Грузия се готви за зрелостен изпит
Западът стяга октомврийска революция в кавказката република
С приближаването на датата 26 октомври, когато трябва да се състоят парламентарни избори в Грузия, прозападната опозиция с помощта на гъста мрежа от чуждестранни агенти активира усилията си да отстрани от власт законното и успешно правителство на партията „Грузинска мечта“.
Ако резултатите от изборите не се харесат на радикалната опозиция, те отсега подготвят „октомврийска революция“ за смяна на властта със сила. „Най-страшното“ им обвинение срещу премиера Ираклий Кобахидзе е, че води страната по недостатъчно антируски курс и не желае да открие втори фронт срещу Москва, коментира във в. „Звезда“ наблюдателят Олег Шевцов. Той напомня прогнозата на основателя на „Гурзинска мечта“ Бидзина Иванишвили, според когото войната в Украйна може да свърши още през януари, ако републиканците спечелят изборите в САЩ и недоразуменията в отношения между Тбилиси и Вашингтон ще изчезнат. „Парламентарните избори на 26 октомври ще бъдат по-скоро референдум – разграничение между тези, които са за мир, и онези, които искат война“, казва Иванишвили. Тези негови думи бяха достатъчни, за да изпадне в немилост за Държавния департамент.
Грузинският премиер Ираклий Кобахидзе
Британският The Guardian бие тревога, че Грузия се обръща към Русия и изборите може да станат последен шанс страната да остане на пътя към ЕС. „Малка Грузия е микроарена на битката за западната либерална демокрация“, пише вестникът и дава съвет: „За да бъде спасена Грузия, трябва да бъде избавена от закона за чуждите агенти и от Русия“. В публикацията се твърди, че управляващите са показали истинското си лице и са повели „масирано настъпление срещу либералния Запад“. Затова „Грузия трябва да бъде спасявана дори ако тя не иска“. Препоръчва се въвеждане на санкции срещу кавказката република и персонално срещу нейни ръководители, ако въпросният закон влезе в сила и ако „Грузинска мечта“ победи на изборите.
Не може да се каже, че Тбилиси е повел антиамериканска политика. Тъкмо обратното: официални лица винаги намират повод да подчертаят, че Грузия не се отказва от своя „европейски избор“ и няма намерение да прекъсва сътрудничеството си с Пентагона. Но от Вашингтон предупреждават: за онези, които не искат да въведат санкции срещу Москва, а възстановяват въздушните съобщения с нея и приемат закони срещу чуждите агенти, курабийките отвъд океана свършиха.
Независимо от появилите се търкания грузинското правителство предложи на администрацията на Джо Байдън двустранните отношения да бъдат „презаредени“, тъй като през последните няколко години те били „поразвалени“. Кобахидзе изрази надежда, че САЩ ще се отнесат с разбиране и ще проявят прагматичен подход. Вместо това Вашингтон обяви, че спира обещани по-рано помощи за Тбилиси. Премиерът Кобахидзе обаче вярва, че ако Тръмп спечели изборите в САЩ, украинският конфликт бързо ще бъде преодолян, а това ще доведе до стабилизиране на региона, до премахване на опасността от въвличане на републиката в противостоенето между НАТО и Русия. Но ако демократите запазят позициите си в Белия дом и Конгреса, всички НПО-та в Грузия и подхранваната от посолството на САЩ опозиция ще се хвърлят да свалят сегашната власт. Ще й припишат всички мислими и немислими грехове, на първите ръководители ще бъде пришит етикетът „путински агент“. На предложението за „презареждане“ на отношенията Вашингтон засега не е отговорил.
Председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили е уверен, че европейските лидери, които призовават Тбилиси да открие втори фронт срещу Москва, не разбират какви може да са последствията за тях самите. Според него ЕС би пострадал, ако Грузия бъде въвлечена в конфликта. „Ние запазихме мира не само за себе си, но и за Европа. Ако тук бе започнала война, за каквато настоява опозицията, ние щяхме да бъдем разрушени, но щеше да пострада и Евросъюзът, защото щеше да бъде прекъсната най-кратката и бърза артерия, свързваща Азия и Европа“, заяви той.
На базата на данни на спецслужбите премиерът прави по-песимистични прогнози за развитието на събитията през тази есен. Ако на изборите победи опозицията, Грузия за броени дни ще се превърне във втори фронт на военното противостоене с Русия. По думите на Кобахидзе след началото на конфликта в Украйна грузинската опозиция и украинската власт са притискали Тбилиси да изпрати войска в зоната на боевете. Това щеше да бъде катастрофа за страната, за нейните икономика и суверенитет, както и за целия Кавказки регион. Управляващите днес в Грузия много добре си дават сметка към какво ги тласкат западните партньори – било чрез откровен шантаж или леко модернизирания метод на тоягата и моркова.
„Народът на Грузия, за разлика от украинския, е натрупал повече опит и мъдрост, за да не се поддава на провокации и да не тръгне по пътя на Украйна“, заяви Кобахидзе. Прозападният избор на Грузия не трябва да я въвлича в пряк конфликт със съседите й. Именно тази позиция ядосва най-много сценаристите на геополитическите шоута отвъд океана.
Американският Национален демократичен институт (NDI) инициира дългосрочна програма за наблюдение на изборите в Грузия. Неговите анализатори вече отдавна работят на място в републиката и ще останат там до ноември. Ясно е, че те не са странични неутрални и независими наблюдатели и отлично владеят политтехнологиите, включително и онези, които се прилагат при окончателното огласяване на резултатите от избори. Държавният департамент няма намерение да се отказва от проверените технологии на майдана и в Грузия, ако там възникне опасност от загуба на контрол над страната. За да сменят сегашното ръководство с по-лоялно на САЩ, те ще задействат целия арсенал от неправителствени организации и фондове.
Още на 19 юли за изпращане на свой екип от експерти по избирателните технологии обяви и Националният републикански институт (IRI) на САЩ. Те са майстори на „обективния мониторинг“ на настроенията на електората. Обявяват рейтинги, резултати от проучвания на общественото мнение – дори в хода на изборите, предварително потвърждават или опровергават официалната присъда на вота.
Медиите напомнят как през 2012 г. емисарите на IRI прогнозираха и оповестиха победата на партията на Саакашвили, но тя с такъв трясък се провали, че нямаше как да продължат да защитават поетата от тях линия. Сега 20 „дългосрочни наблюдатели“ ще следят предизборната кампания в различни региони на страната. От техните действия и решения фактически ще зависи дали радикалите ще предприемат протести, ако са недоволни от резултатите. На 26 октомври демокрацията в Грузия ще бъде изправена на зрелостен изпит.
Инструментите, с които САЩ обработват съзнанието на хората в страните, където искат да установят своя диктат, са разнообразни – от агенции за проучване на общественото мнение до нелегални диверсионни групи, чиято дейност все по-често плавно преминава в терористични акции. Програмата „Кавказки барометър 2024“ например от месеци вече публикува такива резултати от изследвания на общественото мнение, които противоречат едни на други и малко по-внимателният поглед не може да не забележи, че поне едно от тях няма нищо общо с реалността.
„Барометърът“ е част от проекта „Кавказки изследователски ресурсни центрове“ (CRRC), в който е включена мрежа от изследователски организации, създадена още през 2002 г. и работи в столиците на Азербайджан, Армения и Грузия в тясно сътрудничество с фонда „Карнеги“, Фонда за евразийско партньорство и Агенцията на САЩ за международно развитие. За реализирането на проекта отблизо следят посолствата на САЩ в тези републики.
Миналия месец бе разкрит план за убийството на основателя на партията „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили. Сега Службата за сигурност на Грузия разследва случая, като на този етап следите водят към представители на властта от времето на Саакашвили, които в момента живеят в Украйна. Разпитани са вече 10-ина души, воювали в грузинския легион на страната на киевския режим. Установено е, че в подготовката на атентата са участвали и бивши служители на правоохранителните органи в Украйна. Целта е била по този начин да се предизвикат вълнения и безредици, които да доведат до държавен преврат в Тбилиси.
Като инструмент за сваляне на законната власт се е предоставила и президентът на Грузия, френската гражданка Саломе Зурабишвили. Тя създаде движението „Гласувай за Европа“, като по този начин изкуствено противопоставя действащата власт на желанието на грузинците за сътрудничество с ЕС. „До изборите остава малко време. Това не са обикновени избори, не е обикновена избирателна кампания. Иначе аз нямаше да съм тук като президент“, заяви тя и по този начин призна каква роля й е била възложена и на кого служи.