Страните от БРИКС са локомотив за световната икономика
Обединението е движеща сила във формирането на многополюсен и стабилен свят
Тази седмица в Нижни Новгород се състоя заседание на външните министри на страните от БРИКС. Освен ръководителите на дипломацията от 10-те страни членки участваха и представители от още 13 държави от Азия, Африка и Латинска Америка. Основна тема на дискусиите бе формирането на многополюсна система на устройство на междудържавното общуване. Не останаха без внимание и горещите точки на напрежение в Украйна и сектора Газа. Обсъдени бяха също въпросите на сигурността, борбата срещу тероризма и наркотрафика. Изразено бе недоволство от крайно ниския обем на финансиране, отделян от САЩ за развитие, който контрастира със средствата, отпускани на киевския режим.
Това беше първата среща на външните министри след голямото разширение на БРИКС през 2023 г. Тази година обединението се председателства от Русия, която през октомври ще приеме в Казан държавните и правителствените глави на участниците. Растящият брой на страните желаещи да се присъединят към организацията свидетелства за нейната значимост в решаването на най-важните проблеми в съвременния свят – днес това са около 30 държави. „Ние разбираме, че подобно желание не може да остане без положителен отговор. Ще продължим да работим в тази посока, да разработваме съответните рекомендации, които ще предложим на срещата на високо равнище в Казан“, увери Сергей Лавров.
По повод конфликта в Украйна той изтъкна, че никой на Запад не иска да забележи нацисткия и русофобски характер на установената от 10 години политическа система в страната, която се използва в противоборството с Русия. „Целта е същата, каквато е била и за Хитлер, и за Наполеон – да обединят цяла Европа и да нанесат поражение на руския народ и руската държава“, отбеляза Лавров.
Своите инициативи за прекратяване войната в Украйна изложиха Китай, Бразилия и други страни. В тях се посочва, че основата за регулирането на конфликта трябва да бъде приемлива както за двете участващи в него страни, така и за всички косвено въвлечени. Руският министър изрично подчерта, че Москва е против разиграването на ядрената карта както в рамките на войната в Украйна, така и в световен мащаб. Той напомни, че притежателите на ядрено оръжие Русия, Китай и КНДР, макар и да не са обединени в съюз, стоят заедно срещу агресивната политика на САЩ и техните съюзници.
В рамките на заседанието се състояха двустранни срещи на Лавров с редица негови колеги. С министъра на външните работи на Саудитска Арабия Фархан ал Сауд той обсъди перспективите на сътрудничеството в различни сфери. Констатирана бе общата позиция за консолидиране на колективните усилия за постигане решение на острите кризи в региона на Близкия изток. С министъра на външните работи на Венецуела Иван Хил Пинт бе подписан меморандум за взаимно разбирателство и сътрудничество в противодействие на санкциите. С турския си колега Хакан Фидан лидерът на руската дипломация разговаря по въпросите на двустранния политически диалог и търговското и икономическото сътрудничество. Наред с това бе подготвен договор за широко сътрудничество с Иран, от който се очаква да изнесе отношенията между Москва и Техеран на съвършено ново равнище.
При завършване на форума в Нижни Новгород Сергей Лавров отбеляза, че според всички участници в него БРИКС трябва да бъде един от мощните инициатори за решаване актуалните проблеми и предизвикателства, пред които е изправен светът. Той напомни, че на държавите, членуващи в обединението, се пада над една трета от земната повърхност и над 45 процента от населението на света. „По БВП БРИКС вече изпревари Г-7, а миналата година, когато в него участваха само пет държави, този показател надхвърли 32 на сто от световния БВП. Вече на всички е известен фактът, че страните от БРИКС са локомотив за световната икономика. Именно техните показатели за икономически растеж надминават средните показатели за света като цяло“, посочи руският министър.