Международна конференция в София обсъди правата на руските сънародници в ЕС
Темата бе „Актуалното положение на руските сънародници“, а главен организатор на събитието са вестник „Русия днес – Россия сегодня“ и Посолството на Руската федерация в София с участието на Фонда за подкрепа и защита на правата на сънародниците, живеещи в чужбина
Участници в международен форум в България обсъдиха проблемите на руските сънародници в страните от Европейския съюз (ЕС). Събитието се проведе под надслов: „Актуално положение на руските сънародници“, а главен организатор на събитието бяха вестник „Русия днес – Россия сегодня“ и Посолството на Руската федерация в София с участието на Фонда за подкрепа и защита на правата на сънародниците, живеещи в чужбина.
Заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев изпрати специално видеообръщение към участниците в конференцията: „За нас, за Русия, защитата на правата на сънародниците в чужбина е не само приоритет след промените в Конституцията на Руската федерация, защитата на правата на сънародниците, живеещи в чужбина, е пряка, конституционна отговорност на държавата като законодател. Руските институции също са готови активно да се включат и да реагират на фрапантни факти за нарушаване на правата на сънародниците и, ако е необходимо, да подобрят руското законодателство“, каза Константин Косачов.
В приветствието си посланикът на Русия в България Н. Пр. Елеонора Митрофанова отбеляза актуалността на поставените проблеми, като отбеляза, че натискът върху руските сънародници зад граница в ЕС нараства. „Тези въпроси са особено актуални в днешно време, когато „колективният Запад“ начело със Съединените щати отприщи истинска война срещу нашата страна в пореден – и отново безполезен – опит да унищожи Русия, за да постигне тези цели, използва цял набор от инструменти, комбинация от военни, икономически, социално-хуманитарни методи. Те включват натиск върху диаспората, живееща в чужбина, желанието да се скъсат връзките й с историческата родина и по този начин да се отслаби Русия“, подчерта дипломатът. Митрофанова отбеляза, че България също се е присъединила към недружелюбните държави, където „русофобските кампании стават системни“, като добави, че „подобни действия често имат обратен ефект“. „Руската диаспора става все по-сплотена, намира опора в единството, в нашето богато културно-историческо наследство, традиционни ценности“, каза руският посланик.
В интервю за кореспондент на ТАСС издателят на вестник “Русия днес – Россия сегодня” проф. Светлана Шаренкова, която е един от основните организатори на форума, каза, че помощта за сънародниците в България е преминала от политическо на местно ниво: „Преди седем години, когато вече проведохме първата такава конференция, по време на дискусиите ставаше дума предимно за ежедневни проблеми, с които човек трябва да се сблъсква, липсата на правна култура, способността да защитава своите административни права пред различни инстанции беше отбелязано предимството на България, където руските граждани се чувстват по-комфортно, отколкото в страните от колективния Запад“, каза тя. Според нея сега ситуацията се е променила, „за руснаците стана много по-трудно да живеят в България, възникнаха проблеми с обслужването и откриването на банкови сметки, започнаха да им отказват жилища под наем, получаване на разрешение за пребиваване, т.е. , при решаването дори на онези въпроси, които са защитени от международното законодателство.” Проф. Шаренкова отбеляза, че започват да се нарушават правата на руските сънародници. „Най-простият пример е ситуацията с имотите, притежавани от руски граждани. През последните 15 години руснаците са закупили около 300 хиляди недвижими имоти в България, а сега достъпът до тях поради санкционната политика на ЕС е значително ограничен. Няма директна въздушна връзка, има проблеми с банковите преводи, издаването на визи. Възникнаха проблеми сред руските пенсионери, някои от които поради ограниченията на банковите преводи всъщност останаха без препитание“, каза тя. Шаренкова съобщи, че вестник „Русия днес – Россия сегодня“ е създал постоянна рубрика „Имаме право“, където юристите на изданието се опитват да помогнат за решаването на наболели проблеми и да отговорят на възникващи въпроси. Тя добави още, че „съвместно с Фонда за защита правата на сънародниците в чужбина към руското външно министерство и руското посолство в България се обсъжда въпросът за създаване на правна кантора, вероятно в София или Варна, тъй като Руските генерални консулства в България бяха затворени и стана много по-трудно да се получи ефективна помощ. Организатор на втората конференция „Актуално положение на руските съотечественици“ беше форум „България – Русия“, вестник „Русия днес-Россия сегодня“, Руското посолство в България и няколко обществени организации със съдействието на Фонда за Подкрепа и защита правата на сънародниците, живеещи в чужбина.