Президентът Румен Радев възложи на “Има такъв народ” третия мандат
Президентът Румен Радев възложи на парламентарната група на „Има такъв народ” (ИТН) да посочи кандидат за министър-председател. В Конституцията няма определен срок, в който от ИТН трябва да посочат кандидат за премиер.
“Очаквам да подходите към тази нелека задача със същата отговорност, с която вече заявихте пред обществото. Третият мандат предоставя по-голяма гъвкавост и ви позволява да не излъчвате днес кандидат за министър-председател, а на по-късен етап и след разговор с другите парламентарно представени политически партии. Призовавам ви незабавно да пристъпите към тези разговори”, каза още държавният глава.
Третият мандат е последният шанс пред 50-ото Народно събрание да излъчи правителство и да не отлети в историята скоропостижно без съществени постижения, заяви президентът Румен Радев.
„Успешната реализация на третия мандат очевидно не е лека задача, но очаквам да подходите към нея със същата отговорност, която вече заявихте пред обществото“, заяви Румен Радев на представителите на парламентарната група на ИТН. Държавният глава отбеляза позицията на политическата формация, заявена още в началото на конституционната процедура, за необходимостта от редовно правителство и за съставяне на надпартиен експертен кабинет.
Третият мандат има своята специфика, доколкото той предоставя по-голяма гъвкавост, каза още президентът Радев, като призова „Има Такъв Народ“ да започнат своевременно, конструктивно и прозрачно да водят разговорите в 50-ото Народно събрание за възможностите да се състави кабинет и да се излъчи кандидат за министър-председател. Очаквам в разумен срок да ни информирате за резултатите от тези разговори, посочи държавният глава.
Председателят на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ Тошко Йорданов заяви, че разговорите с парламентарните групи и независимите депутати ще започнат утре и ще се водят открито.
В отговор председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви: “Благодаря, г-н президент, за отговорността, която ни възлагате. Ние сме пределно наясно в каква тежка криза е страната и каква отговорност носи този трети мандат. Според нас дори по-голяма от първите два мандата. Ще подходим изключително практично и с разум, ще проведем разговори с всички парламентарно представени партии, включително с независимите депутати. Защото не е тайна нашето мнение, че за излизане от политическата криза е необходимо бъдещето управление да стартира с широка парламентарна подкрепа”.
На 22 юли от „Продължаваме промяната – Демократична България“ получиха и върнаха веднага неизпълнен втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. Съгласно Конституцията в срок от седем дни президентът Радев трябваше да връчи третия мандат на избрана от него парламентарна група. Готовност да опитат да реализират третия мандат заявиха от “БСП за България” и “Има такъв народ”.
На 1 юли Румен Радев връчи първия мандат на кандидата за министър-председател, издигнат от ГЕРБ-СДС , Росен Желязков, който веднага предложи структура и състав на Министерски съвет. Два дни по-късно парламентът не избра Росен Желязков за премиер.
Повечето политически сили в 50-ото народно събрание изразиха скептицизъм за шансовете за съставяне на правителство в този парламент.
Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок, гласи Конституцията. Служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.