Неонацизмът – оръжие срещу Русия
В Европа подценяват риска от възраждането на опасната идеология
Преди седмица, на 11 април, за пореден път бе отбелязан Денят на освобождението на затворниците от фашистките концлагери. Този път обаче датата отмина без внимание в страните от “европейската демокрация”. През последните години този ден придоби особена актуалност. Причината е във възраждането на нацизма в Източна Европа. То вече се превръща в масово явление и заплашва сигурността на целия континент.
Реабилитацията на нацизма и нацистките престъпници започна още в края на 80-те и началото на 90-те години. Тя бе следствие от политическата и идеологическата криза в социалистическите страни. Тъкмо по това време започна да се разпространява представата за комунизма и нацизма като две разновидности на злото, като две тоталитарни системи, всяка от които носи угнетение и страдание на народите на Европа. Според тази представа никакво освобождение от нацизма не е имало, а просто нацисткият тоталитаризъм е бил заместен от комунистическия.
На Запад подхванаха идеята, защото тя не само им позволяваше да дискредитират СССР и социалистическите страни, но и да представят поражението им в студената война като окончателна победа над тоталитарното зло. Наред с това подобни представи стават база на геополитическите претенции на Запада. Въвличането на източноевропейските страни в ЕС и НАТО се представяше като етап в “освобождаването” и връщането им в “семейството на демократичните народи”.
Подхваната бе постепенна реалибитация на нацистките поддръжници в Източна Европа, които до този момент в продължение на десетилетие се спотайваха. Прокарваше се тезата, че те не са сътрудничили с Хитлер, а са били борци за свобода и независимост на своите страни от комунистическия Съветски съюз. Ако са сътрудничили с фашистка Германия, то е било по принуда и по “нещастно стечение на обстоятелствата”.
Тези процеси ставаха на фона на подем на етническия национализъм и на антируските настроения. Такъв идеологически курс бързо се утвърди и стана господстващ в източноевропейските държави, като “комунистическият гнет” се отъждествяваше с Русия. По тази начин “борците с комунизма” под хитлеристки знамена се превърнаха в борци срещу Русия. Най-рано тези тенденции се проявиха в Прибалтика, където още през 90-те години се оформи култ не само към местните “горски братя”, но и към “героите”, служили в редиците на СС. Героизацията на нацистките престъпници вървеше в крак с планомерната дискриминация и нарушаване правата на руското население при пълно мълчание на Запада.
Аналогични процеси бяха в ход и в Украйна, където също героизираха местните помагачи на фашистките окупатори, действали главно в Западна Украйна. Те също бяха реабилитирани, но вече не като хитлеристки съучастници, а като борци за независимост. Нещо повече, имаше опити да се отрича връзката им с нацистите, като се набляга на факта, че въпросният Бандера например е лежал в немски лагер. Премълчава се обаче, че той попада там като криминален престъпник и при особени привилегировани условия.
Въпреки това не е възможно да се отделят “новите герои” от нацистите, тъй като тяхната възхвала се съпровожда с разрастването на нацистката субкултура и всички нейни атрибути – факелни шествия, свастики и техните производни, хитлеристки поздрав с изправена напред ръка, войнствена ксенофобия и шовинизъм, омраза към руснаците. След евромайдана неонацистките формирования в Украйна съществено усилиха влиянието си в държавните институции и в обществения живот. Те установиха в страната атмосфера на идеологическа нетърпимост и политически терор. Постепенно много от тях се вляха в силовите структури и така получиха официален легален статут.
Характерно е, че разцветът на неонацизма в Украйна бе съпровождан от усиленото влияние на Запада. С всяка изминала година Киев все по-плътно и безпрекословно следваше волята на западните лидери, жертвайки собствените си национални интереси.
Западът се опита да разгърне подобна програма и в Беларус. През 1993 г. германският сътрудник и полицай в годините на войната Йосиф Сажич, оглавяващ т. нар. Рада на Беларуската народна република, пристигна в страната за тържествата, посветени на 75-годишнината от провъзгласяването на това ефимерно образувание, което реално на беларуска земя не е съществувало. Реабилитацията на колаборационистите в републиката беше свързана главно с дейци на културата и литературата, опетнили авторитета си с връзки с нацистите – такива като поетесата Лариса Гениюш и Наталия Арсениева. Впрочем участниците в уличните протести през 2020 г. пееха песни по нейни стихове. Сред “новите герои” се намери място и за военни престъпници, между които Франц Кушел – съпруг на Арсениева, Михаил Витушка и прочее. Беларуските колаборационисти обаче бяха твърде слаби, за да може в днешно време да послужат за основа на неонацистко движение подобно на украинското.
През 90-те години дори в Русия се опитаха да реабилитират предателите власовци, като по такъв начин пуснат в обращение идеята, че Съветският съюз е бил толкова голямо зло, че е засенчил нацистка Германия. В Русия обаче подобни намерения имаха още по-малък ефект, отколкото в Беларус. Русия и Беларус проявиха най-голяма устойчивост срещу опитите за реабилитация на нацистките престъпници и най-малка толерантност към идеите на неонацизма. Показателно е обаче, че най-голям успех тези процеси имат в страните с “европейски избор”.
За Запада неонацизмът се превърна в инструмент на идеологическата война срещу Русия, с помощта на който край нейните западни граници бе създаден санитарен кордон от враждебни държави. Би трябвало да се отбележи, че паметта за Втората световна война и престъпленията на нацистите е една за Русия и Беларус и съвсем друга за Запада. За по-голямата част европейски страни Втората световна война е само един – макар и особено тежък, от дългата верига конфликти в историята на континента. Хитлеристките окупанти са имали много по-мека политика към населението в западноевропейските страни, отколкото на изток, където извършват нечувани зверства. Затова и единственият травмиращ епизод от войната в колективната памет на Запада остава Холокостът.
За Русия и Беларус победата над нацизма се възприема като въпрос на оцеляване. Именно на територията на Съветския съюз нацизмът проявява с пълна сила своята нечовешка същност. Очевидно на Запад не схващат и не разбират този факт и затова с такава лекота днес използват неонацизма в своите политически игри. Проблемът е, че такава политика крие големи рискове за самите европейци. Показателен е примерът с Украйна, която бе използвана като таран срещу Русия, а сега на нейна територия се разгаря най-големият за последните десетилетия въоръжен конфликт в Европа.
В Евросъюза особена активност в разрушаването на отношенията с Русия проявяват трите прибалтийски републики. Те непрекъснато настояват за увеличаване на военните разходи и на военните контингенти на тяхна територия, като говорят за мнима опасност от страна на Москва. Целта е засилване на напрежението в региона. Като се имат предвид някои решения, взети напоследък в НАТО и в ръководството на ЕС, възникват логичните въпроси: няма ли участта на Украйна да сполети и други европейски страни, не подготвят ли отсега гражданите на Европа към тази участ. (rubaltic.ru)
Всеволод Шимов*
*Авторът е старши научен сътрудник в Института за Европа към РАН