ЧЕСТИТ ПЪРВИ МАЙ – ДЕН НА ТРУДА И НА ЛЕВИТЕ МЕДИИ!
Уважаеми читатели и приятели на ЗЕМЯ,
Уважаеми член-кооператори,
ЗЕМЯ честити на всички български граждани Деня на труда, работническата солидарност и левите медии!
Трудът гради благата, създава нашето настояще и бъдеще! Социалната държава, работническата солидарност и защитата на трудовите права и достойнството на работещия човек – това са каузи, които придобиват особено значение в днешното време, в което в глобален мабащ се връщат невиждани от векове неравенства – при това в много по-опасната им форма, раждаща глобални последствия и нови форми на робство – към монополите, към транснационалните корпорации и банки, към военно-промишлените кмплекси. Неравенства, раждащи войни, конфликти, цензура, насилие, разделение!
И днес е време за социални битки – за справедливост, равенство, демокрация! За МИР!
Денят на труда и на международната работническа солидарност (известен като Ден на труда и Първи май) се отбелязва ежегодно на 1 май.
На тази дата много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света; това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.
Историята на празника се свързва с работническото движение през 19 век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Въвеждането на празника се свързва с датата на началото на събитията, известни като Хаймаркетска афера, – 1 май 1886 г., – когато профсъюзите в САЩ провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители от агенция “Пинкертон” разпръсват протестиращите, при което раняват около 200 души и убиват поне 4-има. На 4 май, по време на последвалия протест срещу полицейското насилие, сред полицията е хвърлена бомба, при която пострадват седмина нейни представители, от които един е убит. Набързо са осъдени и екзекутирани 7 анархисти, впоследствие – оправдани като невинни, както и друг от заподозрените – Оскар Нийбе, който се самоубива.
През 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за световен мир“. Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците“.
Денят на труда е сред официалните празници в Република България.
Първият опит за честване на Първи май в България е от Типографското дружество през 1890 г.
Впоследствие, в условията на властта на Народна република България, празникът придобива по-близка до първоначалния си облик насоченост и започва да се чества ежегодно. Първи май се отбелязва с всеобщи манифестации из цялата страна. След 1989 г. този начин на празнуване на Първи май е прекратен, но денят продължава да бъде официален празник и неработен ден. Чествания традиционно организира Българската социалистическа партия, а 1 май е и празник на вестниците „Дума“, „Земя“ и други издания на левия печат у нас. Освен това, 1 май е и Празник на Конфедерацията на независимите синдикати в България, които също имат свои тържества.
В някои държави по света Първи май е отбелязван официално, в други се чества неофициално. Сред тези, в които е официален празник са: Русия, Германия, Австрия, Мексико.
На места датата е променена или честванията се организират въз основа на инициативи, предхождащи послужилата за учредяване на утвърдения по света празник, но смисълът им е сходен и празникът се възприема като идентичен. Конкретно – в САЩ и Канада отбелязват Деня на труда (Labor Day) в първия понеделник от месец септември, всъщност още от 1882 г., като почивен ден, извоюван като такъв от синдикатите. Отначало е неофициален, става официален празник през 1894 година. Във Великобритания отбелязват Деня на труда през първия понеделник на месец май.