Икономическите връзки и кризата в Украйна – основни теми на срещата Си Дзинпин – Шолц
Китайският президент Си Дзинпин заяви днес, че двустранните връзки с Германия ще продължат да се развиват стабилно, докато двете страни се уважават взаимно и търсят допирни точки, запазвайки различията си, предаде “Ройтерс”. На свой ред германският канцлер Олаф Шолц заяви, че на срещата си с китайския президент Си Дзинпин има намерение да обсъди постигането на справедлив мир в Украйна, предаде Франс прес.
“Трябва да разглеждаме и развиваме двустранните отношения всеобхватно, в дългосрочна и стратегическа перспектива”, заяви Си пред германския канцлер Олаф Шолц в китайската столица Пекин.
Тридневната визита на Шолц в Китай е първа за него, откакто правителството му постави миналата година началото на стратегия за “намаляване на риска”, за да се избегне твърде тясното обвързване на Германия с втората по големина икономика в света.
Посещението, което отведе Шолц и придружаващите го бизнес ръководители (като главния изпълнителен директор на “Мерцедес-Бенц” Ола Калениус и шефа на Бе Ем Ве Оливер Ципсе) най-напред в мегаполисите Чунцин и Шанхай, изтъкна значението на китайския пазар за най-голямата европейска икономика.
Сътрудничеството между Китай и Германия не представлява риск, а гаранция за стабилни връзки и възможност за бъдещето, заяви Си на фона на оплакванията от ЕС, че китайските стоки наводняват пазарите на блока, съобщи “Ройтерс”.
Веригите на доставки и индустриалните връзки между Китай и Германия са дълбоко преплетени и техните пазари силно зависят един от друг, заяви Си на германския канцлер Олаф Шолц при посещението му в Пекин.
„Трябва да наблюдаваме и да развиваме двустранните отношения от дългосрочна и стратегическа перспектива“, добави Си. Според него Китай и Германия имат „огромен потенциал за взаимноизгодно сътрудничество“.
Посещението на Шолц се извършва на фона на безпокойството в ЕС, че китайските стоки, включително електрическите автомобили и други зелени технологии, заливат европейския пазар и заплашват европейския бизнес.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се оплака, че китайското производство е нелоялно подкрепяно от огромни държавни субсидии.
„Германия и Китай трябва да останат нащрек срещу надигащия се протекционизъм, да погледнат обективно и диалектично на въпроса за капацитета на производство от пазарно-ориентирана и глобална перспектива“, заяви Си на Шолц. Според него двете страни имат „огромен потенциал“ за сътрудничество и в традиционните сфери като машиностроенето и автомобилната индустрия, но и в нововъзникващи отрасли като зеления преход и изкуствения интелект.
Шолц внимава да не отблъсне Китай, който е важен пазар за Германия и казва, че ЕС не трябва да действа по протекционистки начин. Все пак Шолц заяви вчера пред студенти от шанхайския университет „Тунцзи“, че конкуренцията между Германия и Китай „трябва да бъде честна: да няма дъмпинг, свръхпроизводство и нарушения на авторското право“.
Китайският президент също така е призовал за близко политическо сътрудничество между двете страни, предаде ДПА.
„Заедно можем да вдъхнем повече стабилност и сигурност по света. Стига да се придържаме към принципите на взаимното уважение, докато търсим допирни точки въпреки различията и се учим един от друг, двустранните отношения могат да продължат да се развиват стабилно”, каза Си. Според него е започнала нова ера на нестабилност, при която рисковете за човечеството се засилват. „За да разрешим тези въпроси, е особено важно сътрудничеството между големите държави да надделее“, заяви китайският президент.
Шолц обърна внимание на войната в Украйна, като заяви, че руската инвазия в Украйна заплашва глобалната сигурност, което според “Асошиейтед прес” е призив към Китай да приложи по-голям натиск върху съседната си държава и близък стратегически партньор при решаването на конфликта.
Шолц заяви пред Си на срещата им, че не трябва да се използват заплахи за употреба на ядрено оръжие. Руският президент Владимир Путин предупреди миналия месец, че страната му е готова да използва ядрени оръжия, ако суверенитета или независимостта ѝ са заплашени.
Според Шолц „основните интереси“ на Германия са застрашени от войната срещу Украйна, която заплашва да се превърне в регионален конфликт и да прекъсне глобалните вериги за доставка не енергийни източници и храни.
„Непряко това вреди на целия международен ред, защото нарушават принципа на Устава на ООН, принципа на ненарушимостта на държавните граници. Искам да обсъдя днес с Вас как да допринесем за справедлив мир в Украйна“, допълни канцлерът.
Китай отказва да критикува инвазията и поддържа връзки с Русия. Макар и да не доставя военна помощ на Москва, икономическите му връзки с нея ѝ позволяват да се справя със западните санкции. По време на срещата си с Шолц Си Дзинпин отрече Китай да е замесен във войната в Украйна.
Китай не е нито страна, нито участник в украинската криза, се казва в изявление след срещата между двамата лидери. Вместо това Китай винаги е „насърчавал мирните преговори по свой собствен начин“, каза Си.
Пекин също настоява за преговори за мир между Украйна и Русия, предлагайки свой план, в който не беше казано нищо за уреждането на ключовите териториални спорове между тях и който получи хладен прием не само от двете страни, но и от международната общност. Въпреки това Китай продължава да настоява, че Уставът на ООН трябва да надделява в международните отношения и че суверенитетът и териториалната цялост на всички нации се зачитат.
Коментирайки кризата в Украйна, Си призова всички страни да работят заедно за възстановяване на мира колкото се може по-скоро и да внимават той да не излезе изпод контрол. Китайският президент заяви на Шолц, че страната му подкрепя усилията към мирно решение на конфликта, както и провеждането на конференция за мир, в която равнопоставено да участват Русия и Украйна.
„Китай има желание да поддържа сътрудничество с всички замесени страни, включително с Германия в това отношение“, заяви Си, цитиран от китайската държавна агенция Синхуа.
Заедно с Русия, Китай е един от петте постоянни членове с право на вето в Съвета за сигурност на ООН, а доклад на американското разузнаване миналата седмица установи, че Пекин е увеличил продажбите на оборудване на Москва, което индиректно засилва военните ѝ възможности срещу Украйна.
Берлин също се безпокои от потенциална китайска инвазия в Тайван, самоуправляващ се остров на 130 километра от бреговете на Китай, който Пекин твърди, че е негов. Шолц каза на студентите в Шанхай, че границите “не трябва да се преместват със сила”.
„Не трябва да се страхуваме от нашите съседи“, каза той, подчертавайки значението на международните институции като Световната търговска организация.
Шолц ще има среща с премиера на Китай Ли Цян по-късно днес в Пекин, преди да отпътува за Берлин късно вечерта.