Нова АЕЦ, газ и милиарди долари
Равносметката от визитата на Владимир Путин в Узбекистан
Завърши тридневната визита на руския президент Владимир Путин в Узбекистан. Лидерите на двете страни заявиха, че преговорите са преминали продуктивно, и подчертаха сътрудничеството в бизнеса. Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков отбеляза, че толкова продължителното посещение на държавния глава в Узбекистан е породено от изобилието от теми за преговори.
След своята инаугурация Путин направи третото си посещение в чужбина. Докато визитите в Китай и в Беларус не предизвикаха у международните наблюдатели никакви въпроси, визитата в Ташкент за мнозина беше неочаквана. Въпреки здравите си връзки с Русия, Узбекистан не е сред основните партньори, като се има предвид, че страната не влиза в Евроазиатското икономическо пространство, а по-рано излезе от Организацията на Договора за колективна сигурност.
Трябва да отбележим облаче, че между Ташкент и Москва действа Договор за стратегическо партньорство и споразумение за съюзничество, които създават здрава основа за диалог. След Казахстан икономиката на Узбекистан е най-голямата сред петорката държави от Централна Азия, която се развива с доста стремителни темпове.
След двустранните срещи руският държавен глава Владимир Путин и лидерът на Узбекистан Шавкат Мирзиьоев излязоха със съвместни заявления. Узбекистанският държавен глава оцени високо решението на Путин да направи една от първите си задгранични визити след преизбирането си именно в Узбекистан.
„Мога с увереност да кажа, че вашата държавна визита в Узбекистан стана наистина историческо събитие, откри нова страница в многостранното сътрудничество. Днес узбекистанско-руското сътрудничество постига безпрецедентно високо равнище, обхващайки всички сфери и направления на международното взаимодействие”, заяви Мирзиьоев. Той добави, че Узбекистан е ключов стратегически партньор и съюзник, че Ташкент е готов за по-нататъшно развитие и задълбочаване на многоплановото сътрудничество.
В съвместната декларация на двамата лидери се казва, че по резултатите от миналата година съвместният стокооборот е 10 милиарда долара, а в първите три месеца на 2024 година той нараства почти с 20%.
Сега на регионално равнище се реализират над 200 съвместни проекта на стойност 4 милиарда долара. Освен това регионите са подготвили нов пакет от споразумения на стойност 5 милиарда долара. Путин и Мирзиьоев се договориха в най-скоро време да достигнат обеми на стокооборота до 30 милиарда долара.
След преговорите лидерите на двете страни подписаха пакет от над 20 документа. Сред тях е споразумение за изграждане в Узбекистан на АЕЦ с малка мощност (това е първата за „Росатом“ малка централа в чужбина, работата по нея започва още това лято), меморандум за взаимодействие в машиностроенето и в авиационното строителство, програми за културно сътрудничество, планове за мероприятия за разширяване на взаимната търговия, договори за съвместни научни изследвания, кинопроизводство.