Дмитрий Медведев: Приемането на Украйна в НАТО означава обявяване на война
Бившият руски президент и премиер Дмитрий Медведев заяви, че приемането на Украйна в НАТО би означавало обявяване на война срещу Москва и само проявата на “благоразумие” от страна на алианса може да предотврати краха на планетата.
Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, казва пред изданието “Аргументи и факти”, че членството на Украйна в НАТО ще е повече от пряка заплаха за сигурността на Русия.
“Това, по същество, ще бъде обявяване на война, макар и със закъснение”, допълва той в публикуваните днес коментари.
“Действията, които противниците на Русия предприемат срещу нас през последните години, разширяването на алианса… отвеждат НАТО на път, по който няма връщане назад”, заявява бившият руски президент.
Медведев повтаря, че Москва не заплашва НАТО, но ще отговори на опитите на алианса да преследва интересите си в неин ущърб.
“Колкото повече такива опити има, толкова по-сурови ще бъдат нашите отговори”, казва Медведев. “Дали това ще разбие планетата на парчета зависи единствено на благоразумието от страна [на НАТО]”, обобщава той.
По време на президентския си мандат между 2008 г. и 2012 г., Медведев беше смятан за прозападен модернизатор, но след това стана един от хардлайнерите в Кремъл и предупреди САЩ и съюзниците им, че въоръжаването на Украйна от тяхна страна може да доведе до “ядрен апокалипсис”, отбелязва Ройтерс.
Медведев също така повтаря пред “Аргументи и факти” позицията на Москва, че решението Марк Рюте да бъде следващият генерален секретар на НАТО няма да промени позицията на алианса.
“За [гледната точка на] Русия нищо няма да се промени, тъй като ключовите решения не се взимат от страните членки на НАТО, а от една страна – Съединените щати”, посочва той.
НАТО е основан след края на Втората световна война като отбранителен съюз срещу страха от нахлуване на Съветския съюз в Западна Европа, но последващото разширяване на алианса с присъединяването на страни от Източна Европа се тълкува от Кремъл като акт на агресия, посочва Ройтерс.
Невъзможно е да се отговори точно на въпроса дали е било необходимо да се започне специална военна операция (СВО) по-рано, но трябва да се признае, че днес Русия е много по-добре подготвена за такъв конфликт, отколкото преди 20 години, добави Медведев.
“Не си ли струваше специалната военна операция да започне по-рано? Няма ясен отговор”, каза политикът.
“От една страна, режимът в Киев можеше да си счупи врата около 2000 година, като отстрани корумпираните политици от властта и обеси най-омразните нацисти на Майдана”, отбеляза Медведев.
“От друга страна, подобни конфликти изискват натрупване на икономическа и военна мощ, тъй като е очевидно, че дори тогава намесата на страните от НАТО е била почти неизбежна, въпреки всичките им уверения за приятелство и партньорство с Русия”, добави той.
Медведев подчерта, че днес Русия е “много по-силна, отколкото беше преди 20 години, и много по-добре подготвена за такъв конфликт”. Русия търпя дълго време, надявайки се, че си има работа с противници, които уважават правото на собствената си позиция и се стремят да намерят компромис по спорните въпроси.
Нещо повече, тя направи това “дори като наблюдаваше яростната русофобска политика на Киев, разполагането на военна инфраструктура на НАТО в непосредствена близост до нашите граници, унижението и потисничеството на нашите сънародници в Балтика, въвеждането на санкции, антикримската и анти-Донбаска истерия. Не се получи, трябваше да преминем към пряк военен отговор в рамките на СВО”, заключи Медведев.
Той също така отбеляза, че “разумните държави и техните лидери не могат да искат война”.
“Това е норма в цивилизования свят”, каза заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация, като подчерта, че “докато има надежди за постигане на споразумение, трябва да преговаряме”.
Пример за този подход, според политика, са много трудните отношения между Руската федерация и “това, което сега беше Украйна”. “Русия демонстрира готовността си да решава дори най-наболелите проблеми на базата на уважение към партньорите, помогна на Украйна, всъщност хранеше хората в продължение на много години на територията на това изкуствено образувание”, отбеляза Медведев.
Както посочи заместник-председателят на Съвета за сигурност, Русия подсъзнателно е очаквала подобно поведение от други, но надеждите ѝ не са оправдани, тъй като САЩ и техните съюзници искат само да сдържат Руската федерация и нейното последващо поражение.
Не беше възможно да се получат никакви гаранции за сигурност или обещания за неутралитет от НАТО, напротив, противниците показаха “маниакално желание да вкарат Киев в НАТО и да провокират конфликт в рамките на един народ, всъщност гражданска война”, отбеляза Медведев. “Когато неонацистите дойдоха на власт в Киев, конфликтът стана неизбежен”, добави той.