От “Възраждане” намекнаха, че ПП-ДБ биха подкрепили Коалиция “Анти ГЕРБ-ДПС”, начело с тях
Президентът Радев ги прие в рамките на консултациите за съставяне на правителство в 50-ото народно събрание
Необходима е диалогичност в търсенето на подкрепа за амбициите за успешното реализиране на управленски мандат. Това заяви държавният глава Румен Радев в началото на срещата си днес в президентската институция с представители на парламентарната група на „Възраждане“. В съответствие с конституционната процедура за връчване на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство президентът провежда консултации с политическите партии в новоизбраното 50-о народно събрание. В срещата участие взе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Държавният глава посочи, че рекордно ниската избирателна активност на последните парламентарни избори поставя пред изпитание политическите партии и легитимността на институциите и попита какви са изводите на „Възраждане“ от създалата се политическа криза и как от формацията виждат преодоляването на гражданската апатия и на бойкота спрямо политическата класа. Президентът посочи, че се отнася с уважение към всеки, готов да поеме отговорност с мандат за управление на страната, но подчерта, че е важно да се прави разлика между желание и възможности. Във връзка с това държавният глава напомни за заявения на вчерашните консултации отказ от ПП-ДБ да подкрепят управление с мандат на „Възраждане“, както и за изразеното от формацията мнение, че друга парламентарно представена партия – „Величие“ е под чуждо влияние. „Бихте ли съставили управленско мнозинство, което ще се крепи на политическа сила, която според вас се управлява отвън?“, попита държавният глава. Той призова за диалогичност и кооперативност в парламента, които са предпоставки за търсенето на подкрепа за амбициите за реализирането на третия мандат. „След като видим резултат, тогава можем да обсъдим третия мандат и се надявам да бъда запознат с изхода от тези ваши разговори“, заяви държавният глава.
В отговор на искането на четвъртата политическа сила в парламента за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност във връзка с избора на български патриарх, държавният глава посочи, че оценява високо загрижеността на формацията по темата, като подчерта, че е не по-малко загрижен и следи отблизо процесите в Българската православна църква. „Нека предпазим православието от политическата демагогия и оставим църквата да бъде независима, така като е по Конституция и по Закона за вероизповеданията“, призова Румен Радев. Президентът добави, че е направил официално запитване по темата, а полученият отговор е, че няма заплаха за чужда намеса в Българската православна църква.
По думите на държавния глава „не бива политиците, които не могат да се справят със светските теми, да правят опит да се справят с духовните на заседание на КСНС, особено имайки предвид настоящата политическа фрагментация и противоречивост“. „Нашата църква е достатъчно мъдра, устояла е на всякакви изпитания на времето и съм убеден, че тя ще гарантира, както и в момента, своята независимост и самостоятелност. Бъдете сигурни, че ако се наложи, ще реагираме“, заяви още държавният глава.
Водили сме разговори със знакови лица от „Продължаваме промяната-Демократична България“(ПП-ДБ) , решението дали ще подкрепят анти ГЕРБ-ДПС коалиция е тяхно, каза пред журналисти лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов след разговорите при президента за съставяне на правителство. Според него премиерът, излъчен от такава такава евентуална коалиция, трябва да бъде консенсусна фигура. Нашата ръка е протегната, увери той.
По думите му в този формат, който се задава, Борисов ще е младшият партньор на Пеевски.
Разговорът на представителите на „Възраждане“ в президентската институция продължи над час.
В момента ситуацията е следната – или ще се създаде правителство, което ще изключи ГЕРБ и ДПС, ще нормализира поне отчасти българската политическа система, или ГЕРБ и ДПС ще създадат правителство, което „ще изключи тока“ на българската политическа система, заяви Костадинов след консултациите в президентството.
Още в самото начало, когато започнахме да говорим за това, че искаме третия мандат, заявихме формулата за успеха. Когато две политически партии спорят, арбитърът е българският народ. Българските граждани са тези, когато има разминавания между вижданията, дават превес на едната или на другата гледна точка. В този случай това се решава между избори, в референдуми. За това най-добре функциониращите политически системи са тези, в които има редовно свикващи се референдуми, обиращи луфтовете и намаляващи противопоставянето, посочи Костадин Костадинов.
Ние казваме ГЕРБ и ДПС, но не е правилно. Трябва да казваме правителство на ДПС и ГЕРБ. В този вид и формат, който ни очаква, Борисов ще е младшият партньор на Пеевски. ДПС на практика сепарира нашите региони, създава отделни анклави, в които и полицията, и прокуратурата, и съдът, и общинската власт – всичко е в техни ръце. Ако това нещо се мултиплицира на национално ниво, Бог да прости българската република, коментира още лидерът на „Възраждане“.
Или ПП-ДБ приемат варианта да разсъждават за съставянето на общ кабинет с консенсусни фигури, срещи ГЕРБ и ДПС, за България, или подаряват властта на ГЕРБ и ДПС, смята той.
Костадинов посочи също, че от формацията са готови на разговори с всички партии, които по време на кампанията заяви, че няма да правят правителство с ГЕРБ и ДПС. Ако няма ГЕРБ и ДПС вътре в уравнението, сядаме да говорим, посочи той.