В Плевен бе отбелязана 145-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Русия
Навършиха се 145 години от установяването на руско-българските дипломатически отношения. На 7 юли 1879 г. дипломатическият агент на Руската империя в България А. П. Давидов връчва акредитивните си писма на българския княз Александър Батенберг.
По случай юбилея посланикът на Русия в България Е. В. Митрофанова посети Плевен, града, в който в битките се изковава руско-българската дружба.
„Отношенията ни сега са доста сложни, но не смятаме, че всичко е загубено. Сътрудничим си с неправителствени организации, чувстваме подкрепата на народа. Животът е шарен и днешният тъмен период ще отмине. При липсата на контакти на ниво политическо ръководство на страната, връзките между хората са много важни и ние сме длъжни да ги съхраним в името на паметта на хората, загинали за освобождението на България”, отбеляза Е. В. Митрофанова при посещението си на панорамата “Плевенска епопея”.
В днешния ден България като член на ЕС и НАТО се явява за нас неприятелска държава, но мога да кажа само едно, че думата се отнася до междудържавните отношения и в никакъв случай до отношенията между хората, неправителствените организации и между дейците на културата и изкуството на България и Русия.
Това, което мога съвършено ясно и точно да кажа, е, че всичките топли чувства, които съществуват между нашите народи, не са си отишли. Ние всички разбираме, че има различни времена, а както е известно, времената не избират, в тях живеят и умират, както се казва в една наша песен.
Затова никой не знае, как биха се развили събитията. Мисля, че засега съдбата ще се решава на бойното поле и ние само се надяваме да дойде момент на преговори, да седнем на масата на преговорите“.
Относно това, дали руският посланик в България води разговори в България в полза на мирното развитие на войната в Украйна, Н. Пр. Елеонора Митрофанова каза:
„В момента такива разговори не се водят и ние, разбира се, не можем да участваме, докато нашата държава и на първо място нашият главнокомандващ не ни постави такава задача”.
По същество, Митрофанова уточни:
„По отношение на ситуацията с евентуални преговори, президентът Путин на съвещание с ръководството на МВнР на Русия, направи много точно и разбираемо предложение по повод провеждането на мирни преговори. Но ние прекрасно знаем, че в Украйна първо има закон, който забранява подобни преговори с Русия. Второто е, че към днешния ден, президентът Зеленски е нелегитимен президент на Украйна. Затова е трудно да се говори за провеждането на преговори с него. Но предложението е направено“.
„Много е важно да си дадем сметка, че от нас не се иска особена прозорливост, за да видим бъдещето, а то е славянската общност, православната общност, нашите традиции, както и нашият поглед към тази наша история, без която днес България нямаше да я има.
От нас се иска да помогнем на това бъдеще да се роди, колкото може по-бързо, защото това е изконният български интерес – на нашето православие, на нашите традиции, това е интересът на Русия.
„За нас винаги е огромна чест и радост да бъдем в този град на бойната слава на руската войска и българското Опълчение. Дипломатическите отношения между Русия и България са установени година след победата, когато руската администрация е излязла от управлението на България, предавайки го на българи, които са учили в Русия през довоенните години. Затова днешният ден е голяма историческа дата“, каза в словото си посланикът на Русия у нас.
Посланикът поднесе цветя на параклиса мавзолей “Св. Г. Победоносец”, запозна се с експозициите на Регионалния исторически музей – Плевен, и галерията “Дарение на Светлин Русев”. Заедно с нея цветя положиха председателят на ПП АБВ, част от Левицата, бивш кмет на Плевен и вътрешен министър Румен Петков, Генади Тодоров – зам.-председател на ОбС – Плевен, проф. Светлана Шаренкова – председател на Форум “България – Русия”.
Е. В. Митрофанова посети и Пордим, където се е намирал щабът на руската армия по време на Руско-турската война от 1877 – 1878 г. и поднесе цветя на паметника на руските воини, дали живота си за свободата на България.
Използвани са материали и снимки от сайтовете на “Дарик радио” и “Плевен утре” и видео от сайта на Посолството на Русия у нас