Китайският министър на търговията увери глобалния бизнес, че страната ще разшири отварянето си и притока на инвестиции
Китайският министър на търговията Уан Уънтао се срещна с главни изпълнителни директори на глобални корпорации, включително ръководителите на „Епъл“ (Apple) Тим Кук, на „Куалком“ (Qualcomm) Кристиано Амон и на „Виза“ (Visa) Райън Макинърни, подчертавайки пред ангажимента на Пекин да разшири отварянето си на високо ниво в опит да стимулира притока на чуждестранни инвестиции и да предоставят повече възможности за развитие на глобалния бизнес в страната.
Представители на световния бизнес са в Пекин за участие в годишното издание на Китайския форум за развитие, организиран от Центъра за изследване на развитието към Държавния съвет. По време на него ще бъдат обсъдени важни теми, свързани с икономическото развитие на Китай, Азия и света.
Настоящият форум се провежда на фона на скептицизма на Запад за състоянието и перспективите пред китайската икономика, усилван от все по-сложната глобална икономическа и геополитическа ситуация. Честите визити на високопоставени представители на световни корпорации през последните месеци в Китай обаче отразяват тяхната увереност във възможностите и доверието в инвестиционните перспективи на страната.
По време на срещата на Уан Уънтао с Кристиано Амон в събота, двамата обмениха мнения относно търговско-икономическите отношения между Пекин и Вашингтон и развитието на „Куалком“ в Китай, според информация на уебсайта на Министерството на търговията.
Според нея Уан е подчертал, че китайското правителство е ангажирано с по-нататъшни мерки за подобряване на бизнес средата и обслужване на инвестициите и операциите на чуждестранните компании.
„Китай ускорява развитието на водени от иновации нови качествени производствени сили и има широки перспективи във високотехнологични области като изкуствен интелект и облачни изчисления, което означава големи възможности за компании от цял свят, включително „Куалком“, се цитират в информацията думите на търговския министър.
Високотехнологичната индустрия изисква тясно сътрудничество между всички страни и „Куалком“ очаква правителствата на САЩ и Китай да създадат стабилна, предвидима и стабилна бизнес среда за компании от двете страни, е посочил Кристиано Амон, отбелязвайки, че „Куалком“ ще продължи да осъществява сътрудничество за иновации с своите китайски партньори.
Ден по-рано – в петък – Уан Уънтао имаше среща с главният изпълнителен директор на „Епъл“ Тим Кук, който го е уверил, че Китай е важен пазар и ключов партньор по веригата за доставки за американската компания поради своите богати ресурси за таланти и силна жизненост на иновациите. „Епъл“ остава ангажирана с дългосрочното развитие в Китай и ще продължи да увеличава инвестициите във веригата за доставки, научноизследователската и развойната дейност и продажбите в страната“, е подчертал Кук.
„Ако чуждестранните предприятия пропуснат възможностите на огромния китайски пазар, като не създадат бизнес или не увеличат инвестициите, те ще съжаляват рано или късно“, коментира пред изданието GlobalTimes Уей Дзиенгуо, бивш китайски заместник-министър на търговията и настояща заместник-директор на Китайския център за международен икономически обмен. „Китай има забележителни предимства в привличането на чуждестранни инвестиции, най-завършените индустриални вериги в света и следователно производствените разходи са ниски“, добавя той.
„Китай е една от страните, чиято политическа и икономическа среда е стабилна и чиято икономика е устойчива. В резултат на това малко страни биха могли да осигурят по-голям пазар от Китай“, смята и каза Ли Юн от Китайската асоциация за международна търговия.
За да придвижи отварянето на високо ниво и активизира усилията за привличане и използване на чуждестранни инвестиции, на 19 март правителството представи план за действие от 24 мерки, насочени към разширяване на достъпа до пазара, повишаване привлекателността за чуждестранни инвестиции, равни условия, улесняване на потока от иновационни фактори и по-добро привеждане в съответствие на националните икономически и търговски правила с международните.
„В процеса на реализация на стратегията „Инвестирай в Китай“, страната ще ускори институционалното отваряне и реформи, за да се запази като популярна дестинация за чуждестранни капитали“, посочва Уей Дзиенгуо, отбелязвайки, че се очакват повече мерки и политики в това отношение, като планът за действие дава добър пример.
Чуждестранният бизнес остава като цяло оптимистично настроен по отношение на перспективите на китайския пазар. През 2023 г. броят на новосъздадените компании с чужди капитали достигна 53 766, което е с 39,7% повече на годишна база, показват официални данни.
Напоследък редица предприятия, включително от САЩ, активно инвестират в Китай. Например, „Епъл“ отвори нов магазин в центъра на Шанхай и също така обяви планове за откриване на нов център за научноизследователска и развойна дейност в Шънджън и надграждане на съществуващия в Шанхай, за да поддържа производството на продукти, отговарящи на пазарното търсене.
„Наистина някои западни компании бяха принудени да се оттеглят от китайския пазар поради политически натиск, оказван от САЩ, но в крайна сметка това ще се окаже неразумно“, казва Ли Юн, отбелязвайки, че печалбите им ще намалеят без огромния пазар.