Чаят пуър възстановява хармонията в организмаи е полезен и при стрес, и при депресия
Според китайските писмени източници чаят пуър е бил познат в Китай още през 12-и в. и от тогава се ценял не само заради великолепния си вкус, но и заради лечебните си свойства и благоприятното му влияние върху организма. За разлика от другите популярни видове китайски чай, пуър притежава особени лечебни качества.
Според представите на китайската традиционна медицина чаят пуър влияе благоприятно на емоционалното състояние на човек, помага при преработката на мазната храна, при хранителни отравяния, понижава холестерола и излишното тегло, дори предпазва от образуването на злокачествени тумори. Лечебните свойства на този чай се променят в зависимост от начина на производство и времето на съхранение.
Лечебните свойства на чая били описани в много древни книги и ръкописи. Според записките от династия Цин чаят пуър заедно с някои други билки се ценял много високо от приближените на императора лекари. От него приготвяли таблетки и мазила за възстановяване на енергийния баланс в организма, за главоболие и гадене.
Този чай получил името си от града, където расте. Това е град Пуър в провинция Юннан. Тук чай се култивира от хилядолетия. Чаените плантации, които дават суровината за производството на пуър, се намират основно по крайбрежието на река Меконг в югозападната част на провинцията. Високата влажност и изобилието от слънчева светлина в района влияе благоприятно за растежа на чаените храсти.
Чаят пуър притежава спазмолитично свойство и подобрява перисталтиката на червата. От една страна, той нежно и ненатрапчиво повишава апетита на тези, които им липсва. От друга, пуър е полезен за тези, които искат да отслабнат, тъй като той подобрява метаболизма и изгаря мазнините. Поради дългата ферментация в сравнение с останалите чайове той съдържа много повече вещества, полезни за чревната микрофлора.
Интересно е и въздействието на чая пуър върху емоционалното състояние. Въпреки незначителното съдържание на кофеин, той е прекрасно тонизиращо средство. Няколко чашки от него сутрин ободряват много по-добре от чаша кафе. Интересното е, че чаят пуър има и успокояващо действие. Дали ще тонизира, или успокои, зависи от емоционалното състояние на човек. Причина за това е, че чаят пуър възстановява хармонията в организма. Той действа на принципа за допълване на крайностите, което го прави полезен както по време на силен стрес, така и в период на депресия.
Не само добрият климат, но и самата обработка на чая е от важно значение за качествата му.
Тънкости в събирането
Днес районът около град Пуър се гордее със стотиците хиляди хектара чаени плантации и основната част от населението по някакъв начин е въвлечено в тази индустрия.
По принцип събирането на чая трябва да е в определено време на годината, тъй като всеки сорт чай си има свой сезон. Но чаените листа за пуър може да се берат през цялата година. Според познавачите най-ароматен е чаят, събран през пролетта.
Счита се, че пуър не трябва да се събира рано сутринта, защото сутрешната роса може да повлияе на качеството на чая. Обикновено събирачите започват работа към 9 часа сутринта, когато слънцето е изсушило напълно чаените листа, и приключват следобеда.
Листата трябва да се събират внимателно, защото всяко нараняване или дори влажните ръце на събирача оказват влияние на вкуса на бъдещия чай.
Тънкости в обработката
Събраните чаени листа се сушат в проветриво помещение в продължение на няколко дни или седмици в зависимост от климатичните условия. След това чаените листа се пекат в специален тиган. Този процес не позволява по-нататъшно окисляване. След това листата се усукват и стриват. Така се получава т. нар. суров пуър. На вкус той напомня на зеления чай. На сухо и прохладно място може да се съхранява с години. Подобно на виното „суровият пуър“ с времето става по-добър.
Но изсушените и усукани листа може да се подложат на по-нататъшна ферментация. Това се прави, когато целта е да се получи „зрял пуър“. Процесът на окисление на пуър разчита не на собствените ферменти на растението, а на микроорганизми.
Чаените листа се напръскват с вода, което активизира микроорганизмите. След това листата се събират и поставят във влажно помещение. Следващата задача на персонала е от време на време да разбърква листата и да прецени дали е необходимо да се добави вода. Това е много фин процес, тъй като излишната влага, както и недостигът й водят до влошаване на качеството и вкусовите характеристики на крайния продукт.
Процесът на ферментация обикновено отнема повече от половин година. С времето пуър получава аромат на земя и тъмно-червен оттенък. Освен това в него се образуват полезни за човешкия организъм антиоксиданти. Но в днешни дни трудно може да се открие приготвен по този традиционен начин пуър чай и затова той е много ценен. Той притежава неповторим вкус и аромат. Твърди се, че десетгодишният и по-стар чай подмладява организма, стабилизира сърдечната дейност и обмена на веществата, позволява да се постигне максимална психологическа и физическа хармония.