Чунцин – един от най-големите градове в света с над 30 милиона население
Като един от националните централни градове на Китай, Чунцин служи като
финансов център в басейна на Съчуан и по течението на Яндзъ. Градът е важна част от Икономическия пояс на река Яндзъ и база за инициативата „Един пояс, един път“.
Разположен в източната част на Югозападен Китай, градът заема площ от около 82 000 кв. км, която е разпределена на 43 района. Чунцин е четвъртият град на централно подчинение в Китай след Пекин, Шанхай и Тиендзин.
Град Чунцин се намира в изключително красива местност, той е заобиколен от планините Дабашан, Ушан и Далоушан. Известен е с голямото си биологично разнообразие и значителна част от заобикалящите го местности са обявени за защитени територии. В региона има над 2000 вида растения, сред които има и много застрашени от изчезване. Тук се срещат и над 1700 вида субтропични дървесни видове като рядкото дърво метасеквоята. В района се срещат над 30 вида дървета и над 17 вида бамбук. Освен това Чунцин е прочут с производството на естествени медицински средства, получавани на основата на различни билки и растения.
Климатът на Чунцин е твърде благоприятен.
Градът се намира в зоната на субтропическия климат: Средната годишна температура е около 18 – 19° С, средната влажност в градска среда е 79%. Есента в Чунцин настъпва сравнително рано, лятото е горещо, а през зимата е относително топло и рядко валят снегове. Най-топлият месец през годината е август, когато максималните температури достигат 32,8° С, а минималните – 24,5° С.
Преди повече от 30 века Чунцин
е бил на територия, разделена между царствата Ба на изток и Шу – на запад, които
по-късно се сливат по време на династията Шан (1600 – 1100 г. пр. н. е.). По това време градът се е наричал Дзиенджо.
В течение на вековете името на града се е променяло многократно. Благодарение на прилагането на нови методи в земеделието, към края на 3-ти век пр. н. е. в региона се развива интензивно земеделие, което се превръща във важна предпоставка за обединението на тогавашен Китай.
Преди близо осем века градът получава сегашното си име – Чунцин, което на китайски означава „Двойна радост”.
През 1891 г. Чунцин е първото локално пристанище на Китай, което е било отворено за външната търговия. В 1939 г. градът се превръща в административен център, а от 1940 г. до 1945 г. е столица на Китай.
Номиналният БВП на Чунцин
към 2022 г. е 2,91 трилиона юана (433 милиарда щатски долара), около 2,41% от БВП на страната, и е класиран на 16-о място сред административните единици на ниво провинция.
Чунцин е един от най-големите индустриални центрове на Китай.
Населението му е заето главно в химическата, металургичната и машиностроителната промишленост. Градът, заедно с Шанхай, Шъян и Чанчун, е сред най-големите производители на автомобили в страната. Освен петте завода за производство на леки коли, той разполага и с над 400 фабрики за автомобилни части. Промишлеността заема водещо място в икономиката на Чунцин. Основни отрасли на индустрията са химическият, машиностроителният и металургичният.
Общината също така е един от деветте най-големи производители на желязо и стомана в Китай, както и един от трите големи производители на алуминий.
Селското стопанство остава значително. Оризът и плодовете, особено портокалите, са основната продукция на района.
Природните ресурси също са в изобилие
с големи находища на въглища, природен газ и повече от 40 вида минерали като стронций и манган. Запасите от въглища са приблизително 4 800 000 000 метрични тона. Находището на природен газ тук е най-голямото в Китай с дебит около 270 милиарда кв. м – повече от 1/5 от общото находище в Китай.
Градът инвестира сериозно и в инфраструктура, за да привлече инвестиции.
Чунцин е един от първите 40 града по резултат от научни изследвания,
в света според NatureIndex. Общината е дом на няколко забележителни университета , включително университета в Чунцин, Югозападния университет и Нормалния университет в Чунцин.
Това свидетелства за активното и плодотворно сливане на науката и производството в този регион на Китай. Градът не е само голям индустриален център, но и важен научен център.
Напоследък Чунцин придобива голяма известност като туристическа дестинация. Туристическият сектор е особено добре развит и играе голяма роля в развитието на общината. Най-интересният маршрут, който започва от града, е този по река Яндзъ – най-голямата река в Китай, която изминава 6380 км от извора си в Цинхай до устието в Източнокитайско море. Реката вече няма толкова важно значение като търговски път, но по нея редовно плават транспортни и круизни кораби, особено при най-известният й участък – „Трите клисури“.
Заслужава да разгледате и скалните релефи в Дазу,
включени в Списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Скалните релефи са поредица от китайски религиозни скулптури, датиращи от 7-и в. сл. н. е. и състоящи се от 75 защитени обекта, съдържащи около 50 000 статуи, с над 100 000 китайски йероглифа, образуващи надписи и епиграфи.
Посетете и Голямата зала на народите в Чунцин,
аналог на Голямата зала на народите в Пекин. Това е една от най-големите сгради за обществени събрания в Китай, построена в традиционен архитектурен стил.
Ако не сте любители на древните забележителности, е достатъчно да се разходите из центъра на града. Над главите ви ще се издигнат стотици небостъргачи, молове и търговски центрове.
Супер мегаполисът заслужава да се види, макар че за броени дни посетителят няма да има възможност да обхване цялата гигантска панорама на Чунцин. И все пак часовете или дните, прекарани тук, несъмнено ще оставят незабравими впечатления у всекиго.