„Росатом“ тества уникално оборудване за ядрената енергетика на бъдещето
„Росатом“ започна изпитания на уникално оборудване за производство на иновативно ядрено гориво на площадката на Опитно-демонстрационния енергиен комплекс (ОДЕК) на проекта „Пробив“ (град Северск, Томска област), съобщи ТАСС.
Тържественото събитие се проведе чрез онлайн конференция в рамките на международния форум „АТОМЭКСПО 2024“. Тестовете стартираха генералният директор на държавната корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов и научния ръководител на проекта „Пробив“ Евгений Адамов в присъствието на генералния директор на МАГАТЭ Рафаел Гроси и генералния директор на Световната ядрена асоциация Сама Билбао и Леон.
В рамките на проекта „Пробив“ на площадката на Сибирския химически комбинат (СХК, град Северск) се изгражда уникален иновативен енергоблок от четвърто поколение с реактор на бързи неутрони с оловен топлоносител БРЕСТ-ОД-300, модул за производство (МФР) на уран-плутониево ядрено гориво, както и модул за преработка на облъчено гориво. Така за първи път в световната практика на една площадка ще бъде построена атомна електроцентрала с „бърз” реактор и локален затворен ядрен горивен цикъл.
Според Адамов реакторът БРЕСТ-ОД-300 ще бъде първата в света реакторна централа с оловен топлоносител, чиято архитектура се основава на принципите на естествената безопасност.
МФР е първото от съоръженията на ОДЕК, което ще бъде пуснато в експлоатация, като се планира работата да приключи до края на 2024 г.
Първият от технологичните етапи на уникалното производство стана линията за карботермичен синтез, която ще се използва в процеса на производство на горивни пелети: от дозиращата секция, смесване и гранулиране на прах до синтероване (топлинна обработка) на таблетки в пещ за карботермичен синтез.
Като част от затворения цикъл на ядреното гориво, реализиран в ОДЕК, облъченото гориво, отработено в реактора БРЕСТ-ОД-300, след преработка ще бъде изпратено за повторно производство на свежо гориво. По този начин системата постепенно ще стане практически автономна и ще изисква попълване само с регенериран или обеднен уран, например от депата за отпадъци на заводи за обогатяване.