Голям обществен интерес към приема на посолството на КНР и блестящ финал на конкурса „Божурът среща розата“
Любомир Михайлов
С впечатляващ прием и разнообразна програма в хотел „Рамада“ в София приключи конкурсът за фотография и рисунка „Божурът среща розата“, иницииран от Посолството на Китай по повод 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни в края на миналата година с цел задълбочаване на приятелството между двете страни.
Конкурсът премина при голям интерес сред обществеността и в него участваха много състезатели от различни възрасти – както българи, така и живеещи у нас китайци.
Голямата зала на хотела бе малка да побере многобройните гости на тържеството за церемонията, която се превърна в празник на българо-китайското приятелство и красотата. Раздаването на наградите бе придружено с екзотична програма, в която участваха китайски и български музиканти и танцьори.
Част от печелившите рисунки и фотографии на участвалите в конкурса бяха показани на една от стените на залата, а следващите дни ще бъдат подредени в отделна изложба.
На приема присъстваха заместник-председатели на Народното събрание, лидери на политически партии, депутати от Народното събрание, посланици на чуждестранни посолства, акредитирани у нас, министри, заместник-министри, представители на президентството на България, областни управители и кметове, живеещи в страната китайци. Сред гостите бяха бившият български премиер Симеон Сакскобургготски, посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова и други високопоставени лица, както и наградените в конкурса и много други приятели на голямата азиатска държава. Сред гостите бе и издателят на в. „Китай днес“ проф. Светлана Шаренкова.
България е втората държава в света, която установява дипломатически отношения с нов Китай, подчерта в словото си на церемонията посланикът на КНР у нас г-жа Дай Цинли (словото поместваме отделно).
Приветствено слово на церемонията по награждаване на отличените участници в конкурса „Божурът среща розата“ произнесе и заместник-председателят на 50-ото народното събрание г-жа Росица Кирова (словото поместваме отделно).
Съорганизатори на конкурса бяха Националната художествена академия, Асоциацията на професионалните фотографи и Съюзът на българските журналисти, които съответно препоръчаха експерти, които да формират журито.
Конкурсът се радваше на силна подкрепа и ентусиазирано участие от хора от всички сфери на обществото и различни възрасти.
От различни гледни точки, в това число култура и изкуство, постижения в развитието, местни традиции и обичаи, научно-технологично развитие и др., участниците в конкурса „Божурът среща розата“ представиха прекрасни моменти от приятелския обмен и общуване между хората на двете страни. Показани бяха и теми от китайската култура, постиженията в развитието, народните обичаи, сътрудничеството „Един пояс, един път“ и модернизацията в китайски стил.
Много съм щастлива, че мога да работя в страна с дълга история, великолепна култура и гостоприемни хора
Реч на Н. Пр. г-жа Дай Цинли, новият посланик на Китайската народна република в Република България
Добър вечер! Благодаря на всички, че уважихте с присъствието си днешния прием.
Встъпвайки като 21-вия посланик на Китайската народна република в Република България в навечерието на 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между двете страни и бъдейки първата жена посланик на Китай в България, дълбоко осъзнавам отговорността и честта на мисията си.
Много съм щастлива, че мога да работя в страна с дълга история, великолепна култура и гостоприемни хора.
Дълбоко усещам, че както Китай, така и България, официално и лично, имат силно желание да укрепят отношенията между двете страни, да задълбочат практическото сътрудничество и да насърчат хуманитарния обмен между хората. Това ми даде голяма увереност и ме мотивира да изпълнявам по-добре задълженията си.
България е втората държава в света, която установява дипломатически отношения с нов Китай. През последните 75 години двете страни винаги са се придържали към взаимното зачитане, равното третиране и общата изгода. Китай уважава избора на България на път за развитие, който отговаря на националните условия, и оценява твърдата подкрепа на последователните правителства за принципа за един Китай, което е в основата на стратегическото партньорство между Китай и България.
България беше една от първите страни от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към изграждането на „Един пояс, един път“; в Пловдив беше създадена първата Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа; в София бяха открити първият Институт „Конфуций“ на Балканите и първият Китайски културен център в Централна и Източна Европа; България се превърна в най-големия
търговски партньор на Китай от Централна и Източна Европа със селскостопански стоки.
Днес се навършват 103 години от основаването на Китайската комунистическа партия. Тя обедини и поведе китайския народ, за да постигне голям скок в националното развитие и възраждането на нацията, и пое по плавния път на модернизацията в китайски стил.
Висококачественото развитие на Китай и напредъкът в производителността с ново качество със сигурност ще донесат нови и по-големи възможности за развитие на всички страни, включително и на България. Първите проекти, в които Китай инвестира в периода след епидемията, постепенно започват да се изпълняват, а други са в процес на договаряне.
Наред с ускоряването на енергийния преход в България, развитието на инфраструктурата с пълна сила, бързото развитие на научните изследвания и приложението на изкуствения интелект и други нововъзникващи области, се надяваме и вярваме, че потенциалът за сътрудничество между двете страни в областта на селското стопанство, инфраструктурата, електронната търговия и туризма ще продължи да се разгръща.
Китай оценява активното участие на българската страна както в инициативата, така и в сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Готови сме да обсъдим с българската страна приоритетните области и осъществимите пътища за насърчаване на обмена, така че да донесем повече ползи за двата народа чрез по-осезаеми резултати от сътрудничеството.
Здравите и стабилни връзки между Китай и ЕС са необходими за стабилното развитие на китайско-българските отношения. През май тази година председателят СиДзинпин направи успешно посещение в три европейски държави и проведе срещи с европейските лидери, което даде силен тласък на развитието на отношенията между Китай и ЕС.
Китай винаги е разглеждал Европа като важно направление в дипломацията с китайски характеристики между велики сили и важен партньор в осъществяването на модернизацията в китайски стил. Китай е готов да работи с Европа за ефективното прилагане на важния консенсус, постигнат на неотдавнашната тристранна среща на лидерите на Китай, Франция и ЕС, и за правилното разрешаване на икономическите и търговските търкания чрез диалог и консултации, така че да се гарантира стабилността на световните вериги на доставките и производството, както и да се насърчи устойчивият растеж на глобалната икономика.
В речта си на конференцията, посветена на 70-годишнината от Петте принципа за мирно съвместно съществуване, китайският председател СиДзинпин посочи, че е по-важно от всякога да отстояваме духа на петте принципа и да полагаме непрестанни усилия за постигане на благородната цел за изграждане на общност на споделена съдба за човечеството. Председателят СиДзинпин заяви, че Китай ще продължи да играе конструктивна роля в разрешаването на проблемите в горещите точки по света, като украинската криза, палестинско-израелския конфликт и др.
Той отново подчерта, че решимостта на Китай да следва пътя на мирното развитие, да се ангажира с приятелство и сътрудничество с всички държави по света и да насърчава общото развитие на света няма да се промени.
Въпреки различията в историята и културата, социалните системи и пътищата на развитие, Китай и България се уважават взаимно и подкрепят културното многообразие. Темата на днешното събитие е „Божурът среща розата“. Вярвам, че много от вас са разгледали по време на влизане в залата някои от печелившите творби от конкурса.
Други събития, които отразяват духа на приятелството, са Вторият фестивал на драконовите лодки, който се проведе миналия уикенд в София, и този в Русе седмица по-рано. Бих искала да изкажа искрените си благодарности на всички вас за активното ви участие в тези две събития и да поздравя всички победители.
Бих искала да използвам възможността и да изразя сърдечните си благодарности на всички приятели, които подкрепят и се вълнуват за развитието на китайско-българските отношения! В бъдеще ще се радвам да обсъдя с вас планове за сътрудничество и да направя всичко възможно да насърчавам и допринасям за приятелството между двете страни. Нека приятелството между „божура и розата“ не спира да расте и процъфтява!
Пожелавам на всички гости здраве и всичко най-хубаво!