Кой и защо слугува на чужди интереси?
Всякакви издевателства е виждала българската „демокрация“, но чак такова – никога. По-малко от седмица след назначаването на служебния кабинет, начело с Димитър Главчев, премиерът поиска смяната на двама назначени от самия него министри.
Очевидно е, че „сглобката“ в опит да ограничи правомощията на президента и лакомо да поеме още и още властови парчета написа такива промени в Конституцията, които не просто създават предпоставки за кризи на всяка крачка, но и потвърдиха старата истина – политици, които налагат закони за конкретни хора и ситуации, обичайно падат в собствения си капан и промените се обръщат срещу тях. Така ПП-ДБ паднаха жертва на собствената си алчност и некомпетентност, а Бойко Борисов им се подигра, поемайки даже служебната власт като премиер в сянка.
Скандално е, че министри, назначени преди дни, са освобождавани без сериозни аргументи и под очевиден и пряк натиск от лидера на ГЕРБ, който иска предизборно всички да видят кой „кара влака“ в българската политика.
Няма го неписаното правило за стоте дни толеранс, няма го даже писаното правило за „мъмренето“ и „последното предупреждение“ преди уволнение. Имаме уволнение под политически диктат, очевиден и арогантен. При това не очи в очи с премиера, а задочно – от срещата с актива на ГЕРБ в столичния квартал „Подуяне“, където Бойко Борисов обяви, че е недоволен от външния министър Стефан Димитров и иска неговата смяна, но пък ГЕРБ харесва и подкрепя военния министър Атанас Запрянов, защото бил евроатлантик. „Ако Главчев не се съобрази, ще го накарам да се съобрази“, заяви Борисов под аплодисментите на кварталните партийни активисти.
Днес, два дни по-късно, Борисов вече се оправдава, че не е оказвал натиск, а изказването му и уволнението на Стефан Димитров били съвпадение, че от ГЕРБ вярвали, че с ПП-ДБ и ДПС ще са в коалиция поне десетилетие, и затова приели промените в Конституцията в този им вид. Но стореното е сторено, а казаната дума – хвърлен камък!
Слугинажът се доказва от факта, че Главчев побърза да поиска смяната на външния министър, без дори да имитира собствено мнение и позиция, в защита на хората, които само преди седмица са поели ангажимент към него и са се съгласили да работят заедно за България.Побърза да унижи един професионалист дипломат с над четвърт век опит, какъвто е Стефан Димитров, завършил политически науки в Германия, владеещ перфектно три чужди езика, с опит във външната търговия, заемал отговорни постове в посолството в Германия, в отдел „Източна Европа“ и в инспектората на Външно, както и катошеф на дирекция „Двустранно европейско сътрудничество“ и посланик в Черна гора. Специалист по Европа и Балканите, добре познат в политическите и стопанските среди на Балканите и на ключовия ни съюзник в ЕС Германия. „Вината“ на Стефан Димитров – абсолютно неясна! Някакви недомлъвки за „лоша координация“, за изключен телефон по време на конфликта между Иран и Израел в събота срещу неделя, интригантски медии подхвърлиха, че си „позволил“ да откаже да приеме американски дипломат, което се оказа лъжа – срещата между Димитров и помощник-секретаря в Държавния департамент се е състояла, имаше снимки и прессъобщения. Но това, което се дочу,е, че на рутинен евро-атлантически форум си е позволил да защити българския национален интерес, казвайки, че помощта за Украйна трябва да е преди всичко хуманитарна и че за да има мир и стабилност, е нужно да се преговаря с Русия. Абсолютно логично!
Ако се абстрахираме от патологичното евро-атлантическо слагачество и русофобската истерия на политическия ни елит – напълно разумни тези, каквито защитават немалко европейски държави и които кореспондират с българсксия геополитически и икономически интерес и най-вече – с насъщната нужда в България, Европа и света да има траен мир! Ето това явно е „грехът“ на дипломата Стефан Димитров! Грях – в очите на досегашната „сглобка“, на Бойко Борисов и неговата Банкянска дипломатическа „школа“, чиято единствена „доктрина“ е навеждане пред Началствата (днес във Вашингтон и Брюксел, утре може бивМосква или Пекин) и на животинския страх от санкциите по Закона „Магнитски“.
Научен да се съобразява с Бойко Борисов, Главчев побърза да предложи за нов външен министър Даниел Митов, който е действащ депутат от ГЕРБ и заместник-председател на тази партия, бивш външен министър в кабинета „Борисов 2“. И още по-важното – бивш (а има ли бивши!?) служител на Демократическия институт на САЩ, негов представител в Ирак и в Брюксел и казват – личен познат на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън. А по каноните на Банкянската дипломация навеждането пред началствата е двойно по-ефективно, когато „твоят“ човек е човек и на „началството“ и може – ако се наложи – да му предаде колко „свой“ човек е Бойко и как онази работа с „Магнитски“ не е като…другата работа…
Разбира се, назначението на активист на ГЕРБ в служебен кабинет и на активист на чужда политическа партия в българско правителство – е чутовен политически и морален скандал! Той не бива да се случва и на този опит трябва да се даде ясен политически и граждански отпор!
Както и на опитите да се политизират дипломацията, МВР, службите и армията, да бъдат подчинени на чужди интереси и „съгласувани“ с посолствоТО. Накратко – „сглобката“ падна, да живее „сглобката“ не е вариант за бъдещето на България.
Време е за Алтернатива, която ще сложи край на този порочен кръг и най-после ще постави в основата на българската политика не интереса на Вашингтон или Брюксел, на Киев, на чужди посолства и на партийни централи, а българския национален интерес!