Форум за насърчаване познанията за цивилизациите събра българи и китайци в София
Форум под надслов „Укрепване на културния и цивилизационен обмен между Китай и България”, организиран от Китайската асоциация по международни комуникации и българското издателство „Китай днес“, със съдействието на Китайския културен център и с помощта на посолството на Китайската народна република в България
Една среща с важно значение за културния обмен между Китай и България събра преди дни българи и китайци в Китайския културен център в София. За Форума за насърчаване познанията за древните цивилизации на България и Китай и взаимното обучение между тях в България пристигна и делегация от Китай, водена от заместник-ръководителя на Китайската асоциация за международни комуникации г-н Лю Хонцай.
Събитието е част от инициативите по повод 75-годишния юбилей от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай и е първият от поредицата форуми по цивилизации между двете страни.
Организатори на събитието бяха Китайската асоциация за международни комуникации и издателска къща в. „Китай днес“ с управител проф. Светлана Шаренкова. Мероприятието се реализира със съдействието на Китайския културен център и с помощта на посолството на Китайската народна република в България, чийто временно управляващ г-жа Уан Мин също взе участие във форума, като прочете доклад.
Обръщайки се към участниците, модераторът проф. Димитър Иванов подчерта, че изключително важното събитие, каквото е форумът, открива нови перспективи пред приятелските българско-китайски отношения. Това бе отбелязано и подчертано и във всички доклади и изказвания на форума.
На форума присъстваха и част от редакционния екип на в. „Китай днес“ –Петър Герасимов, главен редактор, Любомир Михайлов, Мария Петрова и Красимира Иванова. Присъстваха и журналисти от други медии, дипломати, сред които и политическият коментатор и анализатор проф. Боян Чуков, както и други известни интелектуалци и гости.
Партньор на форума бе Университетът по библиотекознание и информационни технологии в София, представен от професор Стоян Денчев.
На събитието присъства и г-н Хон Хай, директор на ККЦ в София.
Форумът получи добър отзвук в политическите и деловите кръгове в България, каза модераторът проф. Димитър Иванов. Той посочи, че доказателство за това са двата поздравителните адреса – от българския вицепрезидент Илияна Йотова и от заместник-председателя на Народното събрание Цончо Ганев, председател на парламентарната Група за приятелство между България Китай.
Поздравявам Ви за провеждането на форума, във фокуса на който са културата и познанията, се казва в поздравителния адрес на вицепрезидента Илияна Йотова към организаторите и участниците.
„В днешния разделен свят по-важно от всякога е да познаваш другия. Защото само когато го познаваш, можеш да го разбереш и да си сътрудничите успешно. А най-прекият към това е културният диалог, който е в основата на устойчивите българо-китайски отношения, подчерта вицепрезидентът. „С днешното събитие записвате поредната успешна страница от историята на дългогодишното приятелство между българския и китайския народ. Форумът се провежда и в знакова година за България и КНР, когато ще честваме 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения. По-често да препрочитаме уроците на миналото и да черпим от мъдростта на хилядолетните ни цивилизации. Да бъдем горди и да разказваме на света за изключителните постижения на многовековната ни история и традиции”, изтъкна вицепрезидентът Илияна Йотова.
Обръщение към участниците в събитието отправи и зам.-председателят на 49-ото народно събрание и председател на Групата за приятелство България и Китай Цончо Ганев. „Въпреки хилядите километри и различните континенти, които делят двете страни, нашите цивилизации и народи споделят общ стремеж към красота, мир, търговски връзки и диалог“, подчертава Цончо Ганев и посочва, че „Благодарение усилията и последователността на всички вас изграждаме мостове между нашите две цивилизации, а китайската култура и език достигат до сърцата на много българи и допринасят за установяване на ползотворен цивилизационен обмен.”
Преди четенето на докладите и изказванията на форума участниците и гостите на събитието бяха приятно изненадани от кратката музикалната програма, изпълнена от струнен музикален състав на Академията по изкуствата в китайския град Хъбей и българската изпълнителка на народни песни Дара Дебрюне от ансамбъл “Ручейче” от Двореца на децата – София.
В своя доклад ръководителят на китайската делегация Лю Хонцай, който говори пръв, подчерта: „Тази година се навършват 75 години от основаването на КНР и 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и Българя. По този повод ние бихме искали да се възползваме от този повод, за да укрепим връзката между Китай и България и заедно да задълбочим междуцивилизационния обмен и диалог между цивилизациите на нашите две страни, като допринесем с необходимата обществена отговорност, за насърчаване на взаимното разбирателство между България и Китай“.
Временно управляващия посолството на КНР г-жа Уан Мин отбеляза в словото си към участниците и гостите на съвместния българо-китайски диалог, че колективните задачи на международната общност придобиват жизненоважно значение в контекста на правилното разбиране същността на цивилизацията, укрепването на обмена и взаимното допълване между различните цивилизации, както и насърчаване на световния мир и развитие. „Различни стари и нови проблеми се преплетат със сложни противоречия, манталитетът на студената война продължава да съществува, зачестява появата на глобални и регионални „горещи точки”, понятия като „превъзходство на определени цивилизации“ и „сблъсък на цивилизации“ придобиват все по-голямо разпространение”, каза г-жа Уан Мин.
Високопоставеният дипломат подчерта и значението на предложените от председателя Си Дзинпин Глобална инициатива за развитие и Глобална инициатива за сигурност, които са насочени към важната концепция за споделена съдба на човечеството. „Инициативата за глобална цивилизация се прие положително от много страни и международни организации и се превърна във важна водеща идеология за насърчаване на равностойното отношение към различните цивилизации; взаимното уважение, доверие и сътрудничеството в името на обща кауза; както и единното и хармонично съжителство. Тази инициатива представя нагледно пътя на Китай към изграждане на един по-добър и по-красив свят”, посочи г-жа Уан Мин.
Г-жа Мин представи пред форума и разнообразните празнични събития, които посолството на КНР в България подготвя по повод 75-ия юбилей от установяването на дипломатически отношения като възможност за по-нататъшно укрепване на обмена и взаимното допълване между цивилизациите и предоставяне на по-богата духовна подкрепа на традиционното приятелство между двете страни.
Основният доклад на форума бе изнесен от проф. д-р по политология Светлана Шаренкова, която е издател на в. „Китай днес” и на в. „Земя”.
Проф. Шаренкова отдели специално внимание на културната и цивилизационна връзка между България и Китай. Тя обясни, че тази връзка е от началото на създаването на българската държава през 681 г. до наши дни – и постави акцент върху развитието в тази насока в наши дни с думите: „Генералният секретар на ЦК на ККП Си Дзинпин изтъква, че съвременният Китай е продължение и развитие на историческия Китай. За да се отстоява и развива социализмът с китайски характеристики в новата ера, от народа на КНР се изисква по-систематично изучаване на китайската история и култура, по-задълбочено разбиране на закономерностите в историята на човечеството. Трябва да извлечем опит и мъдрост от историята, за да вървим към по-добро бъдеще, подчертава председателят Си Дзинпин“, цитира проф. Шаренкова и изтъкна, че не може да не се съгласим с това, особено в настоящия момент, белязан с настъпването на дълбоки промени, съпроводени с много трудности и с развитието на тенденциите към един многополюсен свят.
България може ефективно да се поучи от уникалния опит на Китай в съчетаването на доброто от пазарната система и социалната държава, както и от опита на Китай в извеждането на милиони хора от бедността към средната класа чрез ефективна система от социални мерки. Този потенциал е предмет и на днешната дискусия, а една постижима цел е създаването на Концепция или Стратегия за цивилизационния диалог България – Китай в неговия политически, социално-икономически, културен аспект, посочи проф. Шаренкова. Тази концепция може да бъде подготвена от широк кръг специалисти от двете страни съвместно с представители на институциите и да бъде предоставена на държавните ръководства на Република България и на Китайската народна република – като пример за народна дипломация и гражданско общество!
Писателят и журналист Петър Герасимов, главен редактор на тематичния седмичник „Китай днес“, обърна внимание на важността на литературната страна в диалога между древните китайска и българска цивилизация. Той съобщи, че е подготвил за печат повестта „Една българска роза по Пътя на коприната“. Подарявам тази книга на приятелския китайски народ и на българските му приятели по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете страни, заяви той.
Участниците в Софийския форум за цивилизациите изразиха надежда, че това интересно и важно за двустранните отношения българо-китайско събитие има голямо значение в контекста на съвременните условия. Те посочиха, че след успешното поставяне на началото на обсъжданията на проблематика за цивилизациите и цивилизационния диалог между двете страни ще последват и други подобни събития, които да развиват и занапред не само културните връзки, но и да бъдат принос във всестранното традиционно приятелство и сътрудничеството между двете страни.
Любомир МИХАЙЛОВ