Денят на китайския език в ООН предизвика голям интерес към китайската култура
По случай Деня на китайския език в ООН в множество страни бяха проведени колоритни тържества. Много хора от цял свят изразиха ентусиазъм за изучаване
на китайски език и обичта си към китайската култура чрез гледане на спектакли и посещение на изложби.
Китайското посолство във Великобритания организира изложба в Лондон на тема „Еволюцията на китайските йероглифи“ и церемония по откриването на поредица от дейности по случай Деня на китайския език в ООН. В изложбата бяха подбрани ключови моменти в развитието на технологиите за отпечатване на китайски йероглифи от древни времена до нашата епоха.
Ян Сяогуан, министър в посолството на Китай във Великобритания, заяви в речта си, че китайските йероглифи са се развивали и усъвършенствали в продължение на хиляди години и са дълбоко интегрирани в културната ДНК на китайската нация. Писмеността с хилядолетна история е достойна, балансирана, симетрична и богата на съдържание, което показва, че китайската култура набляга на мира, хармонията и сътрудничеството. Франсис Ууд (китайско име У Фанси), известен британски синолог, заяви, че благодарение на изложбата повече британци със сигурност ще започнат да изучават китайски език.
На 19 април Институт „Конфуций“ към Трансилванския университет в Брашов, Румъния, проведе поредица от дейности на тема „Китайският език: мост между цивилизациите“. Джан Лили, културен аташе от китайското посолство в Букурещ, заяви в речта си, че китайските йероглифи носят китайската култура и философия. Тя изрази надежда, че все повече студенти ще изучават китайски език, за да разберат повече за китайската история и култура. Корин Мику, ръководител на Отдела за международни отношения в Трансилванския университет, изрази благодарност към всички участници в събитието, което се проведе точно по време на „Гую“ – 6-ия от 24-те сезона по лунния календар и което символизира „доброто начало“.
По време на честването на Деня на китайския език, организирано на 19 април от Университета на Замбия, гостите участваха в интерактивни проекти като опит за калиграфия, рисуване на маски от пекинската опера и пробване на национални костюми, за да усетят очарованието на китайската култура. Изпълняващият длъжността ректор на Университета на Замбия заяви, че в момента обучението по китайски език в Замбия процъфтява, а културният обмен между двете страни се задълбочава благодарение на дългогодишната подкрепа на китайската страна.
В Институт „Конфуций“ към университета на Кайро се проведе конкурс за китайска калиграфия. Ашраф Гамал, носител на първа награда от конкурса, сподели: „Обичам много китайския език и китайската култура. Мечтая в бъдеще да имам възможност да отида в Китай, за да се запозная цялостно с източната държава“.
Институт „Конфуций“ на Люблянския университет и Етнографският музей на Словения съвместно организираха мероприятие на 20 април, включващо модно ревю с традиционни китайски костюми, представяне на бойното изкуство тайдзи, китайска калиграфия и дегустация на китайска кухня. Събитието привлече стотици местни граждани и китайски емигранти.
Институт „Конфуций“ към Университета на Сао Томе и Принсипи проведе Ден на китайския език в Националната гимназия в столицата. Ректорът на Университета на Сао Томе и Принсипи, заяви, че сред младежите от страната нараства ентусиазмът за изучаване на китайски език. Много от тях се надяват да получат и повече възможности за работа чрез изучаване на китайски език.
Институт „Конфуций“ към Университета в Картаген, Тунис, също проведе Ден на китайския език, в който участниците се включиха във викторини за китайската култура, калиграфия, топография, боядисване на вратовръзки и други практически дейности. Жу Син, ректор на Институт „Конфуций“ към университета в Картаген, заяви, че обменът между двете страни зачестява с всеки изминал ден. Студентите, изучаващи китайски език, не само се запознаха с китайската култура, а също така притежават и добри перспективи в трудоустрояването си.
Тематичен семинар по китайска калиграфия „Лантин – Ядзи“ се проведе на 19 април в Китайския културен център в Брюксел. Художникът и калиграф от Китай Джан Уънхай представи пред участниците историята на китайската калиграфия през различните периоди и покани хората да рисуват заедно с него калиграфски свитъци. Вито Борели, служител в Генералната дирекция „Образование и култура“ на Европейската комисия, участва в събитието и заяви, че е впечатлен от красотата на китайската калиграфия и нейното развитие през вековете.
Денят на китайския език в ООН е обявен за празник през 2010 г. от Департамента за обществена информация на ООН (по-късно преименувано в Департамент за глобални комуникации). Инициативата има за цел да отбележи многоезичието и културното многообразие и да насърчи равноправното използване на шестте официални езика в ООН. Същата година след обсъждания на китайски експерти, постоянният представител на Китай в ООН предложи Денят на китайския език да се чества всяка година на 20 април, в деня на традиционния китайски сезона „Гую“ по лунния календар, за да се отбележи приносът на ЦанДзие, създателя на китайската писменост.