Външната форма на храната и ползите й за различните органи
Чували ли сте за поверието, че външната форма на продуктите, с които се храним, определя за кой човешки орган са полезни те.
Тази представа вероятно се дължи на факта, че всичко, което расте в природата, е дар от боговете за хората. Традиционната китайска медицина също е съгласна с това твърдение и според нея формата на растенията не е случайна. Тя има особен смисъл, т. е. подсказва за коя част от организма консумацията им носи най-голяма полза.
Точно затова в Китай също вярват, че тревите, плодовете, зеленчуците и други субстанции възстановяват здравето на този орган в човешкия организъм, на който най-много приличат по форма. В много от случаите съвременната наука потвърждава тези предположения.
Червеното вино
Дори с невъоръжено око се вижда, че цветът на червеното вино напомня на този на кръвта. Точно поради тази причина хората вярват, че умерената консумация на тази напитка подобрява кръвообращението, което от своя страна предпазва от образуването на тромби в кръвоносните съдове и помага за подобряване еластичността на кожата.
Но обърнете внимание, че не е без значение количеството, което ще изпеете. То трябва да е в разумни граници.
Орехите
По форма ядката на ореха приличат на човешкия мозък. Затова не е изненада поверието, че консумацията на тези ядки стимулира мозъчната активност. Според изследванията на учените орехите съдържат 36 вида хранителни вещества, които осигуряват правилното функциониране на мозъка и нервната система.
Целината
Дългите и тънки стебла на целината приличат на кости. Затова в Древен Китай
предполагали, че целината е подходяща храна за заздравяването на костната тъкан. Съвременните учени са стигнали още по-далеч. Удивително съвпадение е, че 23% от минералния състав на целината и 23% от състава на нашите кости е натрий. Така че ако искате да имате здрави кости – яжте целина.
Доматите
Ако разрежем домат, ще видим множество камери, които по структура напомнят камерите на човешкото сърце. Доматите съдържат пигмента ликопен и това е причината този зеленчук да се препоръчва на тези, които имат високи нива на холестерола.
Освен това в Китай считат, че редовната консумация на домати понижава риска от сърдечни заболявания и намалява вероятността от инсулти.
Морковите
Морковите също са сред полезните за организма храни. Лекарите още дълбока древност открили, че разрязан, морковът много прилича на око със зеницата и ириса. Научните изследвания показват, че съдържащият се в морковите каротиноид стимулира потока на кръвта в областта на очите, защитава ги, придава блясък на погледа.
Цитрусовите плодове
Жените задължително трябва да консумират цитрусови плодове. Още древните забелязали сходството във формата на портокалите, лимоните, грейпфрутите и женските гърди.
Портокалите например се славят с високото си съдържание на антиоксиданти. Между другото, когато ги ядете, не отделяйте белите власинки, защото те съдържат вещества, които предотвратяват образуването на ракови клетки в млечните жлези.
Джинджифилът
Един от неделимите продукти в китайската кухня е джинджифилът.
Приема се, че по форма той прилича на стомаха. Съдържащият се в него капсаицин стимулира храносмилателната система и помага за по-бързото разграждане на мазнините.
Освен това джинджифилът съдържа ферменти, които съдействат за усвояването на мазната храна от организма.