Обискират имоти на Румен Гайтански – Вълка заради кредит от ББР
Прокуратурата, антикорупционната комисия и полицията започнаха тази сутрин обиски на имоти на бизнесмена Румен Гайтански по прякор Вълка. Акцията е във връзка с разследването на кредит от близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие, за което съобщиха от Антикорупционната комисия в петък, предаде БНР.
По информация на “Хоризонт” се претърсва домашния адрес на Гайтански на централна столична улица, както и този на бившия директор на банката Стоян Мавродиев.
Разследващите поверяват и заема, отпуснат от Българската банка за развитие, на фирмата “Кристална вода”, която неофициално се свързва с почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Неофициално има информация, че Гайтански и Мавродиев е възможно да са извън страната. Засега няма повдигнати обвинения по случая, научи “Хоризонт”.
Антимафиоти влязоха и в офиса на фирма “ПСП строй” в Кърджали, предаде кореспондентът на БНР Валя Апостолова. В компанията участва бившият президент на футболен клуб “Арда” Петър Пешев, на чието име се водят още 6 фирми. Проверяват се документи и се разпитват свидетели. Няма официална информация за полицейската акция, но според запознати тя е във връзка с разследване на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от ББР. “ПСП строй” е изпълнявала строителни поръчки при управлението на бившия кмет на Кърджали Хасан Азис. В момента участва в проекти, възложени от сегашния кмет Ерол Мюмюн.
На 9 август от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) обявиха, че разследват отпуснат заем от Българската банка за развитие в размер на 148,5 млн. лева на фирмата на Румен Гайтански – Вълка “Роудуей кънстракшън” АД през 2019 г. От тази сума 30 млн. лв. отишли за погасяване на задължение на ТЕЦ-Варна към банка, уточниха тогава от комисията.
“Налице е обосновано предположение, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата”, казаха от КПК.
От съобщението става ясно още, че действията по разследването имат за цел да установят цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем.