Китай си партнира с над 100 държави по проекти за зелена енергия, като помага за намаляване на разходите за екологичен преход
През последните години продукти от новата енергийна индустрия на Китай, като електрически превозни средства (EV) и фотоволтаични продукти, оставиха своя отпечатък на световния пазар. Това предизвика разгорещени дискусии сред наблюдателите за степента, в която китайските нови енергийни технологии и продукти са от полза за техните общества. Всъщност напредъкът на Китай в тази индустрия не само насърчава собственото му устойчиво развитие, но също така има положителни последици за световната общност.
Китай играе решаваща роля в производството на нови енергийни продукти и намаляването на глобалните въглеродни емисии. Като най-големият световен производител на нови енергийни превозни средства, Китай използва своята индустриална мощ, за да изпълни своите ангажименти за намаляване на емисиите. Китайският национален алианс за големи данни за нови енергийни превозни средства наскоро обяви, че през март месечните намаления на въглеродни емисии от нови енергийни превозни средства са надхвърлили 9 милиона тона за първи път, важен крайъгълен камък в зеленото развитие на Китай.
Данни от Националната енергийна администрация показват, че Китай е допринесъл с над 50 процента от 510-те гигавата новоинсталирани мощности за възобновяема енергия в световен мащаб през 2023 г.
Увеличаването на намаленията на въглеродните емисии от електромобилите на Китай и инсталирания капацитет за възобновяема енергия е благодат за енергийния преход на Китай и света като цяло, посочва Агенция Синхуа.
Китай ще осигурява почти 60 процента от новите възобновяеми мощности, които се очаква да започнат да функционират в световен мащаб до 2028 г. Това прави Китай основен участник в глобалната цел за утрояване на възобновяемите мощности в света до 2030 г., каза Международната агенция по енергетика (IEA).
Китай се очертава като основен глобален играч чрез износ на достъпни нови енергийни продукти за потребителите по целия свят.
Global EV Outlook 2023 прогнозира, че извън Китай има нужда производителите на оригинално оборудване да предлагат достъпни опции на конкурентни цени, за да се даде възможност за масово приемане на зелените производства. Благодарение на капацитета на Китай да произвежда по-голямата част от индустриалните продукти, той спечели значително конкурентно предимство в производството на достъпна продукция в новия енергиен сектор.
Най-забележим е възходът на BYD, водещ производител на електромобили в Китай. Успехът му до голяма степен се дължи на неговата стратегия за вертикална интеграция и собствено произведени основни компоненти, което води до значителна ефективност на разходите. Компанията произвежда компактни коли под 10 000 щатски долара, блестящи спортни седани за по-малко от 30 000 долара. Китай произвежда разнообразна гама електрически превозни средства, които отговарят на нуждите на глобалните клиенти.
Китайските вятърни и фотоволтаични енергийни продукти също се изнасят в над 200 страни и региони, което спомага за намаляване на разходите за производство на електроенергия в световен мащаб.
Възходът на новата енергийна индустрия на Китай дава тласък света към зелено и нисковъглеродно бъдеще, посочва Синхуа.
Инвестициите на китайски предприятия в чиста енергия в чужбина обхващат големи държави и региони, в които се развиват вятърни, фотоволтаични и водноелектрически проекти. Тези инвестиции, базирани на взаимна изгода и печеливши резултати, подкрепят местния нисковъглероден растеж.
Китай си партнира с над 100 държави по проекти за зелена енергия, като помага за намаляване на разходите за екологичен преход и решава проблеми, сред които недостига на електроенергия. Китай осъществява различни форми на сътрудничество в зелените проекти в рамките на програмата „Зелен пояс, един път“.
Китай се сътрудничи с други държави, с които има дългосрочни ангажименти, дълбока интеграция и активен принос към местното икономическо и социално развитие. Това включва стратегически партньорства, трансфер на технологии и локализирано производство, които са от съществено значение, за да се гарантира, че търговията носи взаимни ползи.
Както отбелязва списание Diplomat, страните от Югоизточна Азия активно ухажват китайски компании за електромобили за сътрудничество, което не само укрепва наложителния преход от превозни средства с изкопаеми горива, но също така подхранва икономическия растеж чрез технологичен обмен.
Ерик Солхайм, бивш заместник генерален секретар на ООН и бивш изпълнителен директор на ООН за околната среда, казва, че за зелената трансформация на света Китай е незаменимата нация. Според него „Силата на Китай да помогне на света да стане зелен е огромна“.