Ще се опитаме да сме проводник на диалог, обявиха от БСП
Атанас Зафиров: Ако се стигне до третия мандат, БСП ще участва активно за сформиране на експертно правителство
„Въпреки предизвикателния момент, в който се намира парламентарна група на „БСП за България“, вие сте най-старата системна партия с богат парламентарен опит. Как гледате на възможностите за излизане от политическата криза?“ Това попита държавният глава Румен Радев в началото на срещата си днес в президентската институция с представители на „БСП за България“. Президентът провежда консултации с политическите сили в новоизбраното 50-о Народно събрание в съответствие с конституционната процедура за връчване на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Румен Радев посочи, че по време на консултациите с парламентарно представените партии до момента са се очертали „няколко възможни подхода за разплитане на политическия възел в България“. Президентът припомни изразеното от първата по численост парламентарна група намерение за съставяне на правителство на малцинството при невъзможност за формиране на достатъчно ясно изразено мнозинство в българския парламент. Държавният глава посочи и отправените по време на консултациите предложения за програмно правителство на експертна основа с широка парламентарна подкрепа, както и за формирането на ясно изразена анти-ГЕРБ-ДПС коалиция. Румен Радев попита представителите на „БСП за България“ дали биха подкрепили някои от предложените вече варианти или имат готовност да представят свой по-амбициозен план, ако се стигне до реализацията на третия мандат.
Ако се стигне до трети мандат БСП, е готова да участва активно в диалога с всички политически сили за сформиране на експертно националноотговорно пробългарско правителство. Това заяви изпълняващият функциите на председател на БСП Атанас Зафиров след консултациите при президента Румен Радев за съставяне на правителство: „Ако се стигне до трети мандат, БСП ще участва активно в диалога между политическите сили за сформиране на експертно, национално отговорно, пробългарско правителство.“
Той подчерта, че при тази хипотеза, социалистите ще съберат своите колективни органи и ще вземат решение как да процедират.
„На фона на очакванията на българското общество и на това, което сме обещавали през цялата кампания, в това число и на нашите членове и избиратели, разумният подход е да се говори с всички“, добави Зафиров по темата за третия мандат.
Зафиров определи срещата при президента като конструктивна.
Ако стигнем до трети мандат – разумният подход е да се говори с всички, отбеляза той.
На въпрос дали очаква някои от депутатите на БСП да гласуват за правителство на ГЕРБ и ДПС, Зафиров посочи, че не очаква разцепление и увери, че парламентарната група е хомогенна и единна.
В тази тежка ситуация пред нас има два пътя, заяви изпълняващият функциите на председател на БСП Атанас Зафиров на консултациите при президента Румен Радев за съставяне на правителство.
Единият път е много удобен – да бъдем странични наблюдатели на всичко, което се случва. Удобна роля на опозиция, от която нищо не зависи. Другият път е да се опитаме да се опитаме да участваме в тези процеси, като сме реалисти и сме наясно с резултатите от тези избори, обясни той.
Зафиров посочи, че БСП ще се опита да бъде „проводник на диалог“.
Нашите колективни органи са категорични, че с ГЕРБ няма как да участваме под никаква форма в никакво управление, посочи още той.
По думите му БСП, като партия с дълъг политически и парламентарен опит, е длъжна да предложи по-различен подход. „Продължаваме да смятаме, че в момента изборите не са добро решение. Такова е очакването и на българското общество. Трябва да работим за сформирането на една разумна, устойчива, пробългарска изпълнителна власт“, подчерта Зафиров.
„Готови сме да работим за една такава стабилност, която, за съжаление, партиите с по-висок изборен резултат не постигат. Дали това се дължи на някаква политическа незрялост, дали на психологически комплекс от ниската избирателна активност, която прави така и партии с висок резултат да няма легитимност? Дали се дължи на някакъв политически егоцентризъм? Това са не толкова важни въпроси, важен е фактът, че те не успяват да предложат устойчивост. За нас ще бъде отговорно да не гледаме отстрани, а да използваме силните си страни, именно в името на тази стабилност да приложим опит, разум, политически реализъм и диалогичност“, посочи Атанас Зафиров.
Във връзка с връчването на третия проучвателен мандат за съставянето на редовно правителство Зафиров посочи, че преценката при коя политическа формация ще отиде той е на държавния глава.
„Искам да декларирам, че от нас може да се очаква разумна, реалистична и националноотговорна позиция и действия. Считаме, че потенциалът за излъчване на експертно, отговорно, пробългарско правителство не е изчерпан. Трябва да се загърби партийният егоцентризъм. Ако прегърнем факта, че преди всичко сме български народни представители, такива евентуални разговори за бъдещ кабинет биха били по-ясни“, смята Атанас Зафиров.
По думите му БСП не се плаши от избори, а ролята на пета политическа сила „не отива и не устройва“ формацията. Според него очакванията на хората са да се намери форма на диалог.
Идваме на тази среща и със самочувствието на политическата сила, която излъчи и подкрепи печелившата президентска двойка. Това е факт, който не търпи интерпретации, каза още той.
Според Зафиров българското обществото се намира в „ужасяваща политическа криза“. „Тя, освен политическа, е икономическа, социална, демографска и конституционна. Рискува да прерасне и в конституционна, с оглед на нескопосаните поправки в Конституцията, приети от предишното Народно събрание. Преди всичко това е криза на доверието към българските държавни институции, към парламента и парламентаризма. Тази криза на доверието се илюстрира с ниската избирателна активност“, смята Атанас Зафиров.
Според него има и усложнена външнополитическа среда. „Имаме от вчера напрежение с наш съсед, във връзка с поредната избълвана антибългарска реторика“, подчерта той.
Борислав Гуцанов допълни, вариантите с първия и втори вариант са изчерпани, но би могло да се работи за „експертен кабинет на националното съгласие“.