Сигурността и интересите на Русия са над всичко за Владимир Путин
Западът признава: Руският президент е все по-уверен в победата и успеха на страната си
На 7 май в Кремъл се състоя официалната церемония по встъпване в длъжност на президента на Русия Владимир Путин. В тържествената Андреевска зала пред поканените 2,6 хиляди гости той за пети път положи клетва като държавен глава. Сред тях бяха депутати от Думата, сенатори, министри, политици, учени, дейци на културата, представители на дипломатическия корпус.
Европа беше представена от посланиците на седем страни – Франция, Унгария, Словакия, Гърция, Малта и Кипър, които предпочетоха да не изпълняват инструкцията на ЕС за бойкотиране на церемонията. Някои страни ден преди това под различни предлози бяха извикали ръководителите на мисиите си в Москва, други се писаха болни. САЩ също нямаха представител в Кремъл, но във Вашингтон изрично подчертаха, че това не означава, че не признават Владимир Путин като президент на Русия. Евродепутатите обаче избързаха и още на 25 април приеха резолюция, с която призоваха страните членки и международната общност да не признават резултатите от изборите и Путин за легитимен държавен глава. Никой от европейските избраници не пожела да коментира отказа на САЩ да последват примера им.
“Ние не се отказваме от диалога със западните държави. Но изборът е техен: дали и в бъдеще ще се опитват да сдържат развитието на Русия, дали ще продължат политиката си на агресия, на непреставащ от години натиск срещу нашата страна, или ще потърсят път към сътрудничество и мир. Разговорите, включително по въпросите на сигурността и стратегическата стабилност, са възможни. Но не от позиция на силата, без високомерие, без надменност и чувството за собствена изключителност, а само при равни условия и взаимно уважение на интересите. Заедно с партньорите си по евразийска интеграция и другите суверенни центрове на развитие ще продължим да работим за формирането на многополюсния световен ред, равна и неделима система за сигурност”, заяви президентът в словото си на церемонията.
Той увери, че интересите на Русия, нейната сигурност и неделимост, благополучието на народа стоят за него над всичко – така както е било през всички години, докато е заемал високия пост. Путин благодари на всички граждани, които и този път му оказаха доверие да води страната. А това са рекордните над 86 процента от избирателите – показател, с какъвто не може да се похвали нито един от лидерите на водещите страни в света. “Консолидираната воля на милиони хора е колосална сила, свидетелство за нашата обща твърда увереност, че съдбата на Русия ние ще определяме сами и само сами в името на днешните и бъдещите поколения”, отбеляза президентът.
Интересно е, че именно тази фраза направи особено силно впечатление на западните наблюдатели. Британският в. “Дейли мирър” дори изтъкна в заглавие, че в нея се съдържат заплахи срещу Запада. По този начин се разкри главна “ценност”, за която евроатлантиците са готови да водят война, а именно – хегемония над целия свят. Не може да се отрече опитът за обективност и видимо разочарование в репортажа на телевизия “Скай нюз”: “Това беше типична реч на Путин. Той говори за величието на Русия, обвини Запада, че иска да изолира страната му. Западните чиновници може да са разтревожени от тона на словото му и конкретно от последната фраза: “Ние заедно ще постигнем всичко, което сме замислили. Заедно ще победим!”. Като отчитаме, че вътрешнополитическата обстановка и положението на бойното поле се развиват по неговия сценарий, руският президент изглежда все по-уверено и дръзко”, съобщи британският тв канал.
Към същото мнение се присъедини и германският в. “Ди Велт”: “Плановете на Путин, изглежда, работят, защото въпреки очакванията на мнозина на Запад и в Украйна неговата система не е заплашена от крах. Напротив, на него всичко му върви все по-добре. Армията му бележи успехи и се готви за голямо настъпление”.
Церемонията завърши извън великолепието на залите на Големия кремълски дворец сред естествения и не по-малко разкошен декор на историческия Съборен площад, където Путин поздрави Президентския полк. По традиция 30 артилерийски залпа оповестиха за встъпването в длъжност на държавния глава. За първи път след официалните тържества Владимир Путин влезе в древния Благовещенски събор. Там патриархът на Москва и цяла Русия Кирил отслужи благодарствен молебен и благослови президента за здраве и успех в благородната му и трудна мисия.