Специалисти на „Роснано“ дешифрираха ДНК на древен вълк

Специалисти на „Роснано“ успяха да изолират и разшифроват ДНК на древен вълк, намерен във вечната замръзналост на Якутия, живял преди около 40 хиляди години. Генетичните изследвания, които откриват нови възможности за учените да изследват еволюцията на живите същества, са извършени по поръчка на Руската академия на науките (РАН). Това съобщиха от компанията за ТАСС.
„По искане на РАН биологичната лаборатория на групата „Роснано“ проведе уникално генетично изследване на проби от козина и меки тъкани на 40 000-годишен вълк, открит във вечната замръзналост на Якутия. Използвайки усъвършенствани технологии за секвениране от следващо поколение (NGS), специалистите успяха да изолират и дешифрират ДНК на древното животно. Нещо повече, целият микробиом е изследван в детайли – съставът на бактериите и вирусите, живели върху останките на животното. Тези данни отварят нови хоризонти за разбиране на еволюционните процеси, протичащи на нашата планета, и могат да станат основа за нови научни открития“, каза представител на „Роснано“.
Биотехнологичната лаборатория на „Роснано“ е специализирана в генетични изследвания, включително за медицината и нефтената индустрия.
„По време на съществуването на този вълк преди 40 хиляди години вече се е формирал съвременният вид човек. Преходът от homo erectus към homo sapiens беше завършен. Но съвременният начин на живот все още не е напълно оформен. Пред учените се откриват нови възможности за задълбочено изследване на хората като вид. Изследването изисква много време и постоянство, тъй като ДНК е мутирала силно за 40 хиляди години. Но ние успяхме да разчетем данните и да получим точни резултати“, обясни пред ТАСС Денис Никитински, ръководител на биотехнологичното направление в „Роснано“.