Националната библиотека представи резултатите от проекта „Единство в различието“
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ) представи резултатите от изпълнението на проект „Единство в различието“. Той е посветен на популяризиране на културата на три етнически и културни групи – роми, арменци и евреи, и на съжителството им наред с българската култура, съобщават от библиотеката.
В рамките на проекта, продължил 14 месеца, са осъществени осем събития „Етнокафене“, девет събития „Час на класа“, представена е пътуваща изложба с детски рисунки и са публикувани три тематични издания, които са посветени на обхванатите етнически групи.
„Този проект е специален за нас. Всички събития, инициативи и публикации, осъществени в рамките на проекта, се превърнаха във важен инструмент за задълбочаване на познанията за културата на етническите и културните малцинства в България. Ангажирахме ги като нови целеви групи на библиотеката, а това допринася за социално сближаване“, казва по време на представянето на резултатите от „Единство в различието“ доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Емилия Атанасова, главен библиотекар в Народно читалище „Слънце-1879“, което е партньор по проекта, разказва за създаването на клуб „Роден край“ и организирането на занятия, които обединяват усилията на ученици от местната ромска и българска общност около общи интереси и инициативи, както и желанието за изучаване на историята на тяхното родно място.
Над 100 участници в село Априлово се включиха в разнообразни занимания във фестивала „Дни на ромската култура“, посочва Анелия Дудинова, от сдружение „Нови възможности“, което също е партньор в „Единство в различието“.
Сред акцентите в представянето на резултатите от проекта е още издаването на монографията „Ромската литература“, за която говори д-р София Захова от Международния център за многоезично и междукултурно разбиране Vigdís при Университета на Исландия.
Проектът „Единство в различието“ получи подкрепа от представителни организации на ромския, арменския и еврейския етнос по време на своята реализация. Той създаде възможности за укрепване на връзките между различните етнически и културни групи, като същевременно насърчаваше толерантността в обществото, посочват от НБКМ.
Проектът „Единство в различието“ е финансиран по програма РА 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”, Резултат 3 „Подобрена информираност за изкуства и култура на етнически и културни малцинства (фокус върху роми)“, с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.