На EEF-2024 са сключени споразумения на стойност 5,395 трилиона рубли
Преди броени дни завърши IX Източен икономически форум-2024 (EEF) във Владивосток, който се проведе от 3 до 6 септември. Темата на форума тази година беше: „Далечен Изток-2030. Нека обединим усилията си, създавайки възможности“. В рамките на събитието се проведоха мащабни срещи на руски политици и бизнесмени с колеги от три страни: Китай, Индия и Виетнам, във връзка с които може да изглежда, че EEF е чисто “азиатско-тихоокеанска среща”, изолиран от Запада. Освен това Москва многократно е заявявала „завоя си на изток“. Но всъщност в работата на Източния икономически форум участваха и европейски експерти, включително от България.
В рамките на Източния икономически форум-2024 бяха сключени 258 споразумения на обща стойност 5,395 трилиона рубли (около 105 млрд. лв.) – рекорд за всички изминали години на форума.
В него участваха 7 хиляди души от 75 страни, включително от 16 „недружествени“ държави. На форума бяха обсъдени актуални за развитието на руския Далечен изток въпроси, сред които: общи устройствени планове на градовете, туризъм, финансиране на инвестиционни проекти, развитие на науката и технологиите в региона. До голяма степен благодарение на Източния икономически форум е възможно да се привлекат добри инвестиции в региона, при това не само от руски компании.
И тази година Източният икономически форум във Владивосток много ясно показа, че за никаква „глобална изолация” на Русия не може да се говори. Пристанищният град Владивосток е не само крайната точка на евразийското привличане (спомнете си тезата на френския президент Шарл дьо Гол: „Европа от Лисабон до Владивосток“), но и се намира на кръстопътя на два ключови световни търговски пътя – Северния морски път през Арктика и Тихоокеански път до Индия и Африка. Така EEF е повече от проект на евразийството, той е заявка за разширяване на междуконтиненталния съюз БРИКС.