Завърши военноисторическият поход по бойния път на Първа българска армия
Четиридневният военноисторически поход на членове на Съюза на ветераните от войните и курсанти от НВУ „Васил Левски“ приключи днес в Белград с ритуал на военен паметник в белградското гробище „Ново гробле“. Там лежат костите на 33-ма български воини, починали от раните си в периода 1912-1918 г. Бяхме заедно със заместник-посланика ни Ивайло Кашканов, заместник-началника на НВУ „Васил Левски“ полковник Георги Крайнов и военния аташе подполковник Руслан Христов, които говориха за изграждането на паметника и оцениха високо инициативата за посещение на българските военни гробища. Тук бе и помощник-военният аташе майор Пламен Димитров.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Ветерани от войните и курсанти са на поход по бойния път на Първа българска армия
Бяха положени венци и цветя от името на министъра на отбраната Атанас Запрянов, посолството ни в Белград и Съюза на ветераните от войните на България. Такива паметници имаме в четири столици – Букурещ, Белград , Виена и Будапеща. Те са строени от Министерството на войната през 1936 г. Тези герои от войните са страдали повече в лазаретите и пленническите лагери.
Изминавайки повече от 2 хил. км. през три държави ветерани и курсанти се поклониха на българските военни гробища и паметници в Ниш, Сремски фронт, Вуковар, Дравачехи, Пейч, Шиклош и Харкан. С подкрепата на Министерството на отбраната и дипломатическите ни служби предварителната програма беше изпълнена. Направи впечатления изключително доброто отношение на местната власт. Благодарности към ветераните от Втората световна война Мария Стоянова и майор от запаса Тодор Андонов, посланиците ни в Сърбия, Хърватия и Унгария Петко Дойков, Ива Крулева и Христо Полендаков, на военните ни аташета подполковник Руслан Христов, полковник Иван Студенков и полковник Йоан Павлов, на почетния ни консул в Унгария д-р Йордан Бочков, на Кристина Алексова, Милена Масларско и Иво Иванов от МО и на всички, които направиха необходимото военноисторическия поход да изпълни мисията си. Благодарим на президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев, чийто поздравителен адрес към участниците пристигна по време на ритуала на българската военно гробище в Харкан.
Отнесохме не само гордост от героизма на българския войник, но и определена доза разочарование, че, малко или много, у нас участието му във Втората световна война се неглижира. Категорично, не е така по местата, където бяхме.
Чака ни 80-годишнина от края на Втората световна война и успешното участие на Българската армия в нейния заключителен етап. Догодина 80 години от славната Дравска епопея, отново по тези земи на Унгария.