Иво Христов: Реформираната Конституция е смес от политическа корист и юридическа неграмотност
Войната е най-голямата крайност, затова не бива да наричаме “крайни” тъкмо политиците, които се обявяват срещу нея.
„Все още не мога да дам точен отговор на въпроса дали ще се явя на европейските избори, защото отношенията с БСП – партията, която ни е излъчила – са напрегнати и това се отнася до цялата група на социалистите от България. Имам номинации от организации в БСП, но се съмнявам, че при сегашното функциониране на вътрешната демокрация в партията те имат някакъв шанс. Имам и съществени различия с курса на ръководството, така че въпросът предстои да се изясни.“
Това заяви в ефира на сутрешния блок на Euronews Bulgaria – „Добро утро, Европа“ – Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D).
На въпрос дали е възможно кандидатурата му за евродепутат да бъде издигната от нов политически проект, подкрепен от президента, Иво Христов коментира, че за това техническо време няма, но глад за такава партия има.
„Нов политически проект, подкрепен от президента, отдавна трябваше да се е родил. Но с всеки изминал ден раждането му е все по-насъщна нужда за България. Аз бих казал „партия“, тъй като „проект“ се превърна в мръсна дума в българския политически лексикон.“
По думите му, тази Конституция не може да функционира, а връщането към старата, нереформирана Конституция също няма да излекува българския политически живот.
„Виждаме как сегашната парламентарна република се разпада пред очите ни. У нас протичат процеси, сравними с тези във Франция през 1956-1958 г. Конституцията прилича на една оголена интегрална схема, която някой неграмотен човек е напръскал с вода и тя дава на късо на всякакви нива, дори и на най-високо. Опитът за реформа на Конституцията всъщност беше смес между политическа корист и юридическа неграмотност. Той роди едно недоносче, което дори не успява да функционира. Ограничаването на избора на премиер до няколко личности, показа, че тези личности нямат политически мащаб и легитимност, за да наберат правителство“, каза още евродепутатът.
„Тъкмо тя с годините показа своята нефункционалност. Тя ни доведе до този тупик, който бе официализиран от опита за реформа на ПП-ДБ. Вместо да идентифицират проблема такъв, какъвто е – проблем на легитимност, скъсан обществен договор между гражданите и политиците (гражданите не гласуват и не вярват на полиците, това е проблемът в България), те решиха да ограничат правомощията на президента. Направиха го по най-несръчния и некадърен начин и навредиха на самите себе си“, категоричен бе Иво Христов.
Евродепутатът коментира и предстоящите предсрочни парламентарни избори: „Не очаквах, че американското посолство ще изгуби контрол над политическите актьори, които беше слепило в така наречената „сглобка“. Всички активисти и лидери на ПП-ДБ са от НПО-сектора с американско финансиране. Питам се кое счупи тази сглобка, тъй като тя беше удобна за архитектите ѝ. Според погледа на нашите съюзници България е призвана да бъде нещо като надежден тил на Украйна, ние се превърнахме във функция на украинските нужди. Когато премиерът Денков беше в Страсбург, той спомена 17 пъти Украйна и едва 6 пъти България в своето изказване пред Европейския парламент. Това показва кои бяха приоритетите му.“