Руски учени първи в света създадоха протеза-трансформър на крак
Учени от Южноуралския държавен университет (ЮУрГУ) първи в света разработиха трансформираща се протеза на глезена, която замества до четири вносни протези и не изисква скъпа поддръжка в сервизни центрове. Това съобщи за ТАСС Сергей Сапожников, главен научен сътрудник в катедрата „Техническа механика“ на вуза.
„Научни екипи от катедрите по техническа механика и теория и методи на физическата култура и спорта на Южноуралския държавен университет са първите в света, които създадоха протеза-трансформър. Тя има значителни предимства пред протези на крака на известни чуждестранни марки. Характеристиките й могат да се регулират самостоятелно, без скъпи услуги на сервизни центрове“, каза събеседникът на агенцията.
Сапожников обясни, че цената на една вносна протеза на глезена, (а на човек са необходими до четири от тях за различни режими на ходене), може да достигне 500 хиляди рубли. В същото време ремонтите, настройките и другата поддръжка на протезата са възможни само в сервизен център на производителя, струвайки десетки хиляди рубли, а сега, поради санкции, услугата е напълно ограничена. По думите на Сапожников руската протеза също така е изработена от композитни материали, което я прави по-здрава от вносните.
„Вкъщи и при минимални натоварвания пациентът носи една вносна протеза, за по-интензивни натоварвания слага друга, когато отива на бавна разходка използва трета, а за бързо ходене по улицата ще му трябва четвърта. Всички опции се различават по твърдост, наклон на ходилото и ниво на амортизация, а следователно не могат да се заменят. Нашият модел предвижда подмяна на частта на петата на протезата в зависимост от нуждите на пациента. А по отношение на механичните параметри нашата протеза е напълно идентична със стандартните вносни протези, но в същото време е универсална“, каза главният научен сътрудник на катедрата „Техническа механика“.
По думите му собственикът на руската трансформираща се протеза няма да има нужда да се обръща към сервиз. Продуктът може да се модифицира самостоятелно. В допълнение към „домашната версия“ може да се прикрепя гумен буфер към ходилото, което ще помогне на ползвателя по-силно да се изтласква от повърхността при бързо ходене „за сметка на необходимото увеличаване на твърдостта“.
Новото изобретение протеза-трансформър за първи път е представена на широката публика на годишното международно промишлено изложения „Иннопром“, което се провежда от 8 юли до 11 юли в Екатеринбург.
ЮУрГУ е фокусиран върху разработването на проекти в областта на дигиталната индустрия, материалознанието и екологията. През 2021 г. ЮУрГУ спечели конкурса на държавната програма „Приоритет 2030“. Университетът изпълнява функциите на регионален проектен офис на Уралския междурегионален научен и образователен център, който е създаден, за да комбинира потенциала на образователни и научни организации в реалния сектор на Свердловска, Челябинска и Курганска области в рамките на националния проект „Наука и университети”.