Лвова-Белова: Западни и украински медии раздуват митологичен балон около “отвлечените” деца
Обществената палата на Руската федерация стана домакин на кръглата маса „Реализация на правата на непълнолетни и здравеопазване“ под председателството на Мария Лвова-Белова, комисар по правата на детето към президента на Руската федерация. Това се казва в съобщение, публикувано в сайта deti.gov.ru.
В срещата на 24 юни участваха лекари, специалисти и ръководители на лечебни заведения, както и представители на Министерството на здравеопазването на Руската федерация. Мария Лвова-Белова поздрави присъстващите с Деня на медицинския работник, благодари на Министерството на здравеопазването и на всички специалисти, участващи в стратегическите програми, както и в хуманитарните проекти на института по правата на човека в Русия и други страни по света. Детският омбудсман оцени високо взаимодействието с лекари от здравни заведения в новите региони на Русия.
„Когато пътувам до нови региони на страната ни, редовно посещавам детски болници и травматологични отделения, където са настанени деца, ранени от шрапнели, мини и експлозиви. Високата квалификация на местните лекари и хуманитарната помощ с лекарства позволяват да се осигури пълноценно и качествено лечение“, каза детският омбудсман.
Тя особено отбеляза работата на ръководителя на детското отделение на Републиканския травматологичен център в Донецк Евгений Жилицин. По думите й в лечебното заведение продължават да пристигат малки пациенти с рани и наранявания от взривове на мини, а лекарите ги спасяват.
Мария Лвова-Белова отбеляза, че Институтът на комисаря помага за рехабилитацията, като насочва деца и юноши от нови и други региони в здравни заведения в руската столица, Московска област и федерални детски клиники. За това сътрудничество говори и директорът на Руската детска клинична болница Елена Петряйкина.
В края на кръглата маса се проведе церемония по награждаване на лекари, ръководители и специалисти на лечебни заведения и организации. Мария Лвова-Белова връчи значки „Защитник на семейството и децата“, както и грамоти и благодарствени писма.
По-рано комисарят по правата на детето при президента на Руската федерация Мария Лвова-Белова даде пресконференция по темата за обединяването на евакуираните от зоната на военните действия деца с техните роднини.
Тя обясни, че Институтът на комисаря работи за събирането на децата с техните близки на територията на Русия и Украйна от първите дни на Специалната военна операция (СВО).
„Когато получим молба от родител или роднина, който наистина търси своето дете, ние оперативно се включваме и помагаме. И ще продължаваме да помагаме на деца и семейства, засегнати от военните действия. Значително е съкратен пътят за роднини и придружители от Украйна. Сега срещите се провеждат в Москва и няма нужда да се пътува до мястото на пребиваване на детето. Общо към момента успяхме да съберем девет деца с пет семейства в Русия. А също и 70 деца с 52 семейства в Украйна, без да се броят онези деца, които бяха изпратени от родителите си (по тяхно решение) от Херсонска, Запорожка, Харковска област и други територии през есента на 2022 г. на почивка в курорти на руския юг, но не са успели да ги вземат своевременно”, отбеляза Мария Лвова-Белова.
Детският омбудсман също подчерта безценната помощ, оказана на Русия в този процес от страна на Катар, Ватикана и Международния комитет на Червения кръст.
„Виждаме как украинските и западните медии раздуват митологичния балон около тази ситуация. В резултат на това дезинформацията оказва негативно влияние върху самите семейства, тъй като роднините нямат доверие на държавни и международни институции, не търсят помощ дълго време и в резултат на това не могат да се съберат с децата си. Политизирането на проблема с децата от украинска страна не само пречи на хуманитарния процес, но е насочено и срещу самите деца“, смята комисарят.
По думите на Мария Лвова-Белова, поставените под настойничество деца от територията на Новорусия се оплакват от входящи телефонни обаждания и заплахи от украинска страна. „Съвместно със звеното за сигурност разработихме инструкции за реагиране при подобни ситуации“, каза Лвова-Белова.
Другата област на работа на кабинета на комисаря е свързана с помощта на руски деца и семейства, засегнати от военните действия. За децата и техните семейства се организират лагери „Денят след утре“, където децата имат възможност да преминат висококачествена психологическа рехабилитация. В тези лагерни смени вече са участвали над 2 хиляди тийнейджъри, продължават да се провеждат и семейни програми.
Заглавието е на редакцията