Никой не е готов за мира в Украйна
НАТО и Киев искат примирие, за да си поемат дъх пред нова атака срещу Русия
Преговори – това е думата, която напоследък се произнася все по-често, когато става дума за Украйна. За необходимостта от преговори говорят и кандидатът за президентския пост в САЩ Доналд Тръмп, и посоченият от него за вицепрезидент Джеймс Дейвид Ванс.
За преговори говориха миналата седмица и западни дипломати с руския външен министър Сергей Лавров в централата на ООН в Ню Йорк. „Без съмнение опипват почвата, но не могат да си признаят“, заяви говорителят на министерството на външните работи Мария Захарова. Директно с преговори се занимава унгарският премиер Виктор Орбан, който за броени дни обиколи Киев, Москва, Пекин и Вашингтон. Трябва да се има предвид обаче, че въпреки многото говорене и намеци далеч не всички са съгласни, че моментът за преговори е настъпил.
“Това, което става сега, е имитация на готовност за преговори. Нито една страна в момента не може да заяви, че има интерес да започнат преговори и конфликтът да бъде завършен“, коментира старши научният сътрудник от Института за международна икономика и международни отношения на РАН Дмитрий Офицеров-Белски. Причината е в това, че днес, както и преди половин година, всички влагат различен смисъл в преговорния процес.
Според директора на аналитичния център СОНАР-2050 Иван Лизан най-близка до класическото разбиране е позицията на Русия. Москва знае, че може да победи на бойното поле, тъй като времето тече в нейна полза, на фронта руската армия владее инициативата и настъпва, а украинската с всеки изминал ден отслабва. „Русия не се стреми толкова да прати Украйна в нокдаун, колкото да победи по точки. Тя иска противникът да рухне на ринга и той ще рухне. Ще рухне, защото Русия планомерно унищожава както живата сила, така и инфраструктурата, необходима за военните действия“, уверен е експертът. По негова прогноза колапсът в енергетиката на Украйна ще настъпи в периода ноември-февруари: тогава няма да може да се приготви храна, да се стигне до високите етажи на жилищните сгради, да се затоплят стаите. Тогава украинските граждани ще разберат, че са в безизходна ситуация.
Същевременно обаче Москва разбира, че войната струва пари и живота на руски граждани. Затова Русия е готова да се сложи край на конфликта по пътя на преговори, но при условие че те бъдат съобразени с руските национални интереси. „Принципната позиция на Русия е освобождаването на окупираните от Украйна територии на Донецката, Луганската, Запорожката и Херсонската област, отказ от милитаризация, забраняване на националистическите организации и установяване на неутрален извънблоков статут на остатъка от Украйна.
Именно тези условия назова Владимир Путин, като отбеляза, че те съответстват на сегашните реалности. По-нататък обаче условията ще се променят пропорционално на руските успехи на бойното поле и ще стават все по-тежки за Украйна. Въпреки това на Запад засега няма никакви признаци, че някой там е готов да приеме условията на Москва.
Наистина, нито на САЩ, нито на съюзниците им, нито на украинския режим на този етап мир не е нужен. Трябва им дори не замразен, а леко тлеещ конфликт. Там вече осъзнаха, че е невъзможно със санкции да нанесат стратегическо поражение на Русия – тя и досега не изпитва никакъв проблем с парите. А в Киев те до такава степен не достигат, че Западът осигурява средствата за заплати на държавните служители и за други държавни разходи.
Наред с това стана ясно, че е невъзможно Москва да бъде принудена да приеме т. нар. формула на Зеленски, т. е. да подпише капитулация, наложена от „цивилизования свят“. „Западните лидери вече разбраха, че тази система не работи. „Формулата на Зеленски за постигане на мир“ няма шансове – това първо. А второ, това въобще не е никаква формула на мира. И главно – всичко, което беше направено в нейна подкрепа, се свежда до конференции, срещи, завършващи в задънена улица“, заяви говорителят на външно министерство Мария Захарова.
Затова на Запада му е нужна пауза за прегрупиране, която за благозвучие нарича „мирни преговори“. В такъв случай може да бъде сменен и Зеленски, и други от управляващите, Украйна да бъде солидно натъпкана с оръжие, да бъдат отпуснати пари за изхранване на население, което по последни приблизителни данни е около 20 млн., и накрая всичко да тръгне по нов кръг на спиралата. За мир – траен и сигурен, както го вижда и настоява Москва, във Вашингтон, Брюксел и Киев не искат и да чуят. Чуждестранни дипломати в Москва при условие на анонимност споделят, че демилитаризацията на Украйна е невъзможна и че й трябва армия, с която отново да започне война срещу Русия.
Нито Байдън, нито Зеленски не могат да си признаят, че всъщност те и целият колективен Запад търпят стратегическо поражение. Освен това и администрацията на Байдън, и целокупното украинско ръководство са здраво свързани с американския ВПК, който благодарение на войната в Украйна набира обороти и продава все повече оръжие в Европа. Зеленски осигурява потока и парите се стичат в САЩ.
Имайки предвид всичко това, може да се прогнозира, че в близките месеци преговори няма да има. На този фон за Русия има два плюса. Първият – продължаване на настъплението на руските въоръжени сили и омаломощаване на киевския режим. Вторият – възможност за системно решаване на стратегическите задачи в рамките на специалната военната операция. Според експерти Русия все още се опитва да убеди Запада в общата полза от сключване на споразумения за сигурност, които да включват и проблема за разполагане на ракетите със среден и малък радиус на действие. Подобни споразумения обаче са възможни само ако Западът осъзнае неизбежността на своето поражение в Украйна и ако там действащият режим бъде сменен. В Белия дом разбират колко безперспективна е ситуацията, но нямат работеща формула, която да предложат на Русия.
На този етап може най-малкото да се предположи, че Тръмп има някаква своя формула. И не само по отношение на Украйна. На републиканския кандидат за президент му е нужно да разплете възела на конфликта с Русия, за да се съсредоточи върху сдържането на Китай. С други думи, за такова разплитане, т. е. за преговори, се подготвя почвата.
„Виктор Орбан предприе своята дипломатическа обиколка не за да подписва мирни споразумения, а за да си изясни конфигурацията на интересите и отправните точки за бъдещите преговори – и това не засяга само Украйна. Така например Орбан се е интересувал каква роля Москва и Пекин биха искали да играят в световната политика. Информацията, която получи, сподели с Доналд Тръмп. Както е известно, заради президентската кампания той засега не може да си позволи сам да вдигне телефона и да поговори с Путин и със Си Дзинпин. Това Тръмп ще може да направи след победа на предстоящите избори.
Тогава – след 5 ноември 2024 г., вече ще има възможност да започнат истински преговори, на които ще бъде отчитано реалното съотношение на силите на фронта. А непосредствено на масата за преговори лидерите ще могат да седнат не по-рано от края на януари 2025 г., т. е. след встъпването в длъжност на следващия президент на САЩ. И още нещо, това ще бъде възможно, ако този президент е Тръмп. В противен случай задачите, поставени в хода на специалната военна операция, ще трябва да се решават по военен път. (regnum.ru)