Москва: Връщането към нормалния диалог с Токио е невъзможно
Преди броени дни зам.-министъра на външните работи на Русия Андрей Руденко даде голямо интервю за агенция ТАСС. В него той говори за историческия вектор на развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран, възможните отговори на Руската федерация на недружелюбните стъпки на Япония и Южна Корея, а също така поясни ситуацията в отношенията с Китай.
На въпроса каква е текущата ситуация с банковите плащания между Русия и Китай, тъй като по-рано имаше информации за проблеми, дали са разрешени сега, дипломатът отговори така:
„В момента САЩ и техните сателити засилват усилията си да превърнат международната финансова система в оръжие, насочено срещу независими държави. Както те самите обичат да се изразяват, те „превръщат в оръжие“ международните плащания, банковите отношения и собствената си валута – щатския долар. По този начин те демонтират глобалните пазарни механизми, прекъсват производствените вериги, което се отразява негативно на икономическата ситуация в много страни.“
Той отбеляза, че създаването на независима и устойчива на санкционен натиск платежна инфраструктура е един от най-важните елементи за укрепване на автономията и финансовия суверенитет на страните от БРИКС и увеличаване на тяхната роля в международната парична и финансова система. „Разглеждат се различни варианти за свързване на финансовите пазари на страните от БРИКС, прехвърляне на плащания в национални валути и въвеждане на нови механизми за взаимни разплащания,“ отбеляза Руденко.
По думите му в текущите условия особено актуална е инициативата на президента на Русия Владимир Путин за формиране на евразийска архитектура за сигурност.
„Считаме за обещаваща задачата за укрепване на връзките между АСЕАН, ЕАИС и ШОС, които споделят сходни ценности за осигуряване на мирно и устойчиво развитие и създаване на единно безпроблемно пространство“, уточни Андрей Руденко.
Въпрос: Експерти твърдят, че Япония може да разработи пълноценно хиперзвуково оръжие дори преди САЩ, а по отношение на военния си потенциал страната уж превъзхожда всяка европейска страна от НАТО. Смята ли Москва тези оценки за отговарящи на действителността? Представлява ли Япония военна заплаха за Русия? Има ли възможност за възобновяване на стратегическия диалог между Москва и Токио?
„Ние следим отблизо реализирането от страна на сегашното японско ръководство на курса към ускорена ремилитаризация на страната. Япония не само увеличава военния си потенциал, всъщност независимо от все още съществуващите конституционни ограничения в тази област, но също така, заедно със Съединените щати, разширява военноморската си дейност близо до нашите граници в Далечния изток, привличайки извънрегионални държави от страните членки на НАТО. В същото време Токио действа като ключов промоутър на инициативите и концепциите на Вашингтон, включително създаването на тесни блокови асоциации в Азиатско-тихоокеанския регион, насочени към „двойно сдържане“ на Русия и Китай.
Те многократно са изтъквали, както публично, така и по дипломатически канали, рисковете за регионалната стабилност и сигурност, породени от политиката на Токио, която, между другото, също е в конфликт с международните задължения на Япония, залегнали в Устава на ООН.
Особено безпокойство предизвикват плановете на Япония да подкопае статута на нацията без ядрено оръжие – било то чрез присъединяване към така наречените съвместни американски ядрени мисии, провеждане на многостранни учения, включващи съюзнически стратегически самолети, сертифицирани за ядрени мисии, или обсъждане на перспективите за разполагане на американски ракети със среден обсег на японските острови.
Особено безпокойство предизвикват плановете на Япония да подкопае статута на нацията без ядрено оръжие – било то чрез присъединяване към така наречените съвместни американски ядрени мисии, провеждане на многостранни учения, включващи съюзнически стратегически самолети, сертифицирани за ядрени мисии, или обсъждане на перспективите за разполагане на американски ракети със среден обсег на японските острови.
Токио трябва да е наясно, че всяка потенциална заплаха за далекоизточните граници на Руската федерация ще бъде посрещната с адекватни ответни мерки за укрепване на отбранителната способност на страната ни. Като цяло в отношенията с Япония, която направи недалновиден избор в полза на враждебна спрямо Русия линия по отношение на ситуацията около Украйна, ние ще продължим да се ръководим изключително от собствените си национални интереси. Ние призоваваме Япония да направи същото. Без отказа на администрацията на Фумио Кишида от неприятелски политики, подкрепен с реални дела, връщането към нормалния междудържавен диалог с Токио е невъзможно.”
Откъс от интервюто на зам.-министъра на външните работи на Русия А.Ю.Руденко за агенция ТАСС (24 юли 2024 г.)