Балтийските страни и Швеция искат Русия да се оттегли от риболова
Изявлението на балтийските страни и Швеция, че руските рибари заплашват рибната популация в Балтийско море, беше направено единствено, за да принуди Русия да излезе от риболова. Това заяви президентът на Общоруската асоциация по рибарство (ВАРПЕ) Герман Зверев, цитиран от ТАСС.
От асоциацията припомниха, че Естония, Латвия, Литва и Швеция обвиниха Русия в риболов в Балтийско море по време на сезонни забрани. Става въпрос за улов на треска, херинга и цаца.
„Всички обвинения срещу руските рибари за риболов през периода на забраните са неоснователни. Риболовът в Русия е строго регулиран, добивът на риба се извършва в съответствие с принципите на устойчивото рибарство. ННН риболовът (нерегламентиран, незаконен и недеклариран риболов – бел. ТАСС) строго се пресича и целият улов се наблюдава, така че твърдението, че руските рибари заплашват рибната популация в Балтийско море е безпочвено и е направено единствено с цел да изтласка Русия от световния риболов“, смята Зверев, цитиран от канала на асоциацията в Telegram.
По думите му съвместното изявление на балтийските страни е ясна проява на подмяна на понятията.
„Под прикритието на загриженост за запазването на търговските запаси и фокусирайки се върху предполагаемия незаконен риболов от страна на руските риболовци, нашите конкуренти просто се опитват да получат допълнително предимство в риболова“, добави той.
Както съобщи асоциацията през 2023 г. руските производители на риба са произвели 53,4 хиляди тона риба в Балтийско море, което е с 6% по-малко от 2022 г. Основните уловени видове са цаца (37,9 хиляди тона) и балтийска херинга (13,4 хиляди тона). През 2024 г. тенденцията за намаляване на улова продължава. Към 8 юли са уловени 28,7 хил. тона цаца и 16 хил. тона херинга. В същото време активен риболов не е извършван повече от месец, съобщиха от ВАРПЕ.