Китайският културен център на Фестивала на розата в България
На 2 юни Китайският културен център в София взе участие в 121-вия фестивал на розата в град Казанлък. В присъствието на десетки хиляди зрители, китайската чаена култура и българският розов фестивал отново се срещнаха. Хармоничната картина на културното сливане между Китай и България бе изтъкана под надслов „Чай за хармония“ – „Чаят среща розата“.
Парадът на Фестивала на розата е най-голямата атракция на целия празник. Участници от цял свят, облечени в празнични костюми или возещи се на цветни платформи, показаха очарованието на различни култури по уникален начин.
По време на този парад Китайският културен център специално организира изпълнение на китайски бойни изкуства. Българските любители на бойните изкуства изпълняваха по маршрута на парада тайдзицюан и вингчун, демонстрирайки своята страст към китайските бойни изкуства. Едновременно с това парадната група на Китайския културен център носеше банер с надпис „Чай за хармония“ и табела с туристическата марка „Нихао! Китай“. Облечени в традиционни китайски носии, те демонстрираха богатото културно наследство на Китай и приветстваха туристи от различни страни да посетят Китай. Групата на Китайския културен център се превърна в ярка атракция на фестивала и навсякъде, откъдето минаваше, получаваха бурни аплодисменти от зрителите.
По време на сценичните изпълнения на Фестивала на розата, артисти от различни страни представиха впечатляващи изпълнения чрез музика, танци и други форми на изкуство. Сред най-забележителните изпълнения бе представената от Китайския културен център чаена церемония с китайски чай на тема „Чай за хармония“. Под звуците на мелодичната музика майсторът на чайна церемония от центъра с елегантни движения демонстрираше изтънчеността на китайската чайна култура с венец от рози на главата си. Ароматният чай сякаш ни върна обратно към атмосферата на чаените събирания в Древен Китай с дегустация на чай под звуците на китайска лютня. Освен това демонстрациите по тайдзицюан и вингчун от организирания от Китайския културен център български отбор по бойни изкуства, предизвикаха множество аплодисменти от зрителите.
Г-н Хон Хай, директор на Китайския културен център, заяви, че участието на центъра за втора поредна година във Фестивала на розата в България е не само една от важните инициативи за насърчаване на културния и туристически обмен, но също така се надява да насърчи разпространението на китайската култура чрез „базирано проектокултивиране“. В бъдеще Китайският културен център ще продължи да участва в различни български събития и празници, предоставяйки възможността на повече български граждани да опознаят и да се влюбят в Китай.