Владимир Путин: Западът осигурява благополучието си с неоколониални методи
Русия и Китай се намират на безпрецедентно високо ниво в стратегическото им партньорство, казва руският президент в интервю за агенция “Синхуа”, в навечерието на визитата му в Пекин
– Миналия март президентът Си Дзинпин избра Русия за първото си посещение в чужбина, след като беше преизбран за президент на Китайската народна република. Тази година, след като бяхте преизбран за президент на Руската федерация, вие на свой ред избрахте Китай като страна за първото си посещение в чужбина. Забелязахме, че през последните десет години президентът Си Дзинпин е провел повече от 40 срещи с вас на различни двустранни и многостранни платформи.
Тази година се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и Русия. Как оценявате контактите си с китайския президент Си Дзинпин? Какви са очакванията ви от предстоящото ви посещение в Китай? Какви са вашите прогнози за по-нататъшното развитие на китайско-руските отношения?
– Радвам се, че имам възможността да се обърна към многомилионната аудитория на една от водещите и най-авторитетни информационни агенции в света – “Синхуа” – и да споделя своето виждане за перспективата пред руско-китайското партньорство. Бих искал да подчертая, че тя винаги е била и остава основана на принципите на равнопоставеност и доверие, взаимно зачитане на суверенитета и зачитане на интересите на другия. Специална, значима роля в развитието на нашите отношения изиграха мъдри и виждащи надалеч политици и държавници, като председателя на Китайската народна република Си Дзинпин.
За първи път се запознах с него през март 2010 г. и оттогава се виждаме редовно и се чуваме по телефона. Той има уважителен, приятелски настроен, открит и в същото време делови стил на общуване. Всяка наша среща е не само общуване между дългогодишни приятели, което също е важно за всеки човек, но и ползотворен обмен на мнения по най-актуалните въпроси от двустранния и международния дневен ред.
Спомням си с топлота държавното посещение на президента Си Дзинпин в Русия през март миналата година, непосредствено след преизбирането му за председател на Китайската народна република. Както и през 2013 г. страната ни стана първата, която той посети като глава на китайската държава. Прекарахме почти пет часа заедно в разговори на четири очи, а на следващия ден участвахме в богата и информативна официална програма.
Безпрецедентно високото ниво на стратегическо партньорство между нашите страни определи избора ми на Китай като първата държава, която ще посетя след официалното встъпване в длъжност като президент на Руската федерация.
Не веднъж съм отбелязвал, че нашите народи са свързани с дълги и силни традиции на приятелство и сътрудничество. И това е една от най-важните основи на двустранните отношения. По време на Втората световна война съветски и китайски войници се бият рамо до рамо срещу японския милитаризъм. Ние помним и високо ценим приноса на китайския народ за общата Победа. Китай беше този, който прикова големи сили на японски милитаристи и по този начин позволи на Съветския съюз да концентрира усилията си върху победата над нацизма в Европа.
И разбира се, ние сме благодарни на нашите китайски приятели за тяхното внимателно отношение към военните паметници, към паметта на съветските граждани, които се бориха за освобождението на Китай, подпомогнаха революционната борба на китайския народ, неговата справедлива битка срещу нашествениците. Днес руско-китайските отношения са достигнали най-високото си ниво в историята и въпреки трудната ситуация в света продължават да се укрепват.
Тази година е специална за нашите страни. На 1 октомври се навършват 75 години от основаването на Китайската народна република. Страната приближава тази значима историческа дата с изключителни постижения, които ни радват като дългогодишни и надеждни, изпитани във времето приятели.
СССР пръв призна КНР на втория ден от съществуването му. Така че в началото на октомври ще отбележим 75 години от установяването на дипломатически отношения.
За три четвърти век нашите страни изминаха дълъг и на моменти труден път. Ние напълно отчитаме историческия опит на нашите отношения на различни етапи от тяхното развитие. Днес разбираме колко мощен тласък за всестранно бързо развитие идва от комбинацията от допълващи се предимства.
Важно е съвременните руско-китайски връзки да са независими от идеологията и политическите условия. Многостранното им развитие е съзнателен стратегически избор, основан на широкото съвпадение на фундаментални национални интереси, дълбоко взаимно доверие, силна обществена подкрепа и искрено приятелство на народите на двете страни. Говорим за съвместни усилия за укрепване на суверенитета, защита на териториалната цялост и сигурност.
И в по-широк смисъл – за насърчаване на развитието и просперитета на Русия и Китай чрез увеличаване на равнопоставеното, взаимноизгодно сътрудничество в икономиката и хуманитарната сфера, за укрепване на външнополитическата координация в интерес на изграждането на справедлив многополюсен световен ред. Всичко това предопределя успешното бъдеще на нашето цялостно и стратегическо партньорство в новата ера.
– В момента практическото търговско-икономическо сътрудничество между Китай и Русия непрекъснато се развива. Миналата година страните достигнаха предсрочно целта си за търговски оборот от 200 милиарда долара, поставена съвместно от китайския президент Си Дзинпин и вас. Какви според вас са новите особености и точки на растеж на практическото търговско-икономическо сътрудничество между Китай и Русия? В кои области китайско-руското търговско и икономическо сътрудничество може да постигне още по-големи пробиви в бъдеще?
– Търговско-икономическите отношения между нашите страни се развиват с бързи темпове, демонстрирайки стабилен имунитет към външни предизвикателства и кризисни явления. През последните 5 години успяхме да удвоим руско-китайския търговски оборот: ако през 2019 г. той възлизаше на 111 милиарда долара, то през миналата година вече достигна 227,8 милиарда долара. Освен това повече от 90 процента от разплащанията между нашите компании се извършват в национални валути.
Следователно би било по-правилно да се каже, че двустранният стокообмен сега възлиза на около 20 трилиона рубли, или почти 1,6 трилиона юана. Китай е наш основен бизнес партньор от 13 години, а Русия през 2023 г. веднага се издигна до 4-то място в класацията на търговските контрагенти на КНР.
Страните ни отдавна са направили съзнателен избор в полза на равноправни и взаимноизгодни икономически връзки. Системно и последователно развиваме стратегическо сътрудничество в енергийния сектор, където работим по нови мащабни проекти.
Наблюдава се добра динамика в доставките на руски селскостопански продукти на китайския пазар, реализират се инициативи в инвестиционната и производствената сфера, транспортните и логистични коридори между нашите страни функционират стабилно и набират сила. Подобни резултати, на фона на глобалната турбуленция и икономическите сътресения на Запад, още веднъж потвърждават, че избраният от нас суверенен курс, преследването на националните интереси, е стратегически правилен.
Що се отнася до плановете ни, ще се опитаме да установим по-тясно сътрудничество в областта на индустрията и високите технологии, космическата и мирната ядрена енергия, изкуствения интелект, възобновяемите енергийни източници и други иновативни сектори. Разбира се, ще продължим да работим за осигуряване на благоприятни правни и организационни условия за това, за развитие на транспортната и финансовата инфраструктура. Убеден съм в големите перспективи на руско-китайските икономически отношения.
– Китайско-руското приятелство се предава от поколение на поколение, а културите на двете страни са дълбоко преплетени. Тази и следващата година, в съответствие с договореностите, постигнати между президента Си Дзинпин и вас, ще се проведат години на културата на Китай и Русия. Каква роля според вас играе културният обмен за задълбочаването на сътрудничеството и приятелството между нашите страни? Вие лично как разбирате китайската култура и какъв опит имате с нея?
– Неведнъж съм отбелязвал и ще повторя: Русия и Китай са неразривно свързани един с друг от векове не само чрез обща дълга граница, но и чрез тесни културни и човешки връзки. В далечното минало известна информация за Китай е навлязла у нас благодарение на търговците. Тогава са се появили първите посолства, в Пекин е била организирана Руската духовна мисия, която има наистина безценен принос за събирането и систематизирането на знанията за Китай. Още през 19 век изучаването на китайския език започва в Русия, по-късно на базата на местни университети възникват катедри и се работи по съставянето на речници.
По време на царуването на Екатерина II идва модата на китайското изкуство. Интериорът на китайската зала на Екатерининския дворец – личните покои на императрицата – е бил богато украсен с лакови панели от Китай. За съжаление интериорът е напълно загубен по време на Великата отечествена война, но сега се възстановява с участието на специалисти от Китайската народна република.
В съвременното руско общество интересът към китайската култура и изкуство също е висок. Около 90 хиляди студенти и ученици изучават китайски език у нас. Обиколките на творчески групи и изложби с участието на художници от Китай неизменно са с голям успех. С отпадането на карантинните ограничения туристическият поток расте динамично. Миналата година повече от 730 хиляди руснаци са посетили Китай.
Знам, че в Китай също се опитват да опознаят по-добре руската литература, изкуство и традиции. Нашите известни театрални групи и музиканти редовно изнасят представления в Китай, музеите правят своите изложби, а руските филми се показват в кината. С голямо удоволствие сме готови да продължим да отваряме пред нашите китайски приятели цялото многообразие на историческото, творческо и културно наследство на многонационална Русия.
Именно за тази цел президентът на Китайската народна република Си Дзинпин и аз решихме да обявим 2024 и 2025 г. за „кръстосани“ години на културата между Русия и Китай, като времето за този мащабен проект съвпадна с честването на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между нашите страни. Програмата от събития обещава да бъде пъстра и богата. Редица големи събития вече се състояха. Например в Москва за първи път Нова година по лунния календар беше широко отбелязана, а в Пекин и Сиан на фестивала „Сбогом на руската зима“ китайските граждани успяха да се запознаят с обичаите на традиционния ни празник Масленица.
Русия, подобно на Китай, твърдо стои на принципите на многообразието на културите, защитава тяхното равенство и запазването на националната идентичност. Тези и други важни въпроси бяха във фокуса на Международния културен форум в Санкт Петербург, който се проведе през 2023 г. В него активно участие взе представителна китайска делегация. Свободните дискусии, които се проведоха на форума, са особено важни в момента, тъй като допринасят за изграждането на уважителен диалог между цивилизациите.
Възнамеряваме да насърчаваме развитието на нови формати. Сред тях е Международният конкурс за популярна песен „Интервизия“. Китай е ключов партньор в този проект, насочен към подобряване и популяризиране на националните школи за песни.
Говорейки за личното си отношение към китайската култура, бих искал да отбележа, че винаги откривам с голям интерес нещо ново за уникалните и оригинални традиции на Китай, особено по време на посещения в КНР. Знам много за вашите бойни изкуства, включително ушу, което е много популярно у нас, и уважавам китайската философия. Членовете на семейството ми също се интересуват от Китай и някои от тях учат китайски.
– Тази година Русия пое председателството на БРИКС. Тази година е и първата година на „сътрудничеството на големия БРИКС“. Моля, разкажете ни за приоритетите и плановете за работа в рамките на руското председателство в БРИКС. Как да насърчим хармоничното интегриране на новите членове в механизма за сътрудничество на БРИКС? Как оценявате ролята на механизма на БРИКС на световната сцена? Как бихме могли да насърчаваме още по-ползотворно „сътрудничеството на големия БРИКС“?
– Руското председателство на БРИКС набира уверено темпо. Започна пълномащабна работа и в трите основни области на сътрудничество: политика и сигурност, икономика и финанси, култура и хуманитарни контакти.
Разбира се, една от основните цели на руското председателство е органичното интегриране на новите участници в БРИКС. Активно им помагаме да се интегрират в изградената мрежа от механизми за сътрудничество.
Друг приоритет е продължаването на координираната работа за укрепване на авторитета на асоциацията в глобалните дела, повишаване на нейните възможности за насърчаване на по-демократична, устойчива и справедлива система на международни отношения. Бих искал отделно да подчертая, че сътрудничеството в БРИКС се гради на принципите на взаимно уважение, равенство, откритост и консенсус. Ето защо нашата асоциация се оказва толкова привлекателна за страните от глобалния Юг и Изток, които виждат в БРИКС платформа, където гласът им определено ще бъде чут и взет под внимание.
Руските ведомства, бизнес и обществени среди са подготвили много натоварен дневен ред за председателството. Говорим за широк спектър от области за увеличаване на взаимодействието, включително финанси, селско стопанство, енергетика, интелектуална собственост, здравеопазване, образование и космос. Експертите по предмета също обсъждат високо специализирани и интензивни теми като нанотехнологии, ядрена медицина и биотехнологии.
Вече са проведени много специализирани събития – общо в плана на председателството са предвидени над 200 от тях, освен експертни и министерски срещи, са предвидени голям брой културни прояви и събития с участието на млади хора. Спортните игри на БРИКС ще се проведат в Казан през юни, а срещата на върха на Съюза ще се проведе там през октомври.
– Понастоящем многостранни механизми като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество се стремят да обединят страните от Глобалния юг в духа на равенство, откритост, прозрачност и приобщаване и да насърчават реформата на системата за глобално управление. Китайският президент Си Дзинпин многократно е подчертавал, че очаква, заедно с Русия, да засили стратегическото сътрудничество на многостранни платформи и да приложи принципите на истинския мултилатерализъм. Как оценявате сътрудничеството между Китай и Русия в рамките на БРИКС, ШОС и други многостранни механизми? Каква роля, според Вас, играе взаимодействието на двете страни на международната арена за подпомагане изграждането на общност с обща съдба за човечеството?
– Земята е люлката на човечеството, нашият общ дом и всички ние сме нейни равноправни жители. Сигурен съм, че тази гледна точка се споделя от повечето хора на планетата. Държавите, които смятат себе си за част от така наречения златен милиард обаче, изглежда не мислят така. Ръководените от САЩ западни елити отказват да зачитат цивилизационното и културно многообразие и отхвърлят традиционните ценности, формирани в продължение на векове.
В опит да запазят глобалното си господство, те си присвоиха правото да казват на другите нации с кои могат да бъдат приятели и да си сътрудничат и с кои не. Отказано им е правото да избират собствените си модели на развитие. Техните суверенни интереси не се вземат предвид. Както и в миналото, те се стремят да осигурят своето благополучие за сметка на други държави, прибягвайки за това до неоколониални методи.
Естествено, нито Русия, нито нейните партньори са доволни от това състояние на нещата. С нашето активно участие са създадени и успешно функционират независими от Запада многостранни асоциации и механизми, чиято основа са принципите на равенство, справедливост, откритост, уважение и взаимно зачитане на интересите на другите.
Убедителни примери за такова взаимноизгодно сътрудничество са Шанхайската организация за сътрудничество и БРИКС, които твърдо се утвърдиха като ключови стълбове на възникващия многополюсен световен ред. Те се превърнаха в авторитетни, динамично развиващи се международни платформи, в рамките на които участниците изграждат конструктивно взаимодействие в политиката, сигурността, икономиката, а също и в хуманитарната сфера. Това се доказва от нарастващия интерес на други държави към дейността на тези асоциации и нарастването на броя на участниците в тях.
Страните ни имат сходни или съвпадащи позиции по ключови въпроси от международния дневен ред. Ние се застъпваме за върховенството на международното право, за еднаква, неделима, всеобхватна и устойчива сигурност както на глобално, така и на регионално ниво, с централната координираща роля на ООН. И ние отхвърляме опитите на Запада да наложи ред, основан на лъжи и лицемерие, на митични правила, измислени неизвестно от кого.
– Китай полага активни усилия за постигане на политическо решение на украинската криза от самото начало. На 16 април по време на среща с германския канцлер Олаф Шолц китайският президент Си Дзинпин формулира четири принципа за мирно разрешаване на кризата в Украйна. На 24 февруари 2023 г. Китай публикува позиция за политическо уреждане на украинската криза. Как оценявате позицията и усилията на Китай по този въпрос?
– Ние оценяваме положително подходите на Китай за разрешаване на украинската криза. Пекин е добре запознат с първопричините и глобалното геополитическо значение, което е отразено в плана от 12 точки „Позицията на Китай относно политическото разрешаване на украинската криза“, публикуван през февруари 2023 г. Записаните в документа идеи и предложения свидетелстват за искреното желание на нашите китайски приятели да помогнат за стабилизиране на ситуацията.
Що се отнася до допълнителните четири принципа за разрешаване на конфликти, изразени наскоро от китайския президент Си Дзинпин, те органично допълват споменатия план. Реалистичните и конструктивни стъпки, предложени от Пекин – за постигане на мир чрез отказ от преследване на егоистични интереси и постоянно нарастване на напрежението, чрез минимизиране на негативното въздействие на конфликта върху световната икономика и стабилността на глобалните индустриални вериги за доставки – се развиват идеи за необходимостта от преодоляване на манталитета на Студената война, неделимостта на сигурността, зачитането на нормите на международното право и Устава на ООН в тяхната цялост и взаимовръзка. И следователно може да бъде в основата на политико-дипломатически процес, който да вземе предвид опасенията на Русия за сигурността и да допринесе за установяването на дългосрочен и устойчив мир.
За съжаление тези инициативи не намират подкрепа нито в Украйна, нито сред нейните западни покровители. Те не са готови за равен, честен и открит диалог, основан на взаимно уважение и зачитане на интересите на другия. Те не искат да обсъждат първопричините, произхода на сегашната криза на планетата, едно от драматичните прояви на която беше ситуацията около Украйна. Защо? Защото тяхната политика през предишните години и десетилетия доведе до сегашния глобален смут.
Вместо това западните елити упорито се опитват да „накажат“ Русия, да я изолират и отслабят и да снабдяват властите в Киев с пари и оръжия. Срещу страната ни са наложени близо 16 хиляди едностранни нелегитимни санкции. Заплашват да разпокъсат държавата ни. Те незаконно се опитват да присвоят нашите чуждестранни активи. Затварят си очите за възраждането на нацизма, за това, че Украйна извършва терористични актове на наша територия.
Искаме всеобхватно, устойчиво и справедливо разрешаване на този конфликт чрез мирни средства. И ние сме отворени за диалог относно Украйна, но това трябва да са преговори, които отчитат интересите на всички страни, участващи в този конфликт, включително нашите интереси. Съчетано със сериозен разговор за глобална стабилност, за гаранции за сигурност както на противниковата страна, така и, разбира се, на Русия. Това трябва да са надеждни гаранции.
И основният проблем е именно надеждността на каквито и да било гаранции, тъй като имаме работа с държави, чиито управляващи кръгове предпочитат световен ред, основан не на международното право, а на „ред, основан на правила“, за които те постоянно говорят, но които никой е видял , с които никой не беше съгласен и които, очевидно, се променят в зависимост от моментната политическа ситуация и интересите на тези, които ги измислят.
Русия е готова за преговори, още повече, че ние ги водихме. На 15 април 2022 г. в Истанбул съвместно с украинската делегация подготвихме проект на бъдещо мирно споразумение, като взехме предвид изискванията на украинската делегация, включително по въпросите на гарантирането на сигурността на Украйна в бъдеще. Освен това ръководителят на украинската делегация парафира основните положения на проектодокумента. Нашите западни партньори ни убедиха, че е необходимо да се създадат условия за окончателното одобрение и подписване на това споразумение. И основното е да се изтеглят руските войски от столицата на Украйна – от Киев. Направихме го. Въпреки това, вместо да подпише мирно споразумение, украинската страна неочаквано обяви прекратяване на преговорите. Както по-късно заявиха украински официални лица, това беше и защото техните западни съюзници им препоръчаха да продължат военните действия и да работят с тях за постигане на стратегическо поражение на Русия. Никога не сме отказвали преговори.
– На 29 февруари тази година във вашето обръщание към Федералното събрание на Руската федерация вие подробно очертахте задачите за развитие на Русия през следващите шест години и съответните мерки, а на 20 март на среща с доверените лица, призовахте за изграждането на нова Русия, за да я направите още по-силна, по-привлекателна и ефективна. Какви са плановете ви, свързани с изграждането на нация през новия мандат? Как възнамерявате да постигнете целите си?
– Поставените в обръщението задачи за развитие на всички региони на страната, икономиката, социалната сфера, за решаване на демографските проблеми, повишаване на раждаемостта, подкрепа на семейства с деца, борба с бедността и неравенството са обективни и фундаментални по своя характер. Разбираме техния мащаб и разбираме как да ги разрешим. А за това имаме консолидираната воля на хората, необходимите ресурси и възможности и богат опит във взаимодействието между държавата, бизнеса и гражданското общество.
Освен това през последните няколко години беше извършена огромна работа за създаване на ефективна система за икономическо управление. Правителството и съответните ведомства използват големи количества данни, модерни цифрови платформи и компютърни мрежи, покриващи всички сектори на националната икономика и цялата територия на страната. Ще продължим тази работа, ще повишим ефективността на дългосрочното планиране, изпълнението на програми и национални проекти.
Днес Русия е една от петте най-големи страни в света по паритет на покупателната способност. Сега си поставяме за цел да станем една от четирите най-големи икономики на планетата. В същото време качеството, ефективността в развитието на всички области и нарастването на благосъстоянието на нашите граждани са от първостепенно значение за нас.
Качествените промени в икономиката са невъзможни без устойчиво повишаване на заплатите. За да постигнем това, планираме повишаване на производителността на труда чрез фронтално внедряване на научни постижения, нови технологии и иновации, автоматизация и роботизация и създаване на модерни работни места. В същото време ще обучаваме компетентни, модерно мислещи специалисти, които ще овладеят нови индустрии и ще работят в индустрията и социалните сектори.
Разбира се, наш приоритет е подготовката на съвременни кадри за сферата на държавната и общинската администрация. Имаме цял набор от подходящи програми, конкурси, проекти и създадохме широки възможности на федерално и регионално ниво за самореализация на талантливи, патриотични хора. Тези, които са готови да поемат отговорност, служат на Русия честно и вярно. И най-важното, това се доказа, както в труда, така и в най-трудните изпитания, защитавайки Отечеството и нашия народ.
Убеден съм, че ще реализираме всички набелязани стратегически планове. И тук сме отворени за работа с партньори от цял свят, включително нашия добър съсед и надежден приятел – Китай.