Руското МВнР: Украйна е пред риск от дефолт
Вероятността за фалит на Украйна остава много висока, дори ако страната успее да избегне дефолта през тази година, рискът от такава ситуация през 2025 г. е 60%, а през 2026 г. достига 80%“. Това каза на брифинг заместник-директорът на Департамента по информация и печат на руското външно министерство Андрей Настасин, цитиран от ТАСС.
Той припомни, че от 28 февруари 2022 г. до 31 март тази година общият държавен дълг на Украйна се е увеличил с 61,8%, достигайки 151 милиарда долара.
„Според оценки на МВФ в края на 2024 г. ще възлиза на 94% от БВП или 159 млрд. долара“, добави дипломатът. Той подчерта, че за две години външните заеми на Украйна са се увеличили с 90,1% до рекордните 108 милиарда долара.
Ден по-рано във Върховната рада признаха, че Украйна действително е в състояние на дефолт. По думите на Нина Южанина, член на комисията по финанси, данъчна и митническа политика на Върховната рада Украйна всъщност вече е в състояние на дефолт, но въпреки че не е формализирано де юре, властите на страната продължават преговорите с кредиторите за преструктурирането на външния дълг.
Южанина отбеляза, че властите на страната са успели да получат от държавните кредитори отлагане на плащането на външния дълг, което не може да се каже за исканията на частните инвеститори, които са издали заеми на Киев.
„Имаме проблем с търговския дълг, който възлиза на не по-малко от 20 милиарда долара“, каза депутатът. В същото време тя смята, че МВФ ще помогне на Киев да постигне компромис с частните кредитори.
По думите на Южанина в момента ръководителят на комисията по данъци и финанси на Върховната рада Даниил Гетманцев тества реакцията на украинското общество към подобна стъпка с изявления за възможно увеличаване на данъците.
По-рано списание The Economist съобщи, че украинските власти могат да обявят дефолт още през август тази година, ако не могат да се споразумеят с инвеститорите за преструктуриране на дълга.
Изданието отбеляза, че военните действия нанасят „сериозни щети на украинската икономика“, нейният брутен вътрешен продукт (БВП) сега е с една четвърт по-малък, отколкото в началото на 2022 г. В същото време размерът на дълга към юни достигна 94% от БВП, а окаяното състояние на инфраструктурата на страната утежнява икономическата ситуация.