Ахмед Доган е лидерът, от когото се нуждаем в тази трудна и кризисна ситуация за страната ни
Решението за изключването на Делян Пеевски е напълно легитимно и съответства на устава на ДПС, заяви пред сайта “Факти” депутатът Ешреф Ешреф
– Г-н Ешреф, на среща при Ахмед Доган стана ясно, че Делян Пеевски и още десетина души са освободени от ДПС, а партията има нов печат. Как стана това изключване и легитимно ли е това решение?
– Да, решението е напълно легитимно и съответства на устава на ДПС. Мога да посоча конкретни членове от устава на партията, но един е напълно достатъчен – член 9а, който в случая е обвързан с член 6. Искам да подчертая, че тези решения са политически. Ако някой е недоволен или се съмнява в легитимността им, той трябва да сезира Централната контролна комисия на ДПС.
От своя страна, ние можем да поставим въпроса дали решенията, с които бяха изключени заместник-председатели на ДПС и членове на ЦОБ, без провеждане на заседание и решение на съответния колективен орган на партията, са били легитимни. Ако трябва да се позовем на устава, то член 27 ясно гласи: „Парламентарната група е функция на Движението за права и свободи и взема решения относно дейността си в Народното събрание в съответствие с Устава и програмните документи на Движението.“
Освен това, има ли съобразено с Устава обяснение на парадокса, при който 17 народни представители бяха изключени едновременно, заедно с председателя на ДПС, избран на конференция, без дори да сме били уведомени за провеждането на заседание на парламентарната група? Дали такова заседание изобщо е било проведено е съмнително. Ако е било, дали е имало необходимия кворум? Това са съществените въпроси, а не изкуствено насажданите в полето на обществения интерес въпроси за математическия кворум.
– Ще освободи ли Ахмед Доган къщите си в Росенец и Бояна?
– Нямаме много информация какво точно се случва, но няма да допуснем имуществото на Ахмед Доган да бъде изнасяно просто така.
– Имаме нов служебен кабинет, но без Калин Стоянов в него. Каква политика очаквате да изпълнява второто правителство на Димитър Главчев?
– Нашето очакване напълно се припокрива с очакването на обществото и избирателите в България, а именно служебното правителство да изпълни основния си приоритет – прозрачно и честно провеждане на предсрочните парламентарни избори. Между впрочем, каквото повеляват Конституцията и законите в страната ни. Това от своя страна следва да доведе до повишаване на доверието в избирателната система и честността на изборния процес. Целта е да се повиши избирателната активност чрез намаляване на усещането на много от избирателите, че и да гласуват нищо не се променя, поради което усещане избирателите не гласуват, понеже са обезверени.
– Може ли Борисов да престане да бъде „началник“ на Димитър Главчев?
– Точно в този въпрос се крие и генезисът на политическата ситуация в България в момента и огромното недоверие на българското общество към политическият елит. Това е така, защото някой някъде изпълнява заповеди на “началника”, а не се ръководи от това, за което всички сме положили клетва – да се ръководим от интереса на народа. Най-яркият показател за това ще бъде дали служебният министър-председател Димитър Главчев ще провежда политики на зависимости, каквито съмнения имахме от някои решения на първия му служебен кабинет. Това сме го обявили публично от трибуната на Народното събрание и пред медиите. Всяко съмнение за зависимости в работата на служебното правителство, в частност служебния министър-председател, подкопава доверието към него като държавна институция. Не е допустимо и не трябва да има зависимост не само към бившия му партиен лидер, но и към други такива. С други думи служебният министър-председател в никакъв случай не трябва да има друг „началник“ освен българския народ, неговият интерес и благополучието му.
– Промените в Конституцията, които и вие подкрепихте, целяха президентът Румен Радев да има опции за служебен министър-председател. А както виждаме, опциите се сведоха до една. Защо бяха нужни тези промени?
– Последните промени на Конституцията, които бяха приети от 49-тото Народно събрание, а Конституционният съд не отмени, дават право на президента да избира служебен министър-председател от десет възможни опции.
Но парламентарната група на ГЕРБ и групата на Пеевски направиха така, че тези опции да се сведат до една, като не позволиха да се попълни така наречената „домова книга“.
Освен това имаше и подаване на оставка и отказване от заеманата длъжност на потенциален служебен министър-председател точно преди сформирането на първото служебно правителство след приетите промени в Конституцията. Мотивите за подадената оставка така и не бяха представени ясно нито пред нас като народни представители, нито пред българското общество.
– Ще видим ли нови смени на областни управители на ДПС?
– По време на първия служебен кабинет на Димитър Главчев станахме свидетели на назначени и след по-малко от месец избирателно уволнени областни управители в няколко области, където ДПС е първа политическа сила. И това стана с меко казано несъстоятелни, абсурдни и взаимно противоречащи си аргументи. Мотивът за освобождаване на Областните управители на Кърджали и Смолян, както и заместник областния управител на Плевен беше, че са заявили политическа пристрастност като са застанали зад почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган. В същото време Областният управител на Хасково, който заяви открита политическа пристрастност, подкрепяйки Делян Пеевски, все още не е освободен. Именно такива действия говорят за зависимост. Затова силно се надяваме, че тази недопустима практика – да се изпълняват нечии прищевки, няма да продължи при работата на новото служебно правителство и няма да се позволи правителството да изпадне в такава неприемлива ситуация. Защото освен подготовката и провеждането на изборите, то трябва да поддържа институционалната стабилност и да осигури нормалното и ефективно функциониране на цялата държавна администрация – както на централно ниво, така и на регионално.
– Датата на изборите е ясна – 27 октомври. ДПС (без Пеевски) или ДПС на Пеевски ще участва във вота? Или и двете…
– И на тези поредни предсрочни парламентарни избори, насрочени с указ на президента за 27 октомври 2024 година, ДПС ще участва както винаги досега е участвало. Ние няма да се уморим да повтаряме, че ДПС е едно, с основател, първи председател и единствен лидер, олицетворяващ и изразяващ непреходните ценности и стратегически цели на партията – почетният ни председател д-р Ахмед Доган. А как ще участват на предстоящите избори други персони и политически лица, въобще не е наша тема.
– За първи път пред ДПС стои въпросът да не участва самостоятелно. Това ли е времето разделно за партията?
– ДПС е единствената системна партия, участваща активно в политическия живот на страната ни от самото начало на прехода, която постоянно и принципно поддържа идеите и визията за развитието на България като европейска държава. Утвърждава стабилното си политическо присъствие чрез постигнатите резултати от всички проведени избори, в които винаги е участвало. През годините е преминавало и успешно е преодолявало най-различни предизвикателства, трудности и опити за разделение. И винаги е излизало по-силно от такива ситуации. Бъдете убедени, че като стабилизиращ и балансиращ политически фактор, особено в такива сложни и кризисни времена, ДПС ще е по-единно и по-сплотено.
– Какъв резултат гоните от ДПС (без Пеевски) на вота?
– Всяка политическа партия участва в изборният процес, за да спечели най-голямо доверие в българското общество. Но по-важното за нас е да постигнем онзи резултат, който да гарантира устойчиво управление на държавата, което изпълнява всички онези въпроси, които са на дневен ред за всички български граждани. Това е резултатът, които ще гоним по време на вота.
Трябва да се постигне успокояване на политическата ситуация, устойчивост и елиминиране на зависимостите на българските институции.
Само така ще успеем да върнем нормалността в българската политика. Това е и нашата цел. И тук искам да отбележа факта, че при нас поставената цел и постигнатият резултат винаги почти напълно съвпадат. Ще се уверите в това на 27 октомври след края на изборния ден. ДПС ще е по-силно, което от своя страна ще доведе до излизане от политическата криза, чрез прекратяване на спиралата от предсрочни избори и ще се постигне стабилизиране на държавата ни като цяло и успешното ѝ развитие като страна, пълноправен член на Европейския съюз.
– Какво е настроението сред избирателите по области…
– Обикаляме и провеждаме срещи с актива, симпатизантите и избирателите на ДПС в различни области на територията на цялата страна, за да чуем тяхното мнение, виждания и препоръки. И това не е нещо ново за нас – ние винаги сме го правили. Както се казва, да си сверим часовника и ако е нужно да направим корекции в работата си. Навсякъде членовете и симпатизантите на ДПС ясно и категорично заявяват безрезервната си подкрепа към почетния ни председател Ахмед Доган, който е моралният стожер на демокрацията, правата и свободите на всички български граждани, архитектът на българския етнически модел и мирният преход от тоталитаризъм към демокрация в нашата страна за разлика от съседните ни балкански държави. Изразяват своята убеденост, че от тези предстоящи избори ще излезем още по-силни и обединени, понеже няма как и няма кой да уплаши, стресне или заблуди електората на автентичното ДПС.
– Ще видим ли Ахмед Доган в предизборната кампания?
– Д-р Доган е политикът в България с главно П, човекът, борецът, държавникът, който се е доказал още през дисидентските си години, през целия период на прехода чрез своята далновидност, намиране и прилагане на най-правилните решения и нужните адекватни действия за конкретната ситуация. Винаги е успявал по време на сложни кризи да зададе правилната формула за успешен изход. Ахмед Доган е лидерът-държавник, от когото мога да кажа се нуждаем в тази трудна и кризисна ситуация за страната ни, както и сложната геополитическа обстановка около нас. Винаги в трудните моменти за България той е лидирал тези процеси и сме ги преодолявали успешно. Времената, в които живеем, го изискват това – Ахмед Доган да е активен участник, за да се гарантира по-доброто бъдеще на страната ни.