„Мурзилка“ чества 100-годишен юбилей
Именно през май 2024 г. излиза първият брой на любимото за поколения детско месечно списание като приложение към „Рабочая газета“. Оттогава изданието е променяло форматите си, от черно-бяло става гланцово. Сменят се издателствата, но най-дълго се оказало сътрудничеството с „Молодая гвардия“ – от 1941 до 1996 г.
Списание „Мурзилка“ е замислено по времето на председателя на Съвета на народните комисари на СССР Владимир Ленин, а сега „Мурзилка“ получи поздравление по случай юбилея от президента на РФ Владимир Путин.
През 2011 г. списанието е вписано в Книгата на рекордите на Гинес като най-дълго съществуващото издание за деца. Образът на жълтото кутре Мурзилка на корицата – с червена барета и фотоапарат се е променял през годините, симпатичното кутре е пътешествало от Курск до Одеса и от Париж до Северния полюс. През 1926 г. кутрето изчезва, но отново се появява през 1937 г. благодарение на писателя Лев Касил, който става главен редактор. А през 2022 г., когато кутрето се появява в скафандър, е пътувало и до Луната.
Мурзилка е замислен от Александър Александрович Фьодоров-Давидов (1873 – 1936 г.) – детски писател, преводач и издател с внушителен стаж преди революцията, когато е главен редактор на детските списания „Муравей“, „Светлячок“, „Детское чтение“ и много други. В тези списания са се печатали Чехов, Станюкович, Мамин-Сибиряк, Немирович-Данченко. Като преводач той запознава децата с приказките на Братя Грим и Андерсън.
През годините автори на „Мурзилка“ са били Корней Чуковски, Михаил Пришвин, Самуил Маршак, Константин Паустовски, Сергей Михалков, Агния Барто, Ирина Токмакова, Едуард Успенски, Валентин Берестов.
Думата „мурзилка“ идва от тюркската дума „мурза – аристократична титла в Персия, Средна Азия, Туркестан, Кримското, Казанското, Астраханското и Сибирското ханство. В речника на Владимир Дал е със значение „дурить“ „упрямится“.
По „Мурзилка“ е интересно да се проследят историческите етапи в развитието на страната. В броевете се появяват портрети на известни личности, като Валерий Чкалов например – на тези, които трябва да са пример за съветските деца.
Епохите се сменят, а кутрето Мурзилка остава все така дръзко и неуморно.