Бившият външен министър на Австрия ще представи книгата си „Реквием за Европа“ в Екатеринбург
Бившият външен министър на Австрия Карин Кнайсъл ще представи книгата си „Реквием за Европа” на фестивала на православната култура „Царски дни” в Екатеринбург. Това съобщи ръководителят на образователните програми на Културно-образователния център „Царски“ Елена Редкошеева на пресконференция в Уралския регионален център на ТАСС.
„Една от най-интересните срещи ще е с бившия министър на външните работи на Австрия Карин Кнайсъл, която ще представи книгата си „Реквием за Европа“ на площада пред църквата „Храм-на-Крови“, съобщи Редкошеева.
По думите й на „Царските дни“ ще присъства също така лидерът на движението „Четиридесет четиридесетници“ Андрей Кормухин и историкът, правнук на застреляния заедно с руското царско семейство готвач Харитонов – Пьотър Мултатули. Фестивалът ще се проведе от 11 до 21 юли.
Следва да отбележим, че първото представяне на книгата на бившия министър на външните работи на Австрия, доктор по право, професор, писател, енергиен експерт, ръководител на Геополитическата обсерватория по ключовите въпроси на Русия – Център G.O.R.K.I. на Санктпетербургския държавен университет Карин Кнайсл се състоя на 25 юни в Руския държавен хуманитарен университет в Москва.
В книгата си „Реквием за Европа“ Кнайсъл предлага историческа и политическа гледна точка за основните събития, които биха могли да доведат до дезорганизацията на Европейския съюз.
Освен това в книгата Кнайсъл разказва за пътя си от обикновен служител до ръководител на австрийското министерство на външните работи през 2017–2019 г., а също разкрива причините за окончателното си преместване в Русия.
Авторът описва как Европа, която някога е била обещаващ и перспективен световен център, поради поредица от икономически, политически, енергийни и миграционни кризи, губи водещата си роля на световната сцена в полза на държавите от Изтока.
В обръщението си към участниците в презентацията, Карин Кнайсъл отбеляза, че Европа е престанала да бъде място, където господства законът и свободата на словото:
„Европа беше континент на обещанията. За съжаление тези надежди вече ги няма. И особено съжалявам, че върховенството на закона изчезна. Същността на Европа беше свободата на словото, законите и конституционализмът. Сега загубихме свободата на словото в науката и в медиите. Загубихме го на работните си места. Хората вече не смеят да говорят по теми, заради които те могат да бъдат критикувани или да загубят работата си.
В събитието участва и съпредседателят на Руското историческо дружество, зам.-министърът на науката и висшето образование Константин Могильовски. „Уверен съм, че днешният разговор ще се чуе далеч извън тази зала и ще даде тласък за развитието на нови идеи и развитието на нашата родна хуманитарна наука“, подчерта той.
На свой ред Андрей Логинов, член на Съвета на Руското историческо общество, изпълняващ длъжността ректор на Руския държавен хуманитарен университет, благодари на Карин Кнайсъл за решението да представи изданието си в университета.
„Искам да ви благодаря за трезвия поглед върху настоящите събития и честното представяне на вашата гледна точка, защитавайки вашата гражданска позиция. Няма съмнение, че вашият труд ще бъде високо оценен от вашите колеги – истински учени и вашите читатели. Изразявам искрената си благодарност към Вас за възможността да представите своя труд, който отговаря на предизвикателствата на съвременна Русия, именно в Руския държавен хуманитарен университет“, каза Логинов.
Върху важността на изданието за всички представители на социо-хуманитарните науки обърна внимание научният директор на Руския държавен архив за социално-политическа история, главен редактор на издателство „Политическа енциклопедия“, което е и издател на книгата, Андрей Сорокин:
„Тази книга трябва да е изключително полезна за нашите студенти и всички, които се занимават със социални и хуманитарни науки, просто защото виждаме отличен бърз анализ на европейското развитие. В същото време книгата, посветена на историята на еволюцията на Европа, всъщност много силно откроява и подчертава процесите, протичащи в съвременна Русия, фокусирайки вниманието на читателя върху избора на ценностни ориентации.“