Проблемите на Вашингтон с инфлацията може да достигнат Европа
Ускоряването на инфлацията в еврозоната все по-често се сравнява с това в САЩ и засилва опасенията, че Европейската централна банка може да се сблъска с подобни пречки за понижаване на лихвените проценти като Федералния резерв, пише Bloomberg, цитиран от investor.bg.
Макар че са налице ясни различия в движещите сили на покачването на цените от двете страни на Атлантическия океан – въпрос, който служителите на ЕЦБ многократно подчертават – някои икономисти виждат важни паралели и предупреждават да не се подценява рискът от по-устойчив натиск.
Очакваното в четвъртък намаляване на депозитната лихва от рекордно високите 4% не е под въпрос. Опасността е, че упоритата инфлация, подобна на тази в САЩ, прави по-малко вероятни бързите последващи движения. На Фед вече му се наложи да преосмисли разхлабването на паричната си политика, след като ръстът на цените надхвърли очакванията, макар че трейдърите все още се надяват на понижение на лихвите през тази година.
„Проблемите на Вашингтон с упоритата инфлация все пак могат да достигнат до европейските брегове“, смята Карстен Бржески, глобален ръководител на отдела за макроизследвания в ING. „Добре би било ЕЦБ да не отхвърля категорично риска от рефлация, наблюдаван в САЩ, и да остане предпазлива.“
Инфлацията в еврозоната през май даде последния предупредителен знак за ЕЦБ, като се ускори с повече от очакваното до 2,6% на годишна база. Още по-обезпокоителни за централните банкери бяха рязкото повишаване на цените на услугите и растежа на заплатите във валутния съюз.
Майските данни идват след рязко забавяне на инфлацията и не представляват шок за представителите на базираната във Франкфурт банка, които се подготвят за труден път към целта си за инфлация от 2%. Но очертаващият се модел също наподобява този в САЩ, като около една трета от икономистите в неотдавнашно проучване на Bloomberg твърдят, че американските цени са по-високи от тези на Стария континент.
Никой не оспорва, че основните катализатори за първоначалния скок на инфлацията са различни в двата региона – огромните фискални стимули в САЩ срещу енергийната криза, която засегна Европа след началото на военните действия на Русия в Украйна. Това, което подхранва европейските цени оттук нататък обаче, може да не е толкова различно от онова, което стои зад тяхната издръжливост в САЩ.