Бум на новите работни места в Китай, подхранван от технологиите и персонализацията
През последните години, наред с бързото развитие на цифровите технологии, в Китай се отбелязва и силно разширяване на категориите на труда. Все повече нови видове професии се появяват и в официалната класификация на страната, които играят ключова роля за икономическия живот и пазара на труда, като увеличават възможностите за заетост. Националната класификация на професиите, публикувана през 2022 г., показа, че в Китай има 1639 идентифицирани професии, със 158 повече от нивото на този показател през 2015 г., а цели 6% от тях са свързани с цифровите технологии.
Китайските младежи амбициозно се възползват от тези нововъзникващи възможности за професионална реализация. В новите модерни сектори младите специалисти вече все по-лесно намират работа, като възникват нови популярни професии като AI архитект или инженер по машинно обучение. Освен това работните места в свързани сектори също се увеличават, като например домакин за домашен престой и медицинска сестра за домашни любимци, особено като се има предвид интензивната конкуренция на пазара на труда.
Виртуалният архитект – професия, използваща алгоритми на изкуствен интелект за изграждане на свят във виртуалното пространство, е ново занимание, често свързано с индустрията за разработване на видео игри. Тя е посветена на предоставянето на потапящи преживявания за играчите, киноманите и потребителите на виртуална реалност.
Един такъв млад инженер е Уан Дзин, който е завършил висше образование специалност игрално и развлекателно изкуство. Той е сравнително новодошъл млад талант в тази област, но е много уверен в перспективите на работата си. „Тази технология има огромен потенциал и мога да я използвам, за да представя целия свят.“
Виртуалните архитекти също могат да изграждат различни сценарии онлайн, задоволявайки изискванията на клиентите. Нуждите от онлайн 3D заседателни зали, онлайн пресконференции, онлайн изложби и виртуални музеи се увеличават буквално всеки ден, като все повече сектори на реалната икономика и социалния живот се обръщат към технологиите, за да въведат една по-модерна атмосфера на своите процеси.
Уан казва, че се надява повече хора да се присъединят към него в превръщането на въображението на виртуалния свят в реални продуктивни сили.
Подобно на виртуалния архитект, други нови професии, използващи цифрови технологии, набират все по-голяма популярност. От такива възможности се възползват особено младите специалисти, за които е важно гъвкавостта и обещаващите перспективи.
Данните разкриват още, че професиите в областта на нововъзникващите високи технологии привличат все по-голям брой висшисти през 2023 г. В това отношение доминират интелигентното производство, генерираното от AI съдържание и опциите за големи модели на изкуствен интелект.
„Дигиталната индустрия се вписва добре с интересите и личните занимания на младите хора, като по този начин предлага повече свободни работни места, които отговарят на техните очаквания за заетост“. Това коментира Чън Юн, директор на Службата за изследвания в областта на заетостта и предприемачеството към Китайската академия по труда и социалното осигуряване.
През последните години също така се появиха голям брой професии в сферата на услугите, целящи да задоволят персонализираните изисквания на хората. Такива нови работни места са услуги като чистене и подреждане вкъщи, готвене от врата на врата и разходки на кучета.
Например, с влизането в сила на Закона за насърчаване на семейното образование, новата професия учител по семейно образование е добавена към националната класификация на професиите.
Наблюдателите прогнозират, че тези нови форми на заетост ще създадат повече от 1 милион работни места, след като бъде определен индустриалният стандарт в различните нововъзникващи сфери.
Освен това наблюдателите напомниха на младите хора, че такива нови работни места идват с по-високи изисквания за интердисциплинарни знания и умения. Бързоразвиващите се нови технологии са стимул за китайските младежи да подобрят професионалните си способности, като по този начин гарантират, че са квалифицирани да участват ефективно на новия пазар на труда.
Доклад, публикуван съвместно от Факултета за национално развитие на Пекинския университет и платформата за намиране на работа „Джаопин“ през юли 2023 г. разкрива, че пазарът на труда в Китай не се е адаптирал напълно към бума в сферата на изкуствения интелект.
В същото време обаче някои професии в сфери като маркетинг, финанси и секретарска работа вече започват да понасят сериозен удар поради специфичното бързо развитие на технологията именно в тези посоки. „Стабилната заетост не означава да работиш една и съща работа за цял живот, а означава да можеш да вървиш в крак с времето и непрекъснато да се възползваш от възможностите“, коментира Чън Юн.