Ализан Яхова: Тема „Доган – Пеевски“ има и тя е свързана с начина на функциониране на партията
За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия, заяви пред “Гласове” народната представителка от ДПС
Тема „Доган – Пеевски“ има и тя е свързана единствено с начина на функциониране на партията. Аз съм от това поколение политици в ДПС, обучавано през годините в „живото колективно тяло“ на Движението, с дебати по различните теми, изслушване на различни гледни точки, представяне на мотиви и вземане на общи решения, които се изпълняват от всички. Ние всички сме винаги до почетния председател, защото той олицетворява единството на ДПС. И като членове на ДПС сме задължени да спазваме програмните документи и Устава на партията. За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия. Това каза пред “Гласове” депутатът от ДПС Ализан Яхова. Тя е една от 17-те народни представители на Движението, които застанаха зад почетния председател Ахмед Доган. Групата на ДПС се раздели при гласуването на кабинета “Желязков” на 3 юли. 30 депутати от ДПС гласуваха за кабинета, както искаше Делян Пеевски, 14 бяха против и последваха призива на Доган, a 1 се въздържа.
Според Ализан Яхова в ДПС има напрежение и то е свързано с това, че колективните органи на партията не функционират и решенията се вземат без обсъждане, без представяне на мотиви. Израз на това беше гласуването за правителството с първия мандат, което се оказа кулминационната точка.
– Защо се стигна до тази криза в ДПС? За външните наблюдатели тя е изненадваща. Вие спечелихте второ място на изборите, почти всички политически сили ви слагат в сметките за правителство, а Движението изглеждаше стабилно и монолитно. Какво се случи?
– Знаете какво се случи при гласуване на избора на предложения от ГЕРБ-СДС кандидат за министър председател – 15 народни представители от нашата парламентарна група не подкрепихме кандидатурата на Желязков. С това изпълнихме указанието на почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган. Искам още нещо да уточня, че към момента, когато то бе съобщено от д-р Джевдет Чакъров – председател на ДПС, в парламентарната група позицията ни за подкрепа на правителство с първия мандат не беше обсъждана. Няма проведени заседания на колективните органи. По волята на всички нас – членовете на Движение за права и свободи, пряко при вземането на всички решения, свързани с функционирането на партията – както в работата на всички нейни органи, коалиционната политика и участието на ДПС в управлението на страната, участва и почетният председател на партията. Г-н Доган се намесва винаги в ключовите моменти за развитието на ДПС като партия и на страната. Явно моментът е такъв. Вие го наричате криза. Да, има напрежение и то е свързано с това, че колективните органи на партията не функционират и решенията се вземат без обсъждане, без представяне на мотиви. Израз на това беше гласуването за правителството с първия мандат, което се оказа кулминационната точка. Д-р Ахмед Доган е основател и лидер на Движението за права и свободи. Той олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията. И чуването на думата „нареждам“ не е спекулация с неговото име, а реална необходимост точно сега.
– Ваши колеги заговориха за еднолично управление на ДПС от страна на Делян Пеевски. В какво се изразяваше то и защо сега реагирахте?
– Съпредседателството на г-н Пеевски и доц. д-р Чакъров, поставено пред членовете на партията като формула на взаимното допълване, за развитие на партията след Националната конференция, може би постепенно се измести към едноличен стил на управление. Партията е жив политически организъм, който функционира по Устав, има органи със съответните правомощия. Тези органи не функционират. До момента не е проведено заседание на органа, който осъществява политическото ръководство на “Движение за права и свободи”.
– Делян Пеевски заяви, че няма тема “Доган-Пеевски”, а има тема “Пеевски-дерибеите в ДПС, които забогатяха на гърба на Ахмед Доган. Освен това каза, че винаги ще бъде до почетния председател. Как ще коментирате тези думи?
– Ако търсим тема „Доган – Пеевски“ – такава тема има и тя е свързана единствено с начина на функциониране на партията. Аз съм от това поколение политици в ДПС, обучавано през годините в „живото колективно тяло“ на Движението, с дебати по различните теми, изслушване на различни гледни точки, представяне на мотиви и вземане на общи решения, които се изпълняват от всички. Ние всички сме винаги до почетния председател, защото той олицетворява единството на ДПС. И като членове на ДПС сме задължени да спазваме програмните документи и Устава на партията. За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия.
– С какъв мотив д-р Доган поиска от вас да не подкрепяте правителството, предложено от ГЕРБ-СДС? А с какъв мотив Делян Пеевски поиска да го подкрепите?
– Мотивите на д-р Доган бяха – на първо място няма решение на колективните органи на партията за подкрепа на това правителство. Нямаше дебат, в който да са представени основните приоритети на проектокабинета, как ще бъдат решавани проблемите на нашите избиратели. И не на последно място – участието на единия председател на ДПС в преговорния процес. Мотивът на г-н Пеевски беше – гласуваме „за“, защото така искат хората. Но нашият избирател иска реално участие на Движението в управлението на държавата с наши представители, ясни цели и приоритети. Ние ежедневно работим за постигане на една цел – да решаваме проблемите на хората. Постоянният ангажимент към нашите избиратели е приоритет за ДПС. Движението за права и свободи постига целите си чрез участите в изпълнителната власт, но при спазване на уставните и програмните документи.
– Има ли опасност от разцепление в ДПС. Видяхме, че доста структури в страната застанаха зад Делян Пеевски?
– ДПС е преминало през много изпитания и е излизало по-силно от тях. Не мисля, че има опасност от разцепление в партията. Структурите в страната, както и Младежката организация на ДПС подкрепят единството и заедността на партията, които от създаването ѝ се олицетворяват и ще се олицетворяват от д-р Ахмед Доган. На последната Национална конференция именно той предложи новото начало – двама председатели на ДПС – г-н Делян Пеевски и г-н Джевдет Чакъров, които гласувахме едновременно. Новото лидерство, определено от г-н Доган като „контрапункт“ на едноличните решения. Това означава дебат в колективните органи и вземане на общи решения, което е автентичното ДПС. Това трябва да се възстанови. Също така, неприемливо за мен е внушението на колеги за етническо напрежение в партията. Това подлага на съмнение големия принос на Движение за права и свободи и на Почетния председател на партията за създаването и развитието на българския етнически модел, в чиято основа са толерантността и уважението.
– След срещата с Ахмед Доган ваши колеги повториха няколко пъти израза “Няма връщане назад”. Как да разбираме тези думи?
-„Връщане назад няма“ е посланието на д-р Доган след тази среща. За мен „Връщане назад няма“ е посоката – вървим напред, за да се възстанови нормалното функциониране на органите на партията.
– Възможно ли е според Вас Пеевски да остане в ДПС след този разрив?
– Темата за негово оставане в партията не беше поставена на срещата в Росенец.
– Как ще се разреши тази криза? Не се ли забави много д-р Доган със своето изявление? Какво според Вас ще каже той?
– Смятам, че посланието на г-н Доган ще бъде най-доброто за бъдещото развитие на партията ни. Ако бяхте ми задали този въпрос непосредствено след срещата, може би щях да отговоря утвърдително. Политическата ситуация в страната е много динамична. Г-н Доган е информиран за всичко и той ще прецени момента на своето изявление, за да бъде в точният момент.
– Мислите ли, че ако Делян Пеевски го няма, ДПС ще получи същия добър резултат на следващите избори?
– Изключителният резултат на ДПС на последните избори е резултат от упорития труд на всички органи и структури на партията – до местната организация и в най-малкото населено място, на общински кметове на ДПС. Това е колективната работа – всеки един от нас изпълни своята задача. Основната цел на ДПС винаги е била да надгражда изборните си резултати на всеки следващ избор и ще я постигнем!
– Как ще коментирате новината за изпратеното писмо до посланиците у нас на държавите от ЕС и НАТО?
– Писмото е автентично, колкото съм автентична и аз в ДПС!
– Приключи ли ерата “Пеевски” в ДПС?
– В момента г-н Пеевски и г-н Чакъров са председатели на ДПС.