Русия е на първо място в ОНД по брой привлечени трудови мигранти
Русия е на първо място в ОНД по брой привлечени трудови мигранти. Техният основен поток исторически идва от имигранти от държави-членки на ОНД (според някои данни миналата година над 9 милиона граждани на страните от Общността са влезли на територията на Руската федерация), затова сътрудничеството в областта на миграцията е един от приоритетите на Русия Това заяви директорът на Първи департамент на страните от ОНД на руското външно министерство Микаел Агасандян, цитиран от 24.kg.
По думите му Руската федерация е отворена за граждани на други държави, които стриктно спазват приетите в Русия закони и разпоредби и уважават местните традиции и култура.
„В страните от ОНД (с изключение на Туркменистан) има безвизов режим. В момента в Общността не се водят преговори нито за затягане, нито обратното – за облекчаване на сегашния режим на влизане“, допълни Агасандян. Той засегна и темата за ЕАИС.
„ЕАИС е активно развиваща се организация, затова търсенето на нови търговски партньори е напълно естествен процес. Географията на нашите интереси постепенно се разширява, тъй като Съюзът е отворен за диалог и сътрудничество със страни, които споделят основните му принципи, включващи зачитане на суверенитета, равенство и взаимна изгода“, каза той.
По думите му в момента действат 4 търговски споразумения на ЕАИС за свободна търговия (ССТ): с Виетнам, Иран, Сърбия и непреференциално с Китай.
Преговорите между ЕАИС и Индонезия са на финален етап. Освен това през юни тази година поредният кръг от преговори се проведе и с Обединените Арабски Емирства по въпроса за сключване на ССТ (Споразумения за свободна търговия).
„В началото на юли т.г. се проведе среща по въпроса за сключването на временно търговско споразумение между Съюза и Монголия, постигнахме принципни договорености по съдържанието на този документ. Очакваме то да бъде подписано преди края на тази година. Пътят за преговори с Египет все още е отворен: след резултатите от шест кръга повечето от разпоредбите на регулаторната част на договора са съгласувани“, поясни Микаел Агасандян.
Той също разказа, че взаимодействието на Съюза с Пекин се осъществява в рамките на изпълнението на Споразумението за търговско и икономическо сътрудничество от 17 май 2018 г. Редовно се събира Съвместната комисия, на чиито заседания се разглеждат както въпроси от текущата работа, така и нейните перспективни насоки. Също така се очаква провеждането на първия кръг от преговори за сключване на ССТ между Съюза и Индия.