Пред успеха на Джереми Корбин като независим, лейбъристката „победа“ е още по-куха
Бившият лидер на лейбъристите в Обединеното кралство Джереми Корбин спечели преизбирането си като независим кандидат в Ислингтън Норт в изборите на 4 юли срещу кандидат от бившата си Лейбъристка партия.
Чрез изборите настоящият лейбъристки лидер и бъдещ министър-председател Киър Стармър, въпреки непопулярността си, слага край на 14-годишното катастрофално управление на консерваторите на национално ниво със съкрушителна лейбъристка победа.
Корбин, който миналата година получи забрана от ръководния орган на лейбъристите да се кандидатира като партиен кандидат на изборите през 2024 г., запази мястото в Ислингтън Норт, което заема от 1983 г. насам, с над 7000 гласа преднина пред местния лейбъристки съветник Прафул Наргунд.
Корбин използва изявлението си след своята победа, за да изпрати послание до лейбъристите, като нарече резултата си „предупреждение към новото правителство, че несъгласието не може да бъде смазано без последствия“ и „че идеите за равенство, справедливост и мир са вечни“.
„Тази вечер празнуваме. Утре организираме“, каза Корбин вечерта на 4 юли. „Енергията, която отприщихме, няма да отиде напразно. Ние сме движение, съставено от всички възрасти, среди и вероизповедания. Движение, което може да спечели с и за хората в цялата страна.“
През 2020 г. Корбин беше отстранен от Лейбъристката партия след публикуването на доклад на правителствен надзор, в който се твърдеше, че под негово ръководство партията не е успяла да се справи адекватно с оплакванията за антисемитизъм. Корбин се извини за неуспехите, докато се защитаваше от безмилостните атаки, като каза тогава, че „мащабът на проблема е драматично надценен по политически причини от нашите опоненти вътре и извън партията, както и от голяма част от медиите“.
Стармър беше избран за лидер на Лейбъристката партия през април 2020 г. и оттогава той започна да задушава лявата фракция на партията с това, което критиците наричат „дълбоко антидемократични“ тактики. Оливър Игълтън, помощник-редактор в „New Left Review”, написа в раздела за мнения на „New York Times” по-рано тази седмица, че откакто е поел ръководството си, Стармър се е заел с „безпощадно потушаване дори и на най-меките форми на вътрешно несъгласие“.
„Той изгони своя предшественик, блокира кандидатите от левицата да се кандидатират за парламента, забрани различни социалистически групи, забрани на политиците да се присъединяват към пикетите и въведе антидемократични правила за избори на лидери. Той също така поиска задушаващо ниво на идеологическо съответствие“, пише Игълтън. „Законодателите, които критикуват НАТО, са изправени пред мигновено изключване, а членовете, които се противопоставят на действията на Израел, са цинично обвинявани в антисемитизъм.“
Игълтън посочва още: „Тази чистка превърна лейбъристите в огледален образ на консерваторите: раболепни към големия бизнес, защитаващи строги икономии у дома и милитаризъм в чужбина“. Авторът изтъква: „Всичко това предсказа как г-н Стармър ще действа и на „Даунинг стрийт”. Той вече каза, че възнамерява да запази Закона за обществения ред, който налага безпрецедентни ограничения върху протестите и улеснява затварянето на активисти. Нарече борците против климатичните промени „будещи презрение “ и „жалки“, обещавайки да им наложи сурови присъди. Подкрепи дори предложение за наказване с 10 години затвор за протестиращите, които вандализират паметници”.
Убедителната победа на лейбъристите в четвъртък беше отражение на широко разпространеното недоволство от почти десетилетие и половина управление на торите и дълбоката непопулярност на лидера на консерваторите Риши Сунак.
„Четиринадесет години, пет министър-председатели, четири изборни цикъла, два референдума в Обединеното кралство и глобална пандемия: много неща се случиха, откакто Консервативната партия влезе в коалиция през 2010 г.“, отбеляза „The Guardian” в коментар в четвъртък. Вестникът продължава: „Но има и други, по-големи цифри в съзнанието на гласоподавателите: 7,6 милиона души в списъците на чакащи за болнично лечение в Англия (три пъти повече от цифрата за 2010 г.), 3% от британците трябва да използват хранителни банки, като това е цената на седмичното пазаруване, битовите сметки и вноските за ипотечни кредити нарастват.“
Застъпническата група We Deserve Better посочи в изявление след изборите в четвъртък, че „това е куха победа за лейбъристите, които поемат властта като най-непопулярното ново правителство в политическата история на Обединеното кралство, с най-ниския дял от гласовете, какъвто досега е печелело еднопартийно мнозинство правителство.“
„Безпрецедентно е за опозиционна партия, влизаща в правителството, няколко от нейните водещи политици да загубят местата си в парламента и да е налице активен спад на гласовете за нея в цялата страна. Лейбъристите спечелиха по подразбиране поради имплозията на торите, а не поради ентусиазма към Стармър или неговите смекчени тори-политики“, заявиха още от групата. Изтъква се също: „В национален мащаб делът на гласовете на лейбъристите е по-нисък при Стармър, отколкото беше при Джереми през 2017 г. или дори при Блеър през 2005 г. Зелените триумфираха, като увеличиха своите депутати от 1 на 4. Лейбъристите бяха надвити от Джереми Корбин в историческа победа. И още няколко други независими кандидати са изместили лейбъристите или са близо до това”.
От We Deserve Better подчертават: „Сърцевината на лейбъристите се бунтува срещу тях, още преди да са встъпили в длъжност. Гласоподавателите им изпратиха ясно послание за Газа, климата и мерките за икономии. Лейбъристите ще продължат да губят гласове, които ще изтичат към пропалестински и социалистически независими и зелени кандидати, ако не се вслушат в своята база.“
От сайта “Барикада”