Косачов: Не трябва да допуснем престъпни авантюри на НАТО
Последствията от агресията на НАТО срещу бивша Югославия поставят пред човечеството въпроса за юридическия и политическия отговор, който да възпрепятства повторението на подобни престъпни авантюри в бъдеще, заявява пред ТАСС заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачов във връзка с 25-годишнината от натовските бомбардировки.
„От примера на станалото преди 25 години е време човечеството да се замисли какво става, в каква ситуация НАТО и Европейският съюз натикаха световното мнозинство, за да намерят юридически и политически отговор, и в бъдеще да не позволим структури от такъв род да повторят такива престъпни военни авантюри като бомбардировката на тогавашна Югославия”, казва Косачов.
Той напомня, че през 1999 година Северноатлантическият алианс, въпреки всички норми на международното право, извърши престъпна авантюристична военна операция и оттогава не е привлечен към отговорност за това. Причината за неговата безнаказаност стана фактът, че многостранните международни организации не могат да бъдат привличани към съд за техните действия. Международният съд на ООН установява отговорността на държавите за едни или други действия, а с отговорността на междудържавните организации като НАТО не се занимава никой – този въпрос е в правен вакуум.
Косачов смята, че става дума за осъзната политика на Запада. Според него в света има само две структури, които последователно и осъзнато излизат извън пределите на своите компетенции – НАТО и Европейският съюз. „Вие няма да можете да откриете трета, която би претендирала да влияе върху пространство извън своите политически и териториални граници. Само НАТО и ЕС правят това все по-активно и все по-агресивно”, констатира събеседникът на агенцията.
Руският сенатор обръща внимание върху провокираната от агресията на НАТО преди четвърт век непрекратяваща се трагедия на сръбския народ, който тогава на практика беше лишен от държавност, нарушена беше териториалната цялост на страната, а след това се опитваха да го обвинят във всички грехове, свързани с войната на територията на бивша Югославия, на Балканите. „В тази трагедия на сръбския народ ние, разбира се, оставаме заедно със Сърбия и със сърбите, които живеят на територията на други държави от бивша Югославия. Никой не трябва да има основания да се съмнява в нашата подкрепа”, казва в заключение Косачов.
Руска парламентарна делегация начело с Константин Косачов участва в 148-ата асамблея на Междупарламентарния съюз, която се състоя от 23 до 27 март в Женева.
Русия поиска да се свика ново заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на 25-годишнината от началото на агресията на НАТО срещу Югославия, след като предишното бе провалено, съобщи първият заместник на постоянния представител на РФ при ООН Дмитрий Полянски. Той съобщи, че делегациите на западните страни са устроили безобразен спектакъл, когато в понеделник провалиха поисканото от Русия заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на годишнината от агресията на НАТО срещу Югославия. Членовете на съвета не приеха руския дневен ред на заседанието. Три страни – Алжир, Китай и Русия – се обявиха „за“, 12 се въздържаха. Никой не се обяви против, но дневният ред беше отклонен заради отсъствието на девет необходими гласа за подкрепа.
Въпреки че дневният ред се утвърждава след неформално съгласуване, постоянният представител на Франция при ООН Никола де Ривиер в първите минути на заседанието изрази съмнение, че то отговаря на проблематиката на запазване на мира и сигурността. Руският постоянен представител Василий Небензя възрази, като отбеляза, че целият свят си спомня за жертвите на печалните събития на Балканите, причина за които стана незаконната агресия на НАТО под лъжливия лозунг за хуманитарна интервенция, заобикаляйки Съвета за сигурност на ООН.
Де Ривиер беше подкрепен от заместника на постоянния представител на САЩ Робърт Ууд. В крайна сметка японското председателство постави на гласуване утвърждаването на дневния ред, въпреки че заседанието беше съгласувано.