Управляващите в Грузия предлагат законопроекти срещу ЛГБТ
До края на пролетната сесия на грузинския законодателен орган парламентарното мнозинство от управляващата партия „Грузинска мечта“ планира да приеме 19 закона под общото заглавие „срещу ЛГБТ пропагандата сред непълнолетните и за защита на семейните ценности“. Това съобщи на брифинг за журналисти председателят на парламента Шалва Папуашвили.
Според него един от законите ще установи нов държавен празник в Грузия – „Ден на семейната святост“, който ще се празнува ежегодно на 17 май. На този ден светът отбелязва Деня за борба с хомофобията и трансфобията.
Други законопроекти от същия пакет предвиждат забрана за всякакви ограничения в държавните агенции и частните фирми за свободното използване на термините „мама” и „татко”. Освен това специална комисия ще гарантира, че във всички произведения на изкуството, включително литература, филми, представления или рисунки, авторите не насърчават „еднополови връзки или кръвосмешение“. Съответното съдържание ще бъде незабавно оттеглено или забранено за показване или разпространение.
„Маршовете на достойнството“, т.е. маршовете на представители на ЛГБТ, които всеки път през последните години в Грузия срещаха ожесточена съпротива от страна на религиозни фанатици и бяха придружени от насилие, вече ще бъдат официално забранени от закона като „насърчаване на начина на живот на ЛГБТ. ”
Според Папуашвили отделен законопроект забранява „регистрирането на всякакви отношения, алтернативни на брака“, с изключение на „съюз между мъж и жена“. Грузинската мечта внесе съответната поправка в конституцията още през 2017 г.
Отделен законопроект забранява „всякакви медицински манипулации за смяна на пола“, а гражданите са длъжни да посочват в документите си пола, който съответства на техния „генетичен профил“. Еднополовите двойки няма да могат да регистрират съюза си и да отглеждат деца.
Шалва Папуашвили припомни, че в Грузия от няколко месеца по инициатива на управляващата партия се обсъждат промени в конституцията с подобно съдържание. Но това “в никакъв случай няма да попречи” на приемането на законодателния пакет.
Управляващата партия едва ли ще има достатъчно гласове в парламента, за да приеме промени в конституцията. За това са необходими ¾ от депутатската листа. Законите се приемат с обикновено мнозинство от гласовете.
Опозицията не участва в обсъждането на конституционните промени, както и на законодателния пакет срещу ЛГБТ хората, като нарече инициативата на властите „пресилена“ и „неуместна“. Но предвид отношението на значителна част от грузинското общество към проблема, прозападните опозиционни партии в момента се въздържат от твърде активни протести – за разлика от протестите срещу наскоро приетия закон за т.нар. чуждестранни агенти.