Само 80 от 92 държави подписаха заключителната декларация в Женева
Заключителната декларация на форума за мир в Швейцария е подписана от 80 държави от 92 присъствали на едно или друго ниво, съобщи украинското издание “Страна. уа”. Документът е подкрепен и от четири организации, всички свързани с функционирането на ЕС.
Ключови страни от Глобалния юг, които присъстваха на срещата, отказали да подпишат декларацията. Сред тях са Саудитска Арабия, Тайланд, Индия, Мексико, Южна Африка, Бразилия, ОАЕ, Бахрейн, Армения, Индонезия, Либия. В същото време декларацията е подписана от Унгария, Сърбия, Аржентина и Турция, които имат или имаха по-особени отношения с Русия.
Представителите на ООН и на Ватикана също не са подписали заключителното комюнике от срещата на върха за Украйна в Швейцария.
Часове по-рано агенция “Ройтерс” публикува проект на заключителната декларация, в която се казва: „Продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна продължава да причинява широкомащабно човешко страдание и унищожение и да създава рискове и кризи с глобални последици“.
Основните тези на документа са:
- Подкрепя се принципът на териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници.
- Запорожската АЕЦ трябва да работи „под пълния суверенен контрол на Украйна“ и МААЕ (в момента станцията се контролира от Русия).
- Всяка заплаха или използване на ядрени оръжия в контекста на продължаващата война срещу Украйна е неприемлива.
- Свобода на корабоплаването в Черно и Азовско море. Атаките срещу търговски кораби в пристанищата и по техните маршрути, както и срещу граждански пристанища и гражданска пристанищна инфраструктура, са неприемливи.
- Украинските селскостопански продукти трябва да се доставят безопасно и свободно на заинтересовани трети страни.
- Всички военнопленници трябва да бъдат освободени чрез пълна размяна. Всички депортирани и незаконно разселени украински деца, както и всички други украински цивилни, които са били незаконно задържани, трябва да бъдат върнати в Украйна.
- „Постигането на мир изисква участие и диалог между всички страни. Ето защо ние решихме да предприемем конкретни стъпки в бъдеще в горепосочените области с по-нататъшното участие на представители на всички страни“ (Русия не се споменава в този контекст).