Руснаците и беларусите не затварят вратата за творчеството на украинските братя
Руснаците и беларусите смятат украинската култура за съставна част на общославянската култура и не затварят вратата за творчеството на своите украински братя. Това заяви държавният секретар на Съюзната държава Дмитрий Мезенцев, цитиран от ТАСС.
„Вчера [на церемонията по откриването на фестивала на изкуствата „Славянски базар във Витебск“, естествено, приветствахме песни на руски и на беларуски език. Но Витебск и Краснодар пяха и на украински. Много е важно вратата да не бъде затворена за творчеството на нашите украински братя“, каза той на кръглата маса „Съюзна държава на Беларус и Русия: 25 години укрепване на културните и духовните традиции“, която се проведе в рамките на Дните на съюзната държава по време на фестивала „Славянски базар“.
По думите на Мезенцев „това е отговор и сигнал към политиците на братската славянска страна, съседна държава, че е невъзможно да се опитваме да зачеркнем руския език“.
„Освен това нито руснаците, нито беларусите никога не си позволяват да се отдалечават от традицията и вниманието към украинската култура като към един компонент, съставляващ общославянската култура в продължение на векове“, подчерта държавният секретар на Съюзната държава.
„Това е невъзможно да се зачеркне, както е невъзможно да се забрави Богдан Хмелницки и орденът на Богдан Хмелницки, който се връчваше на командири, военачалници, офицери. Това е офицерски орден по времето на Великата отечествена война и не може да се забрави, не може да бъде изтрито. И тези, които правят това са просто крайно нечестни хора, да го кажа най-меко“, каза Мезенцев.
Той, говорейки за планираните за издаване през тази година нови книги от поредицата „Библиотека на Съюзната държава“ каза, че томът, посветен на живота на писателя, богослова и преводача Симеон Полоцки, се планира да бъде представен през есента в дните на пренасянето на мощите на Св. Ефросиния Полоцкая в църквите на Москва.
„Следващата книга е единичен том, който е посветен на [руските и белоруските пионери на печатарството] Иван Фьодоров и Франциск Скорина, които съзнателно сме обединили в една книга“, отбеляза Мезенцев. Той добави, че е предвидено и издание за големия руски учен Михаил Ломоносов.
„И друга книга ще бъде посветена на ролята на Казимир Семенович [военен инженер на Великото литовско херцогство, теоретик и практик на използването на артилерия], който неведнъж воюва „срещу московците“, представяйки артилерийски системи, които (по думите му) „противниците от север ще ограждат и защитават родната си земя“.
„Но въпреки това подготвихме тази книга. Искаме разговорът за Космоса – друга, [планирана за публикуване] книга „Космосът – мечтата на човечеството“, да засяга наред с други неща, ролята на етническия поляк Константин Циолковски, а също ролята на произхождащия от балтийските немци пионер на ракетната технология, съветски учен и изобретател Фридрих Зандер, както и ролята на онзи същия Казимир Семенович“, сподели държавният секретар.
XXXIII Международен фестивал на изкуствата „Славянски базар във Витебск“ се проведе 9 до 14 юли във Витебск.