Тиендзин – един от икономическите гиганти на Китай
Тиендзин е съвременен китайски град, най-щастливият град в света според местните хора. Той има всичко: хилядолетна история, унаследени културни традиции, красива природа с река, равнини и планини. Тиендзин е и името на звезда в древния китайски звезден атлас. Звездната символика сякаш е вплетена в съдбата на града, защото името му носи и падина на обратната страна на Луната, където за първи път в човешката история се приземи китайската сонда „Чанъ-4“.
Градът е един от малкото, които притежават няколко световни рекорда. Той има най-красивата библиотека в света, наречена „Окото на Бинхай“. Това е и градът с първия в света робот, кумуващ на сватбени тържества. Трети по големина и икономическо значение в Поднебесната и третата най-голяма агломерация в страната след Шанхай и Пекин. Тиендзин е и един от четирите града със статут на провинция и пряко подчинение на централното правителство.
Град Тиендзин се намира на изток от провинция Хъбей, в североизточния край на Севернокитайската равнина. След Шанхай и Пекин, това е третата по големина община в Китай. Това е и най-важният производствен център и водещото пристанище на Северен Китай.
Тиендзин граничи с провинция Хъбей и община Пекин, ограничена на изток от Жълто море и залива Бохай. Намира се в северния край на Големия китайски канал, който се свързва с Жълта река и Яндзъ. Общината е като цяло равнинна и блатиста близо до брега; обаче има хълмове на север, където планините Ян влизат в Тиендзин.
Въпреки близостта на Тиендзин до морето той има ясно изразен континентален климат, с резки дневни и сезонни температурни колебания. Градът е подложен пълното въздействие на хладната, суха сибирска система за високо налягане през зимата (октомври до април), докато през лятото (май до септември) системата за високо налягане над Северния Тихи океан носи горещо и дъждовно време.
Тиендзин е основан през 1444 г. на брега на река Хайхъ.
Името му е дадено от император Йонлъ и буквално означава „Небесен брод“. Свързано е било с обстоятелството, че императорът (Син на Небето) преминава през реката на мястото, където се намира градът. Тендзин е важен търговски център от времето на династията Юен (1206 – 1368).
Той е бил известен като космополитен център много преди пристигането на европейската търговска общност през 19-и век. Неговата морска ориентация и ролята му на търговска врата към Пекин насърчават растежа на етнически разнообразно и търговско иновативно население. Градът е известен със своите тъкани занаятчийски продукти, фигурки от теракота, ръчно рисувани щампи на дърво и разно- образна морска кухня. Площта на община Тиендзин е 11 165 706 квадратни километра, с градско население 13 866 009 жители през 2020 г.
Столичният му район, който се състои от 12 централни района (с изключение на Баоди, Дзиджоу, Дзингхай и Нинхе), е също така 29-ата по големина агломерация в света и 11-ият по големина гъстонаселен град. Има две морски пристанища, които са отдалечени едно от друго в Бохайския залив, а общата му пристанищна ивица е дълга сто петдесет и три километра. През него преминават седемдесет и два километра от течението на река Хайхъ.
В момента Тиендзин е двуядрен град, като основната му градска зона (включително по-старата част на града) е разположена по поречието на река Хай, а новата зона Бинхай е разположена на изток на брега на Бохайския залив.
Бинхай се разраства бързо и там много международни компании създават свои клонове. Тя е в основата на модерната индустрия на Китай, финансовата реформа и иновациите. Към края на 2010 г. приблизително 285 компании от Fortune 500 са оперирали в сгради, разположени в Бинхай, а финансовият район Юдзяпу на Тиендзин става известен като китайския Манхатън и градът се смята за един от 100-те най-големи града в света.
Хъпин – централната област, се намира на западния бряг на река Хай, точно под големия завой на реката. Това е главният търговски и финансов център и неговите две главни улици – „Хъпин“ и „Дзиефанса“, са изпълнени с големи универсални магазини, ресторанти и хотели.
Старият китайски град се намира непосредствено на северозапад от улица „Хъпин“. Уличната схема в стария град е криволичеща и неправилна, за разлика от по-правилната решетка в чуждестранните зони на юг и запад. Старият град е разделен на четири по-малки зони, всяка от които в традиционните времена е имала специални маркетингови и търговски функции.
Градът е част от икономическата зона на Бохай и е най-големият крайбрежен град в Северен Китай.
Градът е част и от бъдещия градски клъстер от световна класа, известен като „План за интеграция на Пекин – Тиендзин – Хъбей“. Тази зона ще е една от трите мегаиндустриални и иновационни обекти на Китай заедно със зоната „Гуандун – Хонконг – Макао“ и региона на делтата на огромната река Яндзъ.
След 1949 г. тежката промишленост се развива и съществуващата индустриална база се консолидира за по-голяма производителност.
Основните дейности са производството на тежки машини, химикали, желязо и стомана и корабостроене и ремонт. Заводът за тежко машиностроене в града е един от най-големите китайски производители на минно оборудване. Други продукти включват машини за текстилни фабрики и селско стопанство, машинни инструменти, електрическо оборудване, велосипеди, трактори, асансьори, прецизни инструменти, камиони и часовници.
Химическите ком- плекси са в прилежащите градчета Дагу, Тангу и Хангу – селскостопански торове и пестициди, фармацевтични продукти, химикали и нефтохимически продукти, пластмаси, изкуствени влакна, багрила и бои. Заводът за алкални про- дукти Йонли (сега Тиендзин) в Тангу представлява голяма част от общото производство на пречистена сода в Китай, част от която се изнася за Япония.
Текстилът е основната лека промишленост. Други такива продукти включват преработени храни, кожи, гумени изделия и хартия. От 80-те години на миналия век десетки водещи компании в света са инвестирали в Тиендзин след приемането на политиката на икономически реформи от града.
Тиендзин е водещият транспортен център на Северен Китай.
Железопътната линия Дзинг – Ху минава на юг от Пекин до Шанхай през Дзинан, провинция Шандун, и Сюджоу, провинция Дзянсу. Железопътната линия Дзин – Шан минава на север от Пекин през Тиендзин и Шанхайгуан на границата Хъбей – Ляонин до Шънян, провинция Ляонин. Линиите се обслужват в Тиендзин от три железопътни гари, класификационни площадки и обширни съоръжения за поддръжка и ремонт.
Градът има много културни забележителности.
Неговите най-впечатляващи атракции салични пейзажи на мегаполиса – съчетание от историческа и европейска архитектура, смесена с бетонните и стъклените монолити на съвременния Китай.
Икономическият възход на града днес дава тласък и на културното развитие. Едно от най-забележителните достояния в тази област е библиотеката „Окото на Бинхай“.
Може да се каже, че тя е сбъдната мечта за всеки любител на книгите. Библиотеката става популярна туристическа атракция още с отварянето си през 2017 г. Простира се на 33 700 кв. м площ, разделена е на 5 нива, в центъра й се намира гигантски глобус, в който е обособена друга зала.
В близост до библиотеката се намират тиендзинският Гранд театър, Художествената галерия и Природоисторическият музей. Друга много популярна забележителност на Тиендзин е „Дахутун“,
търговска улица с над 600-годишна история, люлката на бизнеса в този китайски град-провинция.
В древността дължината на улица „Дахутун“ е била 210 метра, а магазинчетата се редували едно след друго. През 1927 г. тук се открива кино, след това пет книжарници, което привлича образованите и авторитетни хора на града. По-късно били открити чайни и театри за пекинска опера, които събирали повече хора.
Друга забележителност на Тиендзин е Историческият музей, в който са събрани миналото, настоящето и бъдещето на града. Там има картина, дълга сто и петдесет метра, която отразява живота на града край река Хайхъ. Съхраняват се още две картини с над хилядагодишна история. Съхранява се също изящно произведение на керамичното изкуство, поръчано от китайски император, избрано от десет хиляди еднообразни изделия.
Тиендзин е родно място и на първия в света робот, станал част от сватбени тържества. Роботът на име Джаойе дава пръстените на влюбените и ги „благославя“. Тиендзин вече има и лунно присъствие, след като Китайското национално космическо управление, Китайската академия на науките и Международният астрономически съюз обявиха, че падина на обратната страна на Луната, където за първи път се приземи китайската сонда „Чанъ-4“, получава името Тиендзин.